Neznámý a tajemný Doupov

Neznámý a tajemný Doupov
Garmin Dakota 20.
Autor snímku Garmin
SDÍLEJ:

Na okraji Karlovarského kraje se rozprostírá oblast Doupovských vrchů, která má rozlohu velikosti 331 čtverečních kilometrů. Přesto se o Doupově ví mezi turisty asi tolik, jako o krajině na Měsíci. Od dob Avarských nájezdů na Slovany před patnácti sty lety tady život určují armády.

Jak na to

Město Doupov se nacházelo:

15 km jihozápadně od Kadaně
14 km jihojihovýchodně od Ostrova n.O.
18 km severovýchodovýchodně od K. Varů
13 km severoseverovýchodně od Bochova
18 km severozápadozápadně od Podbořan

GPS souřadnice bývalého náměstí jsou 50.25780 a 13.14196.

Mnoho z nás už slyšelo o Doupovu. Někteří tam byli jako vojáci na cvičení.

Idylickou krajina rozryly tankové pásy

Málokdo ale ví, že to byla svého času krásná krajina plná lidí, vesniček, polí, mlýnů, rybníků a potoků. Tomuto kraji vévodilo město Doupov, kde stál výstavný kostel, fara i škola.

Dnes je tu vojenský prostor rozrytý tankovými pásy. Po původních obyvatelích zůstaly jen malé zídky z kamení zarostlé houštím. A velké ticho!

Doupov, kdysi půvabné městečko v srdci stejnojmenných hor, se jmenovalo německy Duppau, dříve také Tuppaw. Stálo na mírném svahu uprostřed Doupovských hor, na dně kráteru bývalé sopky, v nadmořské výšce 578 metrů.

Po jeho okraji tekl potok Liboc, pramenící na jihovýchodním úbočí kráteru u bývalé obce Jeseň. U hřbitovního kostela na severozápadě města tekl Luční potok a po východní straně Pustý potok.

Možná tady zvítězil kupec Sámo

První staroslovanské osídlení na Doupově je spojeno s bojovným kmenem Lučanů. Dokazují to názvy bývalých vesnic. Zdánlivě znějí německy, ale jazykový základ mají často slovanský.

Na nedaleký vrch Úhošť u Kadaně dokonce kladli někteří historici bájný Wogastisburg, u kterého v roce 631 došlo k vítězné bitvě Slovanů vedenými kupcem Sámem nad Franky pod vedením krále Dagoberta.

Ve středověku zde víc než čtyři století panoval rod Doupovců z Doupova v letech 1116 až 1512. Po jeho vymření se Doupova ujali Žďárští. Oba dva rody byly vladycké, čili se jednalo o nižší šlechtu. Doupovci snad měli stejný původ jako Budovci, kteří se ovšem později vyšvihli mezi nejvyšší české šlechtice.

Armády přenášejí svrab, choleru, neštovice, chřipku a mor

Městečko Doupov dostalo jméno podle hradu, který měl postavit ve druhé polovině 13. století český šlechtic Jiří Doupovec z Doupova. Němci osídlili Doupovské hory po porážce husitů ve 13.-14. století.

Křižáci zlikvidovali nejen husitské posádky v Maštově a Kadani, ale během válečných tažení zemřelo téměř všechno české obyvatelstvo Doupovských hor. V celých Čechách došlo v té době ke snížení počtu obyvatel kvůli válečným útrapám.

Nešlo jen o přímé bojové střety a případně vraždění obyvatelstva, ale především o nemoci. Vojenské kontingenty totiž byly v masovém měřítku nakažené a roznesly smrtelné choroby po celé Evropě.

Ani přičinliví Němci na Doupově nezůstali

Později část Doupovských hor dosídlili Sasové a také Bavoři. Zabydleli se s německou důkladností. Nejvíce obyvatel měl Doupov v roce 1921, kdy registroval 1601 duší. V roce 1930 zde žilo z celkového počtu 1524 obyvatel jen osmnáct Čechů.

Po druhé světové válce byli Němci odsunuti většinou do Saska. Mnoho desítek obyvatel Doupova a okolních vsí, byť nevinných, bylo povražděno nebo utýráno k smrti Revolučními gardami. V těchto polovojenských bojůvkách, které měly po odchodu nacistické armády a německé byrokracie chránit životy a majetky, se koncentrovali zločinci, zloději a překupníci.

Po německém odsunu v roce 1945 nezůstal Doupov prázdný. O dva roky později už tu žilo 525 nových obyvatel, převážně Čechů. Ale i ti museli zase brzy odejít. Doupov byl s dalšími obcemi a osadami určen jako vojenský výcvikový prostor od roku 1954.

Konec srpna v doupovském hotelu Ozon

V tehdy již zcela opuštěném Doupově natočil film Konec srpna v hotelu Ozon režisér Jan Schmidt podle scénáře Pavla Juráčka roku 1966. Film pojednává o skupině žen, které přežily atomovou válku a snaží se přežít i za cenu poklesu na zvířecí úroveň.

Podívejte se na scénu z Doupova na YouTube:

Hry na vojáky jsou pořád stejná

Literát Vladimír Körner k tomu napsal: "Nejdříve byli vymazáni s hor Češi, potom museli odejít Němci a po nich opět Češi, když zde rozhodl v roce 1953 generál Čepička zřídit vojenský výcvikový prostor."

Jeho méně známý spisovatelký kolega Petr Chudožilov popsal svůj zážitek: "Ve vojenském prostoru na Doupově můj kamarád Slovák roztřílel samopalem barokní oltář. Optal jsem se ho s hrůzou v hlase: "Co to proboha děláš?" Odpověděl stručně a výstižně: "Sloužím vlasti!"

Příroda si poradí s člověkem i bez něj

Díky tomu, že na Doupovsku už dnes nežijí žádní obyvatelé, je dnes tato krajina přírodním skanzenem. Podle přírodovědeckého průzkumu z let 1987-1989 žije v Doupovských horách 57 druhů savců a 260 druhů ptáků. Mezi zvlášť vzácné živočichy patří užovka stromová anebo černý čáp.

Plachý pták se zde poprvé uhnízdil v šedesátých letech a dnes tu má domov možná čtrnáct párů těchto krasavců. Černý čáp, kterému jinde hrozí vyhubení, potřebuje k zahnízdění 10 až 15 kilometrů čtverečních klidného prostoru.

Dokladem o čistotě vod Doupovských hor je výskyt citlivých indikátorů - střevlí, mřenek, čolků a mloků, rosniček, ropuch a skokanů.

Žije tady i tetřívek, krkavec, tenkozobec opačný, vzácný luňák červený, objevila se několikrát sovice sněžná a orel křiklavý. Na podzim se opuštěné Doupovsko stává místem, kde se zastavují na cestě k jihu obrovská hejna ptáků ze severní Evropy. Rostou tu orchideje, jako pětiprstka žežulník či prstnatec bezový, dále hvozdík pyšný, zvonečník hlavatý, kruštík širolistý, měsíčnice vytrvalá, koniklec otevřený, lýkovec jedovatý a ještě asi 35 dalších vzácných a ohrožených rostlin.

Doupov je vlastně karlovarské safari. Když si večer sednete na místě s rozhledem doširoka, máte možnost spatřit celkem početná stáda vysoké, muflonů a černé zvěře.

71 osad, vesnic a měst zmizelo

Po socialistických vojácích zbylo na Doupovsku jen několik osad, které můžeme rozlišit v terénu. Sklepy a zídky zůstaly v obcích Lipoltov, Mělník, Jindřichov, Petrov, Hrzín, Doupov, Lochotín a Oleška.

Beze stopy zmizelo z povrchu Doupovska dalších 71 obcí, osad, horských samot a dvorců. Byly pospojované sítí kamenitých a štěrkových silnic a horských cest, které jsou dnes v terénu leckde patrny už jen podle pozůstatků jasanových stromořadí. Jasan mělo ve znaku město Doupov.

Vojáci převážně v sedmdesátých letech minulého století rozstříleli a odstranili dva a půl tisíce domů, třináct kostelů, čtrnáct kaplí, dva zámky, klášter, pivovar, lázně, železniční trať, šestatřicet mlýnů, šestnáct pil a vymazali prakticky všechny stopy po původních obyvatelích ve skoro sedmdesáti obcích, včetně dvoutisícového okresního města Doupova.

Z toho zůstaly dodnes již jen dvě původní stavby. Zplundrovaná hrobka místního šlechtického rodu Zedtwitzů a budova skladu u někdejšího nádraží.

Hrobka, které občas natře někdo střechu načerveno, stojí jako výmluvný milník v centru Doupova a z hospodářské budovy prosvítá nápis původní fasády Genossenschaft Filiale Duppau.

Jaký je dnešní stav?

Podle vládního rozhodnutí bude Doupov i nadále patřit vojákům. Už ne jako cvičiště teroristů a Varšavské smlouvy, ale armád NATO. Snad si noví vojáci budou dávat větší pozor a nebudou bezhlavě vše ničit.

Doupovské hory jsou zdrojem alkalických minerálních vod značek Mattoni a Korunní i jiných kyselek. Ostatně jméno obce Kyselka je jen český název pro obec Kysibl ležící na kraji vojenského pásma Doupov.

Mezi Karlovarskými lidmi se proslýchá, že hlavní a tajné bylinné ingredience do likéru Becherovka pocházejí jistojistě odtud, z doupovských luhů a hájů. Co je na tom pravdy, vědí snad jen majitelé likérky a hlavní technolog.

Jak se tam dostat

Doupovské hory se zdvihají mezi městy Karlovy Vary, Klášterec nad Ohří a Valeč. Jsou vklíněny mezi uhelné doly Sokolovské a Mostecké pánve. Nejvyšším bodem Doupovských hor je zalesněný vrch Hradiště (934 m n.m.).

Do okrajových částí pohoří lze vstoupit nebo vjet na horském kole. Centrální třetinu území včetně Doupova zabírají vojáci. Jednou za čas vyhlásí víkend, kdy je možné vojenské území navštívit.

Občas si mezi střelnice udělá výlet nějaký romantický civilista, tramp nebo turista. Jde tady ovšem opravdu o život. Doupovsko je totiž oblíbeným cvičištěm všech armád NATO. Létající ostré střely a ostří hoši se zbraněmi - to není vhodná kombinace na nedělní výlet!


Zobrazit místo Krušné hory na větší mapě

Která městečka, vesnice, samoty a mlýny na Doupovsku zmizely po roce 1953:

Albeřice (Alberitz), Bražec (Bergles), Březina (Pirk), Bukovina (Buckwa) - zůstalo 5 domů, Činov (Schönau) - zůstaly 2 domy, Dlouhá (Langgrün), Dlouhý Luh (Langenau), Dolní Lomnice (Unter Lomitz), Donín (Dohnau), Doupov (Duppau), Doupovské Mezilesí (Olitzhaus), Dřevohryzy (Zeberheisch), Egertl, Emanuelův Dvůr (Emanuelshof), Heřmanov (Hermersdorf), Hluboká (Tiefenbach), Holetice (Holeditz), Hora (Horn), Horní Lomnice (Ober Lomitz), Hradiště (Höfen) - zbyla malá vodárna, Hrzín (Grün), Humnice (Humitz), Hůrka (Horkau), Javorná (Ohorn) - zbyl 1 dům, Jeseň (Gässing), Jindřichov (Heinersdorf), Jírov (Jurau), Konice (Kunitz), Kopáčov (Kopitschau), Kottershof (Chalupa), Kozlov (Koslau), Lipoltov (Lappersdorf), Litoltov (Liesen), Lochotín (Lochotin) - 10 domů slouží armádě, Lučiny (Hartmannsgrün), Malá Lesná (Klein Spinnelsdorf), Maleš (Mohlischen), Malý Hlavákov (Kleinlubigau) - zbyly 3 domy, Martinov (Merzdorf), Mělník (Melk), Mětikalov (Meckl), Mlýnská (Mühldorf), Nový Dvůr (Neuhof), Obrovice  (Wobern), Oleška (Olleschau), Ostré (Westrum), Pastviny (Weiden), Petrov (Petersdorf), Prachomety (Promuth), Radnice (Redenitz), Radošov (Reschwitz) - je zde sídlo velitelství vojenského protoru, Ratiboř (Rodbern), Řednice (Rednitz), Růžová (Rosengarten), Sedlec (Zettlitz), Stará Ves (Altdorf), Svatobor(Zwetbau) - zůstaly 3 domy, Telcov (Teltsch), Těš (Tesch), Tis u Luk (Tiess), Tocov (Totzau) - zbyl ovčín, Třídomí (Dreihäuser), Trmová (Dürmaul), Tunkov (Tunkau), Tureč (Turtsch), Valov (Wohlau) - zbyl 1 dům a trosky kaple, Velká Lesná (Gross Spinnelsdorf), Víska (Dörfles), Zakšov (Sachsengrün), Zvoníčkov (Männelsdorf), Žďár (Saar), Žebletín (Sebeltitz).

Zdroj: Pavel Beran a Sudetendeutsches Ortsnamenverzeichnis

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

...

Ja jsem tam bydlel, cely svoje dětství.A vim že přes tyden jsem nikam nemohl, ale o vykendu tam není živa duše. Dokonce mam prolezly i byvale ruske podzemky.Takže když to tam chcete prochazet tak jedině o vykendu .

  • Autor Kozlik
  • Datum a čas 26.12.2013 20:13
Reaguj
nostalgie

Vojáci "ničili" pouze dané směry. Ostatní okolí bylo "bezzýsahové. Tolik přírodního života jsem neviděl. Poznal jsem, jak vítr fouká na "Souložíšti" (Složišti) v zimě. Tak zvláštně zapadanou rotu BVP v proudu (BVP za sebou-přespali jsme tam) jsem nikdy a jiné věci neviděl mimo fotek z Himalájí (stanů). Vím, bydleli tam lidé, ale stal jsem se Zeleným a tím také zůstanu. Vlada.gaucak

Reaguj
besuch nach duppau und umgebung

Erreichbar Gemeinschaft und Einsamkeit:
Albeřice, Bražec, Dolní Lomnice, Činov, Lučiny, Svatobor, Javorná, Dolní Valov, Ořkov, Střenice

Der zugängliche Teil der Straße sind:
Bražec – Javorná – Dolní Valov – Radošov – Albeřice – Velký Hlavákov
 Dubina – Lučiny
 Dubina – Svatobor
 Kyselka – Dolní Lomnice
Albeřice - Holetice
Albeřice - Lochotín

Der Eintritt ist zu Fuß möglich, per Fahrrad oder mit dem Auto bei Tageslicht. Es ist verboten, das Feld und abseits der Straße außerhalb des Dorfes geben. Militär-Administration kann vorübergehend zu schließen, alle Gebiete und Bericht über die Zufahrtsstraße Verkehrszeichen.

Viel Spass in Duppau-Gebirge!

 

Reaguj
besuch nach duppau und umgebung

Hallo ,ist es möglich nach duppau zu fahren und in der umgebung die ehemaligen dörfer zu besichtigen...was noch davon steht..??

weiß nicht wohin man sich wenden muß um eine erlaubnis für die sperrzone zu erhalten?

kann mir jemand einen rat geben oder vielleicht weiter helfen?

vielen dank

  • Autor thomas
  • Datum a čas 3.5.2012 19:44
Reaguj
doupov
Neni pravda, ja tam byl kolikrat a nikdy jsem tam nenarazil na živou duši. Zaleží na tom kudy se člověk pohybuje.A rozhodně ne PO-PÁ
  • Autor blabla
  • Datum a čas 13.9.2009 21:08
Reaguj
Na Doupov jezdit nedoporučuji. Nevím jak to dělají, ale vojenská policie tam chytí fakt každého a místňáci z okolních obcí podezřelé turisty udávají. Pokutu v řádech tisíců tam neukecáte.
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 11.6.2009 18:33
Reaguj
bohužel
Nejlepší ochranou přírody je v této zemi létající olovo. Svědkem toho je VVP Boletice, kde díky volnějšímu přístupu vesele řádí motorkáři a čtyřkolkáři. VVP Doupov v padesátých létech nahradil VVP Prameny ve Slavkovském lese. Naše tanky už tu řádit nemohou, díky kvótám NATO jich máme míň, než Gruzie před válkou s Ruskem a kolik z nich je pojízdných, to si nikdo netroufne odhadnout. Navíc jsou povětšinou dislokované na Moravě.Luxusní publikace o jednotlivých VVP i o všech dohromady poskytuje Ministerstvo obrany ČR - jsou v nich fotky, mapy, stručná historie, přírodní krásy a výčet létajícím olovem chráněných živočišných a rostlinných druhů.
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Řeky AKTUÁLNĚ 2025

Řeky AKTUÁLNĚ 2025

KAČÁK Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.... celý článek

Poslední slanění ve Svatém Janu v Českém krasu

Kde se natáčel film Bratři o Mašínech?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Jak zařídit domácí wellness se saunou a vířivkou?

Jak zařídit domácí wellness se saunou a vířivkou?

Toužíte po odpočinku a relaxaci, aniž byste museli opustit pohodlí domova? Vytvoření domácího wellness s vlastní saunou a vířivkou je skvělým způsobem, jak si dopřát chvíle odpočinku a pečovat o tělo i duši.
Cestování se psem: Jak se připravit na výlety se čtyřnohým parťákem

Cestování se psem: Jak se připravit na výlety se čtyřnohým parťákem

Cestování se psem vyžaduje určitou přípravu, abyste si vy i váš mazlíček mohli výlet užít. Důležité je nejen pohodlí, ale i bezpečnost. Nabízí se pár praktických tipů, jak se na cesty připravit.
Na víno, na destilát i na koktejl. Každý nápoj si zaslouží vlastní sklo

Na víno, na destilát i na koktejl. Každý nápoj si zaslouží vlastní sklo

Každý nápoj si zaslouží vlastní sklenici, jejíž tvar pomůže rozvinout veškeré aromatické a chuťové nuance. Vína skvěle vyniknou ve speciálních sklenkách, stejně tak koktejly nebo destiláty. Na trhu najdeme nepřeberné množství
Zvyšte svůj sportovní výkon přirozeně: praktické tipy na zdraví, fitness a výživu

Zvyšte svůj sportovní výkon přirozeně: praktické tipy na zdraví, fitness a výživu

Při optimalizaci sportovního výkonu, zdraví nebo stravy vás čeká holistický trénink, výživa a zotavení. Nalezení rovnováhy mezi těmito třemi vám může pomoci snáze dosáhnout vašich cílů při zachování špičkového výkonu. Od
Hranice mezi Evropou a Asií

Hranice mezi Evropou a Asií

Za dělicí linii mezi Evropou a Asií se považuje pohoří Ural, řeka Emba, Kaspické moře, Kumo-manyčská propadlina a Černé moře. Za součást hranice jsou považovány též pohoří Kavkaz a řeka Ural.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zimní táboření na Zvičině Podkrkonoší 3.-5.1. 3.1.
Otava - novoroční splutí Strakonice, Křemelce 4.1. 11:00
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 4.-6.1. 4.1.
Setkání otužilců na Labi Pardubice, Labe   4.1.
Betlém
Česká Lípa, Škroupovo náměstí 8.12.-4.1. 4.1.
Čas na čaj - výstava Praha, Botanická zahrada 15.11.-5.1. 5.1.
Betlémy - výstava Polička, Městské muzeum 17.11.-5.1. 5.1.
Příbramské betlémy - výstava Příbram, důl Vojtěch 6.12.-5.1. 5.1.
Maroko - diashow Kralupy nad Vltavou, knihovna Přednáší David Hainall 6.1. 17:30
Speleo Albeřice - diashow Vrchlabí, klášter Přednáší Radko Tásler 7.1. 17:00

Diskuse

XRumer seo run AlinaDivishovathor, 4.1.2025 10:38, 6 příspěvků
Sudety Novinář, 3.1.2025 9:59, 1 příspěvek
tschechisch? Honza, 1.1.2025 13:48, 2 příspěvky
cvičná archeologie Střelec, 29.12.2024 14:00, 2 příspěvky
konečný počet nápěvů Lukas B., 28.12.2024 17:18, 1 příspěvek
celý ten byznys Lukas B., 28.12.2024 17:08, 5 příspěvků
Tak trochu k tematu Honza, 28.12.2024 10:29, 7 příspěvků
Hmm Honza, 26.12.2024 10:25, 3 příspěvky
INU Honza, 25.12.2024 13:54, 5 příspěvků
Je to velka tradice . . .... Horydoly, 24.12.2024 0:06, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Novoroční virtuální běh p... Horydoly Open, 2.1.2025 17:12
Nesmírně zásadní text, uk... milan šupa, 27.12.2024 19:27
Vuch 2024 Horydoly , 23.12.2024 15:26
Velké Karlovice zahájí se... Horydoly , 13.12.2024 23:29
Žáčková opouští Valachy Horydoly , 13.12.2024 23:01
Šimůnek končí ve Forbesu Horydoly , 13.12.2024 22:57
Holiday World Horydoly , 13.12.2024 10:41
Re: Pražský veletržní areál Horydoly , 13.12.2024 10:40