PETICE: Kola Na Křivo(klátsku)

PETICE: Kola Na Křivo(klátsku)
SDÍLEJ:
Z plánovaného seriálu Týden na Křivoklátsku se nakonec vyvinulo patnáct dílů. Mapovali jsme v nich vztah tří důležitých hráčů na území chráněné krajinné oblasti - lesníků, ochránců přírody a návštěvníků. Podívali jsme se na jejich aktivity z mnoha stran. Poslední slovo necháváme Václavu Volrábovi. Žije v Kublově utopeném uprostřed křivoklátských lesů, nemá nic proti připravovanému národnímu parku ani nově vzniklému lesnickému parku, ale rád by i nadále jezdil na kole stejně svobodně jako dosud. Proto shání podpisy do své petice Kola Na Křivo(klátsku).
Jak na to Václav Volráb se přestěhoval do Kublova na Křivoklátsku před šesti lety. Vybrali si spolu se ženou obec uprostřed lesů především proto, že se tady mohou  věnovat svému koníčku - jízdě na kole. 

Vyráží po stezkách a cestách do krajiny, aby ji blíže poznal, aby si v ní odpočinul a zároveň trénuje na amatérské závody. Dříve jezdil cyklomaratony v hobby kategorii horských kol. V současnosti ho přitahují orientační závody na horských kolech systémem scorelauf (free order), kde soutěží závodníci spíš sami se sebou, než se soupeři. Navíc jsou šetrné k přírodě.

Cyklista Václav Volráb z Kublova klade na svém interntovém petičním webu tři zásadní otázky o cyklistice na Křivoklátsku, pokud bude vyhlášen národní park.

Pokouší se na ně najít odpovědi.

Přijdeme, my cyklisté, o možnost pohybu v novém národním parku?

V současné době se připravuje vyhlášení pátého národního parku v České republice - Křivoklátska. Stav přírody nám leží na srdci a nezpochybňujeme potřebu ji chránit. Kvůli vyhlášení národního parku však na Křivoklátsku bez důvodu a naráz přijdeme o možnost se svobodně projet po lesních cestách a stezkách.

Proč, když přírodě neškodíme?

Mnohaleté průzkumy prokazují, že terénní cyklistika má na přírodní prostředí přibližně stejný vliv jako pěší turistika.

Proč, když patříme do krajiny?

Z hlediska českých zákonů mají obecně cyklisté na jízdu po cestách v krajině právo. Tak tomu dosud je i na Křivoklátsku - s výjimkou několika národních přírodních rezervací.

Chráněná krajinná oblast dává cyklistům volnost

"Dnes můžeme na Křivoklátsku na všechny lesní cesty a stezky kromě oblastí národních přírodních rezervací, ale zcela reálně hrozí, že s vyhlášením národního parku Křivoklátsko o tuto možnost přijdeme," tvrdí autoři petice. "I přes ujišťování úřadů odpovědných za zřízení národního parku Křivoklátsko, že cyklisté nepřijdou zkrátka, si můžeme ze současné praxe v jiných našich parcích udělat představu, jak budou povolené cesty vypadat."

Je pravděpodobné, že se, stejně jako v jiných českých národních parcích, budou moci cyklisté pohybovat pouze po trasách vyznačených se souhlasem orgánu ochrany přírody, tedy po asfaltkách a značených štěrkovaných širokých lesních svážnicích.

"O lesních cestách a stezkách, po kterých jsme se až dosud na Křivoklátsku bez problémů pohybovali, si budeme moci nechat jen zdát."

AUDIO+FOTO
Stáhněte PETICE KOLA NA KŘIVO(KLÁTSKU) (572 MB, MPG, 18:47 min). Václav Volráb hovoří o petici s Kubou Turkem.
Podívejte na velmi zkrácenou verzi rozhovoru na YouTube:

Národní park bere svobodu bez pardonu

Připomeňme, že zákon o ochraně přírody a krajiny §16 odst.f zcela jasně přikazuje:

"Na celém území národních parků je zakázáno provozovat horolezectví a létání na padácích a závěsných kluzácích a jezdit na kolech mimo silnice, místní komunikace a místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody."

Petiční arch za zachování možností cyklistiky v národním parku Křivoklátsko je možné vytisknout, podepsat a zaslat organizátorům.

Kompletní znění petice

V současné době Ministerstvo životního prostředí připravuje vyhlášení pátého národního parku v České republice - Křivoklátska.

Stav naší přírody nám leží na srdci a nezpochybňujeme potřebu ji chránit. Kvůli vyhlášení národního parku však na Křivoklátsku bez důvodu a naráz přijdeme o možnost se svobodně projet na kole po lesních cestách a stezkách.

My, níže podepsaní, žádáme, aby Ministerstvo životního prostředí v procesu přípravy vyhlášení Národního parku Křivoklátsko bralo ohled na:

1. dosavadní zvyklosti v užívání krajiny Křivoklátska,

2. dosavadní zkušenosti, které ukazují, že na území Křivoklátska cyklistika není problémovou a konfliktní aktivitou,

3. vědecké studie, které poukazují na to, že vlivy cyklistického využívání krajiny jsou srovnatelné s pěším,

4. to, že z hlediska českých zákonů mají obecně cyklisté na jízdu po cestách v krajině právo, a tak tomu dosud je i na Křivoklátsku (s výjimkou několika národních přírodních rezervací).

Na základě výše uvedených argumentů žádáme, aby při vyhlášení Národního parku Křivoklátsko zůstal na tomto území stejný rozsah přístupu cyklistů, jako je tomu doposud.

Týden na Křivoklátsku

XIV. Umělá slalomová dráha u Rozvědčíka

XIII. Les: Divočina nebo park?

XII. Kounovské kamenné řady

XI. Přílepská skála pro romantiky

X. Kotláři útočí

IX. Na hřiště místo do přírody

VIII. Spěcháte-li, nejezděte na Berounku

VII. Studené koupání u Tří pramenů

VI. Umělá příroda na Křivoklátě

V. Dlouhé sjezdy k Berounce

IV. Hledání hořovických skal

III. Greenway Berounka - Střela

II. Nová rozhledna Velká Buková

I. Křivoklátsko je lesnickým parkem. Co z toho?


Zobrazit místo Křivoklátsko na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Studie
Podívejte se na odkaz "stejný vliv" přímo v textu tohoto článku, kde se o tématu píše.
Reaguj
Studie
Může mi někdo, třeba autor petice, udat pramen kde bych si mohl nalézt ty vědecké studie poukazující na to, že vlivy cyklistického využívání přírody jsou srovnatelné s pěším.Díky .
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Jezero kmotrů Tegernsee

Jezero kmotrů Tegernsee

AKTUALIZACE Tegernsee je nádherné jezero obklopené vrcholky bavorských Alp. Už za doby Třetí říše si u domácích a nejen jich vysloužilo trochu hanlivé, trochu posměšné jméno Lago di Bonzo. Termín der Bonze... celý článek

Bike Maraton Vysočiny má letos 48 kilometrů

Three Pre-summer Night Rides Across Lake Garda, Bergamo and Milan

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Z Litoměřic do Roudnice přes Středohoří na koloběžce

Z Litoměřic do Roudnice přes Středohoří na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Výhledy, přírodu, zámky a cyklostezky jsme spojili na celodenním koloběžkovém výletu. Z Litoměřic stoupáme od Labe na Dlouhý vrch, objedeme ho, sjedeme do Zahrady Čech k zámku Ploskovice a frčíme cyklostezkou podél Labe
Brdy AKTUÁLNĚ 2026

Brdy AKTUÁLNĚ 2026

Pražské, plzeňské a středočeské hory Brdy jsou divoké, vysoké, romantické, a přitom je mají obyvatelé velkých měst doslova za humny. Čtěte novinky z Brd a Podbrdí.
Cyklomaratony pro každé kolo 2026

Cyklomaratony pro každé kolo 2026

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populární nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu

Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu

Šumění lesa, který se pro svou nedotčenost dostal na prestižní seznam UNESCO. Skalní útvary i vodopády, které vás svou krásou oslní stejně jako zdejší bižuterie a sklo. Jizerské hory jsou po mnoha
Wout van Aert Conquers Paris-Roubaix for the First Time: The Victory That Redefines his Legacy

Wout van Aert Conquers Paris-Roubaix for the First Time: The Victory That Redefines his Legacy

In a clash of giants, the Belgian defeats undisputed monument champion Tadej Pogačar and reigning champion Mathieu van der Poel, showing he is back from injury and ready to lead the

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slavnosti svobody Plzeň 1.-6.5. 1.5.
Trentino Film Festival Itálie, Trento 24.4.-3.5. Horské filmy 3.5.
Pohár Plzeňského kraje XCO Domažlice 3.5.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 4.-7.5. 4.5.
Neisse Adventure Race Německo, Rothenburg Survival 4.5.
Lodě na Labi Nymburk 6.-10.5. 6.5.
Šumaman - policejní survival Přední Výtoň 8.-10.5. 8.5.
Giro d´Italia Itálie 8.-31.5. Silniční cyklistika 8.5.
Blinduro X Lipno nad Vltavou 8.-10.5. Horká kola 8.5.
Mladá Boleslav Tour - cyklomaraton Mladá Boleslav Horská kola 16.5.

Diskuse

Ionisthuri Dichestthuri, 2.5.2026 22:59, 15 příspěvků
Eichardthuri Sharhenthuri, 2.5.2026 22:47, 253 příspěvků
Dsmnethuri Shobhaelthuri, 2.5.2026 22:46, 253 příspěvků
viagra without prescription Williamkamup, 2.5.2026 22:40, 253 příspěvků
Gewestthuri Banhaelthuri, 2.5.2026 22:40, 253 příspěvků
Aanaelthuri Fimnethuri, 2.5.2026 22:38, 15 příspěvků
Shewhenthuri Fichhenthuri, 2.5.2026 22:36, 253 příspěvků
Eanestthuri Shanonthuri, 2.5.2026 22:29, 253 příspěvků
Earnesthaide Shanebal, 2.5.2026 22:24, 253 příspěvků
online pharmacy discount ... Jamessap, 2.5.2026 22:22, 62 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

SkialpujFEST kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48
Re: Skialpy kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47
Brýle na jaře Alex Brido, 24.4.2026 8:42
Jarní lyžování v Korutane... Horydoly , 23.4.2026 11:03
Re: v Česku Maria Fixir, 22.4.2026 22:18
skiareály v Česku Alex Brido, 22.4.2026 22:17
Re: CzechTourism Horydoly , 20.4.2026 13:42
Intimní wellness a neinva... Horydoly , 16.4.2026 22:41