Mezi Kozákovem a Ještědem

Mezi Kozákovem a Ještědem
SDÍLEJ:
Pod Ještědsko-kozákovským hřbetem leží závěje sněhu. Dají se tu podnikat malá dobrodružství všeho druhu. Sněžnice, běžky, sjezdovky, objevné výpravy...

Nabízíme pár tipů, co podniknout v zasněžené krajině mezi Ralskem a Českým rájem, pod Kozákovem a Ještědem. Tentokrát vynecháme nejznámější místa.

Kozákov pro všechny sněžné radosti

Samotný Kozákov (744 m n.m.) teď vypadá jako v zimní pohádce. Je zavalený sněhem, auta se po silničce od Komárova prodírají na vrchol mezi dvoumetrovými sněhovými zátarasy, trasa je sjízdná jen se zimními pneumatikami nebo sněhovými řetězy.

Riegrova chata na vrcholu je otevřená, dá se v ní ubytovat i najíst a napít. Rozhledna je zavřená.

Pro sjezdaře funguje vlek. Upravené jsou všechny tři větve sjezdovky. Sníh na tratích je měkký, ale netvoří se v něm boule.

Běžkaři mohou jet po červené značce přes vrchol z Tatobit do Turnova. Je prošlápnutá, nejedná se tedy o sportovní, ale vyloženě turistickou záležitost.

Úplně nejlepší je ovšem vyrazit na sněžnicích. Od Riegrovy chaty poodejdete padesát metrů a jste v ráji hlubokého těžkého sněhu. Bez sněžnic se boříte po pás. Romantický zážitek určitě získáte tím, že se ponoříte do jižních nebo západních svahů, kudy nevede žádná cesta a vy si můžete užívat ticho přerušované jen vaším dechem, dupáním sněžnic a praskotem přemrzlého ledu na větvích.

Ralsko pro mužné turisty

Výstup na hrad Ralsko (666 m n.m.) je dlouhý, prudký a fyzicky namáhavý. Sněžnice tu jsou na nic a běžky můžete rovnou nechat v Mimoni v hospodě. Jediné, co vás může zachránit, jsou vaše silné nohy, pořádné pohorky a teleskopické hůlky.

Přesto výstup stojí za to. Letecký rozhled od zříceniny na vrchol je dokonalý. Jenom musíte mít štěstí na počasí.

Údolí Zábrdky na saních

Romantické duše, které rády putují samy opuštěnými kouty, se nabízí Zábrdka. Nikdy nezamrzající říčka meandruje od Českého Dubu k Mnichovu Hradišti, ale my půjdeme jen podél nejkrásnějšího a nejdivočejšího úseku.

Z Cetenova, kam jezdí místní autobus, seběhneme po silnici dolů k výletní hospodě Na Pince (teď v zimě je zavřená!), od ní se dáme doleva a po široké cestě, která se časem změní na lesní stezku, průjdeme necelých deset kilometrů do Podmukařova a Borovice. Sem občas zajíždí autobusový spoj a večer tu je otevřená hospoda.

Pozor! Během února vyhořela oblíbená hospůdka V rokli, která byla příjemným záchytným bodem ve Vicmanově nad údolím.

Nejprve jdeme loukami, poté se údolí uzavře a my kličkujeme po březích Zábrdky lesem. Cestou potkáme několik osamělých stavení, Starý Mlýn Zourov, Pytlíkovský mlýn s pitným artézským pramenem u mostku, chatu Na stále a dojdeme do osady Podvicmanov a dále do Borovice.

Prohlédněte si tu mlýn přímo u potoka - je tak zchátralý, že vaše příští návštěva ho může zastihnout už v rozvalinách, ačkoliv je uváděn jako nedůležitější kulturní památka v dalekém širokém okolí. Majitelé v něm bohužel nebydlí na stálo a chovají v něm jen domácí zvířectvo.

Do údolí Zábrdky jsou přinejmenším vhodné sněžnice, protože cesta není prošlapaná.

Kratší výlety sem můžeme spojit s bobováním nebo sáňkováním. Pěkné sjezdy vedou například z Vicmanova do Podvicmanova od vyhořelé hospůdky V rokli, ze Strážiště po lesní silničce k Pytlíkovskému mlýnu, nebo jen z Neveklovic lesní cestou po zelené turistické značce do Podmukařova.

Ledové lezení v Mukařově

V pískovcové rokli pod mukařovským kostelem narostly dva ledopády. Horní desetimetrový sloup zatím visí ve volném prostoru a tedy potřeba dost odvahy a opatrnosti na jeho zdolání byť s horním jištěním.

Dolní kaskáda je lehčí a dobře přirostlá ke skále. Lze ji tedy zdolat s horním i dolním jištěním.

Problémy nejsou na zdejších ledopádech ani tak technického rázu, jako spíše estetické. Led se totiž tvoří z odpadové vody mukařovských obyvatel a rokle slouží jako ilegální smetiště.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Čertova skalka u rozhledny Bára

Čertova skalka u rozhledny Bára

CLIMBING GUIDE Pět horolezeckých cest vede na Čertovu skalku poblíž rozhledny Bára nad Chrudimí. V levé části vedou borháky zajištěné cesty, které končí masivními slaňovacími řetězy. Pravá část je lámavá a neleze... celý článek

Kde hledat levné letenky?

Medvěd zabil postaršího muže u Detvy

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Klabava, říčka teče z Brd do Berounky

Klabava, říčka teče z Brd do Berounky

RIVER GUIDE Klabava je středně velká řeka, která stéká z nejvyšších hřebenů Brd do Berounky pod Plzní. Vodácky je velmi zajímavá na všech částech, ale bohužel se na ní rychle mění průtok.
Zábava během cestování: jaké jsou dostupné možnosti?

Zábava během cestování: jaké jsou dostupné možnosti?

Cestování lze v současné době chápat z mnoha různých perspektiv a úhlů. Někdo má raději cestovat sólo například autostopem, jiný si vychutnává drinky na pláži v tropické destinaci. Tak či onak je dobré se
Rekonstrukce chaty či chalupy bez elektřiny?

Rekonstrukce chaty či chalupy bez elektřiny?

Chata či chalupa je místem klidu a úniku od civilizace. Ať už jde o rodinné dědictví nebo váš vysněný útočiště v přírodě, dříve nebo později přijde čas na renovaci. Po letech používání se
TEST Polštářek pod zadek na cestování

TEST Polštářek pod zadek na cestování

Taková drobnost... a jak zlepší pohodlí na cestách! Tschibo prodává pod názvem Skládací termopolštářek na sezení jednoduchou podložku pod zadnici. 
Krkonošská 70 slaví sedmdesátku

Krkonošská 70 slaví sedmdesátku

Legendární dálkový běžecký závod Krkonošská 70 oslaví 8. března jubilejní 70. ročník. Jeden z nejstarších tuzemských lyžařských závodů na běžkách se poprvé uskutečnil v roce 1955. V současnsti je součástí seriálu Stopa pro

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Running Expo - veletrh Praha, Výstaviště Holešovice 3.-4.4. 3.4.
Camp - veletrh Norsko, Lillestrøm 4.-6.4. 4.4.
PAF - festival potápěčské fotografie Tachov, Mže 4.-6.4. 4.4.
Expedície - cestovatelský festival Bratislava, Fakulta informatiky 5.4.
Lov v pravěku Rakousko, Asparn 5.-6.4. 5.4.
Doubrava - splutí Pařížov 5.-6.4. 5.4.
Otužilecké plavání Záříčí, Pískáč 5.4.
Valná hromada ČHS Praha 5.4.
Liptov Ride Liptovský Mikuláš Kajak, běh, skialp, freeride, MTB 5.4.
Adamello Ski Raid Itálie, Ponte di Legno Skialpinismus 5.4.

Diskuse

Игровая платформа Pin Up ... pinupZet, 2.4.2025 8:08, 7 příspěvků
Двери в коттедж. Купить в... DveriCrago, 2.4.2025 7:41, 10 příspěvků
Зарубежные сериалы беспла... ScottKasia, 2.4.2025 5:56, 10 příspěvků
Chip this for all to see Jamespauff, 2.4.2025 5:52, 1 příspěvek
Check this visible Jamespauff, 2.4.2025 4:29, 1 příspěvek
Check this out Jamespauff, 2.4.2025 4:24, 1 příspěvek
Online Schools in Georgia Online_jmMa, 2.4.2025 3:37, 1 příspěvek
Kraken: Полная конфиденци... AnthonyNed, 2.4.2025 3:07, 13 příspěvků
JH vodák Marek, 1.4.2025 21:57, 1 příspěvek
Proč 2 h do Špindlu, když... Skiák, 28.3.2025 13:31, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Polička? Věda nebo Veliko... Horydoly , 24.3.2025 0:53
Prague Bike Fest Na Výsta... Horydoly Open, 20.3.2025 22:13
Největší běžecká výstava ... Horydoly , 16.3.2025 20:23
Každý, kdo jen trochu chc... milan šupa, 13.3.2025 19:43
EXPEDÍCIE (jar 2025) Horydoly , 24.2.2025 13:32
Střední Čechy v březnu Horydoly , 23.2.2025 12:44
Cyklocestování Frýdek Místek Horydoly , 18.2.2025 14:43
Budějovicko láká na valen... Horydoly , 15.2.2025 2:38