Chillon: švýcarská ikona

Chillon: švýcarská ikona
SDÍLEJ:
Hrad Chillon je jedním z nejznámějších hradů ve Švýcarsku. Nachází se poblíž Montreaux, na břehu jezera Léman. Jeho pověst podtrhl lord Byron, který zde napsal báseň o Bonivardovi, převoru kláštera svatého Viktora v Ženevě, který zastával myšlenku nezávislé Ženevy.
Jak na to

Hrad nabízí prováděné prohlídky pouze v neděli ve tři hodinyodpoledne, ale prohlídka hradu na vlastní pěst je taktéž dostatečně uspokojující. Okruh je koncipován tak, aby návštěvníci postupně prošli celým hradem díky výkladu a mapové příloze.

Příjemně mne překvapilo, že čeština je jedním z jazyků ve kterém je materiál vytištěn, a tak odpadají problémy s překladem z francouzštiny, angličtiny či němčiny.

V Bonivardském vězení uprostřed hradu Chillon se kromě pátého sloupu stojí podívat i na třetí. Na něj se nám nezapomněl podepsat sám lord Byron.

Chillon

…je sedm kamenných šedivých sloupů,

jediný paprsek uvnitř září,

kam nelze proniknout,

vnikl tam,

snad díky škvírám a puklinám,

teď je tu tedy vězněm sám,

po mokré zemi tápe

jak meteor ztracený v bažinách.

Svatobernardský strážce

Historie hradu spadá nejméně do 11. století, kdy byl založen na ostrůvku poblíž pobřeží. Jeho strategický význam byl rozsáhlý, hlavní obchodní cesta přes průsmyk svatého Bernarda šla kolem jezera Léman. Kdo kontroloval Chillon, kontroloval a chránil hranice, současně ovšem vybíral poplatky od obchodníků.

Původně byl hrad v majetku sionských biskupů, později přešel do držení savojských hrabat a za Petra II. získal dnešní podobu. Následně byl roku 1536 dobyt Bernskými a ti jej drželi až do vaudské revoluce, později se stal hrad majetkem kantonu a byl opraven.

O několikerých úpravách hradu svědčí pozůstatky po nosných trámech v jednotlivých místnostech, stejně jako upravené vchody.

Vězení pro pány i kmány

Do hradu se návštěvník dostane po mostě přes hradní příkop, hned v prvních sklepních místnostech zjistí, k čemu hrad později převážně sloužil. Bylo to vězení. Původní se nacházelo pod převislou skálou pod podlahou. Nechybí samozřejmě ani mučírna a šibenice. Ve středověku to občas byl rychlý proces.

O tom, že nejen ve sklepení byli vězni, svědčí vysezená místa v kamenných lavičkách u některých oken, ze kterých je vidět na pevninu, či na Alpy. Konečně skutečnou třešničkou na dortu je procházka po ochozech a následný výhled na hrad z pevnostní věže.

Na každé fotce hrad s jezerem

Následující procházka hradem dává nahlédnout převážně do doby 13.-15. století. Kdo by tedy čekal bohatě vyzdobené místnosti, bude zklamaný. Ovšem při zapojení fantazie v takovém erbovním sále, či velkém hraběcím sále se rázem dostaneme o pár století zpátky.

Hrad Chillon je velmi fotogenický díky kombinaci jezera a hor. V každém průvodci či výběru fotek ze Švýcarska na jeho snímek obvykle narazíte hned mezi prvními.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Německo AKTUÁLNĚ 2026

Německo AKTUÁLNĚ 2026

Německo je zemí řek, jezer, hor, moře, památek, tragické historie, velké vědy a techniky. Najdete v něm vše, na co si vzpomenete. Čtěte horké novinky od našich severních, západních i jižních sousedů.... celý článek

Národní dům na Vinohradech v Praze

Klub českých turistů vystavuje na Holiday World

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Hamerský rybník měl dobrou ledovou sezonu

Hamerský rybník měl dobrou ledovou sezonu

Letošní bruslařská sezona na Hamerském rybníku v Praze nejspíš skončila. Byla docela dlouhá, protože se na ledu jezdilo od Nového roku do poloviny února. 
Kultovní feráta Pisciadu

Kultovní feráta Pisciadu

VIA FERRATA GUIDE Feráta Pisciadu neboli Brigata Tridentina je kultovní trasou. Zvláště němečtí ferátisté ji považují málem za domovské vertikální hřiště. Je poměrně náročná, vede přehlednou skalní stěnou, zároveň poskytuje
Bruslení v Praze 2025/2026

Bruslení v Praze 2025/2026

Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě.
Vysočina AKTUÁLNĚ 2026

Vysočina AKTUÁLNĚ 2026

MIKULEČSKÝ POTOK Přinášíme outdoorové novinky z Českomoravské vrchoviny.
Eventové stany. Jaké jsou dostupné typy?

Eventové stany. Jaké jsou dostupné typy?

RADY DO OBCHODU Výběr správného eventového stanu má zásadní vliv na komfort účastníků, estetiku celé akce i efektivitu práce organizačního týmu. Na trhu je k dispozici mnoho konstrukcí, které se liší nejen vzhledem,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 20.-21.2. 20.3.
For Boat - veletrh Praha, Letňany 20.-22.3. Vodní sporty 20.3.
Den vody - exkurze Brno, Žlutý kopec 21.-22.3. 21.3.
Den vody - exkurze Slezská Harta, Kružberk, Šance, Morávka, Žermanice 21.3.
Vynášení Morany Mělník 22.3. 15:00
Norsko - diashow Přerov, Hvězda Přednáší Martin Loew 23.3. 18:00
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 23.3.-5.4. 23.3.
Norsko - diashow Olomouc, Metropol Přednáší Martin Loew 24.3. 18:00
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 25.-28.3. 25.3.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 25.-29.3. 25.3.

Diskuse

Заказать цветы Zakazat cveti_gfpn, 20.3.2026 3:15, 120 příspěvků
Mushings kolobezkou na di... Bretislav, 19.3.2026 20:01, 3 příspěvky
Inu máš to špatně PK, 19.3.2026 11:20, 2 příspěvky
Pohrobci Klausovi Honza, 19.3.2026 9:45, 2 příspěvky
Inu Honza, 19.3.2026 9:39, 2 příspěvky
nefungující reklamace u A... Tomáš, 18.3.2026 10:26, 3 příspěvky
špička ujela René a já, 18.3.2026 9:44, 1 příspěvek
Inu omyl Horydoly, 16.3.2026 19:23, 4 příspěvky
Inu Honza, 16.3.2026 18:56, 4 příspěvky
Peníze na důchody? KK, 16.3.2026 18:42, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Leoš Šimánek zemřel Horydoly , 11.3.2026 0:40
Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42