Historie není dlouhá
Expediční závody (též survivaly a adventure race) mají původ ve vojenských cvičeních. Jejich rozkvět v Česku zahájilo na začátku devadesátých letech několik ročníků Závodu zkušených pod taktovkou Petra Ďoubalíka z fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Průkopníky následovaly armádní, policejní i civilní závody.
Souběžně se survivaly nastal rozvoj tak zvaných extrémních štafetových závodů, kde se družstva postupně vystřídají v jednotlivých specializacích. Obvykle se jedná o běh do vrchu, paragliding, horské kolo a divokou vodu.
Adventure Race je první ročník mezinárodního závodu, který probíhá pod záštitou České asociace extrémních sportů a České asociace univerzitního sportu a je otevřeným mistrovstvím České republiky v extrémním závodě družstev.
Nejtěžší v Česku
Tohoto závodu se zúčastní jen nejlepší z nejlepších. Utkají se mezi sebou ve dnech 18. až 21. srpna v chráněných krajinných oblastech jižních Čech.
Nikdo nesmí odpadnout
Čtyřčlenná družstva si na trati dlouhé 270 kilometrů sáhnou na samé dno svých fyzických i psychických možností, musí prokázat nejen své individuální dovednosti, ale i schopnost týmové spolupráce. V časovém limitu 75 hodin musí společně překonat veškeré nástrahy, které na ně v závodu čekají. Pokud odpadne jen jediný člen týmu, celé družstvo je diskvalifikováno.
Závod bude odstartován starostou města ve středu přesně v devět hodin z náměstí Hluboké nad Vltavou. Trasa závodu zavede týmy do několika přírodních lokalit i do několika historicky významných míst. Trať bude v mapě vyznačena kontrolními body, mezi kterými si každý tým bude hledat optimální postup. Závodní strategii si každý tým určuje samostatně včetně zvoleného tempa, přestávek na odpočinek, spánek a stravování.
Mnoho disciplín
Co tedy závodníky na trati čeká? Hydrospeeding – splutí umělého kanálu na malém plováku, jízda na horských kolech Blanským lesem, plavání – v rybnících Křivonoska a Křemžský, trekking – pochod Mójským a Blanským lesem, jízda na kolečkových bruslích – cyklistická stezka z Českých Budějovic do Hluboké, slaňování a lanové překážky – na hoře Kleť, rafty – sjezd a slalom na umělém kanále v Českém Vrbném, kánoe – sjezd Vltavy ze Zlaté Koruny do Českého Vrbného, skalní lezení – skalní věže Rájov, orientační běh na speciálních mapách - Křivonoska a jeskyňaření – kaolinové lomy v Mójském lese.
Doposud je přihlášeno 25 týmů, z toho 6 zahraničních. Připraveny na start jsou i ženy. V hlavní kategorii mix je podmínka, že tým musí být smíšený. Podle odhadu ředitele závodu Tomáše Vaňka, který se pravidelně zúčastňuje podobných závodů v zahraničí, se čas vítězného týmu bude pohybovat kolem padesáti hodin.