Adrenalin Cup 2008

SDÍLEJ:
Dvanáctý ročník extrémního závodu čtyřčlenných štafet se povedl po všech stránkách. Slunné počasí provázelo na trati rekordních 52 týmů, 45 mužských a 7 ženských. Pořadatelé měli jako každoročně připraveno několik alternativních variant, ale nakonec nemuselo dojít k žádné změně.
Jak na to

Horydoly jsou mediálním partnerem Adrenalin Cup.

Běžci vystartovali z fotbalového hřiště v Ostravici. Běželi na 1324 metrů vysokou Lysou horu.

Nelehký běh do kopce

Adrenalin Cup nestojí jen na vrcholných výkonnech, ale i na sportovním duchu. Proto se pořadatelé ocenili obětavost dvou běžců Tomáše Slavaty a Davida Warouse, kteří pomohli svému soupeři, jenž při běhu přecenil síly.

Cenou Fair Play byla kola značky Author. Závodníci je obratem věnovali dvěma členům pomocné hlídky, kteří při záchranné akci pomáhali.

Konečně se letělo

Oproti minulému ročníku se uskutečnil paragliding. Vítr na největrnější hoře České republiky, Lysé hoře, dosahoval průměrné rychlosti 6 m/s, v nárazech 10-12 m/s, postupem dne se zklidňoval na 7 m/s.

Pro paraglidisty byl let adrenalinovou záležitostí. Ani pro předního českého paraglidistu Tomáše Ledníka nebyl procházkou růžovým sadem: "Foukal silný vítr, bylo to pro otrlejší."

Vody teklo dost

Ostravicí tekla voda vypouštěná z přehrady Šance v objemu 13 m3/s. Kajakáři museli po seskoku z pět metrů vysoké rampy zdolat 16 slalomových branek a pět kilometrů divoké řeky.

Na konečné výsledky si napjatí sportovci i diváci museli počkat, penalizace za kajak zamíchala pořadím v ženské i mužské kategorii.

Na kole bodovali profesionálové

Horskou cyklistickou prémii za nejrychlejší výjezd na Lysou horu získal trojnásobný účastník Giro d´Italia a Vuelty Jan Hruška z týmu Space, v ženské kategorii Alena Konečná z týmu Bojovnic.

Vítězná družstva a ocenění jednotlivci

Pohár za první místo převzal v mužské kategorii tým Internet Billboard/OpavaNet. Díky vyrovnaným výkonům všech členů štafety skončilo stříbro v rukou týmu Pearl Izumi/Nutrend. Bronz vybojoval loňský vítězný tým Toyota s Jurajem Klejou, absolutní slovenskou špičkou mezi paraglidisty.

Soutěžilo se nejen o pořadí týmů, oceněny byli také nejlepší jednotlivci ve čtyřech disciplínách mužské i ženské kategorie. Nejlepší výkon v běhu do vrchu podal Robert Krupička. Michalu Šotkovi se povedlo na padáku nejrychleji sletět z vrcholu Lysé hory. Martin Horák byl nejrychlejším cyklistou. Kamil Mrůzek sjel nejrychleji pětikilometrový úsek řeky Ostravice.

Vavříny vítězství ovívaly v ženské kategorii tým DKNV stavební. K vítězství přispěl velkou měrou výkon paraglidistky s nejlepším časem závodu Hany Pelčákové. Dalšími vítězkami jednotlivých kategorií byla Pavla Matyášová z týmu Bojovnice v běhu do vrchu a dvě závodnice z týmu X-iont, loňská vítězka, olympionička ze Salt Lake a vicemistryně v MTB maratónu 2006 Ilona Bublová a jedna z předních českých kanoistek Kateřina Vacíková.

Druhé místo v pořadí týmů obsadil tým Bojovnice. Na bronzový stueň se postavil tým bike24.cz.