České turisty vozí cestovní kanceláře v Senegalu do uzavřených rezortů. Co se děje za jejich hranicemi, většina návštěvníků netuší. Odpadky, především PET lahve, znečišťují okolí.
Senegalci nevěří plastu
"Sbírám po městě a na pláži PET lahve, které se tu válí všude, a lidé si o mně myslí, že jsem blázen. Nevěří, že sbírám stavební materiál," říká místní obyvatel a spoluzakladatel projektu Bacary Sagna. "Víme o stavbách z PET lahví v Nigerii, Ugandě, Tanzánii a Ghaně, ale tady v Senegalu to bude vůbec první stavba z plastového odpadu. I Senegalci by si měli uvědomit, že odpad se může recyklovat a dají se z něho stavět užitečné věci."
"PETek bude na stavbu zapotřebí několik desítek tisíc. Lahve se naplňují pískem a zeminou, a je zapotřebí je pořádně utemovat, pak pospojovat obyčejnou maltou, která plastový stavební materiál dobře pojí," přibližuje proces realizace stavby Ladislav Baxa, který bude v Senegalu působit jako stavbyvedoucí.
Odpad je velkým problémem Afriky
Lucie Masopustová doplňuje: "Likvidace odpadu není v této oblasti Afriky vyřešena. Většinu rekreačních rezortů v Senegalu vlastní zahraniční firmy, které zajímá především zisk, nikoli lidé v Africe. Víte, že, když v takovém luxusním rezortu napustí bazén, tak se může stát, že dvěma vesnicím vyschne studna s pitnou vodou? My jsme to zažili," přibližuje situaci spoluautorka projektu, která v Senegalu cestovala po nevyšlapaných cestách společně se Senegalcem Bacarym Sagnou.
Obchodníci z civilizované části světa dováží do Afriky zboží z umělé hmoty. "Plasty nejsou slupky od banánů, se kterými si příroda poradí! V Africe se plastové lahve povalují všude po zemi, zatímco v civilizované části světa i slupku od toho banánu vhodíme do odpadků," nastiňuje jeden z palčivých problémů v Senegalu.
"Snahou projektu je, aby se vytvořilo místo využitelné pro různé workshopy, ubytování pro samostatné cestovatele i skupiny, a aby Yagana Lucky zone bylo k dispozici neziskovým organizacím k realizaci jejich vlastních projektů. Společně silou vytvoříme místo setkávání a budeme vytvářet pohled místních na tobaaboo. Tak nás nazývají, znamená to člověk s bílou kůží," představuje záměr projektu Lucie Masopustová.
Kdo je Lucie Masopustová?
V neziskovém prostoru pracuje Lucie Masopustová 17 let jako projektová manažerka. V projektu Pomoc žadatelům o azyl v přístupu na trh práce se podílela na tvorbě metodiky výuky sociokulturních dovedností pro cizince z třetích zemí žijících na území České republiky. Kromě toho se podílela na tvorbě interaktivních stránek prevence sociálně patologických jevů. Spolupracovala jako rešeršistka při natáčení dokumentů o drogově závislých a působila zároveň jako výzkumnice na projektu Dlouhodobý monitoring situace romských komunit pro Radu Vlády. Vedla výtvarné dílny pro lidi, kteří prodělali psychotické onemocnění, děti v pěstounské péči a další. Od roku 2013 školí jako lektorka Multikulturní a inkluzivní témata. Absolvovala několik mezinárodních lektorských tréninků Vzdělání pro sociální spravedlnost. Byla účastnicí mezinárodního projektu Roma Edem Rovné příležitosti. Ve volném čase cestuje po světě.
Zobrazit místo Turistika na větší mapě