Výlet za posledním šumavským medvědem na Jelení vrchy je vhodný pro cyklisty i pěší turisty.
Přívozem přes Lipno
Cyklisté mohou vyrazit rovnou od přehrady přes Frymburk, tam přejet přívozem na jižní stranu Lipna a zamířit do šumavských kopečků.
První zastávkou by měla být zřícenina hradu Vítkův kámen pod Medvědím vrchem. Od hrádku sjíždíme opět dolů k nádrži, abychom se protáhli kolem česko-rakouských hranic přes Rakovskou zátoku.
Pohodlnější cyklisté mohou zvolit mírnou trasu od přívozu podél nádrže, ale neužijí si ještě tolik šumavských lesů. Zhruba po hodince a půl mírného stoupání přijedeme do hraniční vsi Zadní Zvonková, kde se můžeme občerstvit před dvacetikilometrovou trasou okolo hlavní atrakce pravého břehu Lipna, Schwarzenberského plavebního kanálu.
Unikátní vodní dílo
Výjimečné vodní a lesní dílo Schwarzenberský plavební kanál vzniklo před více než dvěma sty lety a protnulo tehdejší pralesy jižní část Šumavy. Plavilo se po něm dříví do Vídně s pozdějšími odbočkami směrem na Prahu.
U plavebního kanálu našli práci lidé, pro které byly založeny nové osady, jiní přicházeli v době plavební sezóny z blízkého či vzdáleného okolí. Unikátní projekt přispěl nemálo k průmyslovému rozvoji Šumavy, nyní je vyhledávanou technickou památkou. Ukázkové plavby dříví jsou pěknou podívanou.
Okolo kanálu vede pohodlná stezka pro cyklisty, pěší a v zimě také pro běžkaře. Ze Zadní Zvonkové tedy jeďte směr Jelení vrchy. Kanál je rekonstruován a jednotlivé zastávky naučné stezky poskytují dokonalý obrázek o technice a kultuře spojené se Schwarzenberským kanálem a nádherné přírodě v jeho okolí.
Poslední šumavský medvěd
Jelení vrchy jsou cílovým místem výletu okolo kanálu a také zde najdete příjemnou hospůdku. S tímto místem je spojen zajímavý příběh posledního medvěda na Šumavě.
Byla jím patnáctiletá medvědice, proti níž se v listopadu roku 1856 postavilo 112 myslivců, z toho 46 střelců. Při prvním honu medvědice utekla a schovala se. Lovci se brodili sněhem, mrzlo a fičel silný vítr. Role se obrátily a medvědice začala honit lovce.
Až čtvrtý hajný, zahnaný do úzkých, ji skolil. Místo skonu zvířete dnes připomíná malý pomníček.
Cyklistům doporučujeme z Jeleních vrchů pokračovat dlouhým mírným klesáním lesní silničkou až do Nové Pece, tam nasednout na vlak nebo některý cyklobus, který pravidelně pendluje mezi obcemi Lipenska.
Pěšky méně kilometrů
Trasa pro pěší za Schwarzenberským kanálem začíná na konci lipenské vodní nádrže v Nové Peci, odkud se ke kanálu dostanete pohodlnou tříkilometrovou spojkou. Do Nové Pece jezdí motoráček. Kdo dává přednost dopravě automobilem, může na kanál vyrazit také ze Zadní Zvonkové.
Celá popsaná cyklotrasa je šedesát kilometrů dlouhá a zabere celý den. Pokud si naplánujete vícedenní výlet, ubytování najdete v Nové Peci, Přední nebo Zadní Zvonkové či dále ve Stožci.
Cyklisté ani turisté by si pak neměli nechat ujít výlet na okolní vrchy Plechý, Trojmeznou a Třístoličník nebo k Plechému jezeru, které je hlavním zdrojem vody pro Schwarzenberský plavební kanál.
UBYTOVÁNÍ: Chaty, apartmány, farmy a penziony na Šumavě
Zobrazit místo Turistika na větší mapě