Knihu koupíte v běžných knihkupectvích nebo na internetu u vydavatele Fragment.
Verdikt Horydoly
* zhola zbytečná publikace
** je dobře, že něco takového vůbec vyšlo
*** za ty peníze to stojí
**** výborná a poučná publikace
***** to musíte mít
Kniha Divoká planeta skvěle slouží svému účelu.
Dostat ji jako dárek, se zájmem si ji prohlédne i recenzent. Jako prezent tato kniha nikoho neurazí, v mnoha obdarovaných jistě vzbudí nadšení, u dalších aspoň zájem.
Nejvíce čtenáře (v tomto případě spíše prohlížeče) podvědomě zaujmou snímky, na kterých vypadají zvířata jako lidé.
Šilha i Slavík často sahají k portrétu. Při velikosti knihy 24x30 cm je to velmi účinná metoda.
Zvíře sleduje chytrými očima diváka, nosem očichává okolí, rukama (nohama) si přidržuje žrádlo a mírně se usmívá. Skoro jako dítě...! To zabírá.
Otištěné fotky patří do první ligy, ale do extraligy mají daleko.
Kromě nadužívání portrétních postupů, nelze o nafocených obrazech nic zvláštního říci. Mnohokrát viděné pozice, témata i akce defilují při obracení stránek. Zvířata většinou stojí nebo sedí a nic se neděje.
Nejzajímavější jsou z tohoto pohledu Šilhovi mořští orli a pakoně. Z prvních vyzařuje majestátní klid ve vzdušných proudech a z druhých divoký chaos při přechodu řeky.
Bohužel samotná akce se na některých dvoustránkách odehrává právě uprostřed v místě vazby. Z toho nemohou být nadšeni čtenáři a jistě ani fotografové.
Připomeňme ještě jednu drobnost, která ovlivňuje celkové vyznění fotoknihy. Snímky nejsou digitálně přiostřené. Je to samozřejmě věc vkusu, ale díky přirozenému vidění jsou snímky pro dnešního čtenáře málo výrazné.
Mladí lidé odkojení internetem a divokými tiskovinami chtějí více než realitu. Chtějí intenzivní zážitek. A ten jim přiostřené obrysy zostří.
Nejslabším článkem knihy Divoká planeta je ten nejmenší. Pár stránek textu by si normálně nezasloužilo komentář, ale tady je to jiné.
Texty obou fotografů Václava Šilhy a Petra Slavíka, kteří popisují svoji práci, by se ještě daly snést a jsou v normě podobných úliteb obrazovým umělcům.
Proč ale máme číst snůšku naivních klišé v úvodu od Olgy Šilhové? Posuďte sami: "žiju svůj klukovský sen" nebo "každým dnem je je tak naše planeta o něco chudší" případně "tuto práci nelze dělat bez nezbytné pokory" anebo "jsme jen malými figurkami na šachovnici přírody"
Praha, Fragment 2008. Orientační cena 439 Kč.