Mezinárodní festival outdoorových filmů 2008 |
|
Je první den bezvětří. Zrádné slunce svítí nepřetržitě den – noc. V uších děsivé ticho. Přitéká odevšud, doslova bolí. A zima. Bolí také. Opravdová až nepředstavitelná. Všude, kam oči dohlédnou, nedozírná bílá poušť. Sníh a obloha. Nic jen dvě barvy: bílá a modrá. A hlavně – čisto. V hlavě, pod nohama a v okolí. Nepřenesitelná zkušenost. Dvacetčtyři miliónů čtverečných kilometrů ledu a oni. Sami, kdesi uprostřed nejchladnějšího kontinentu. Rozhodli se, že půjdou pěšky od hranic antarktického kontinentu až na jeho nejvyšší bod.
Cestopisný dokument je pokračováním úspěšného prvního dílu Nový Zéland – země protinožců. Tentokrát vás zavedeme na Jižní ostrov. Jirka Mára se stal prvním a jediným českým vozíčkářem, který procestoval a dokonale poznal nejvzdálenější zemi světa. Společně s ním a jeho průvodci Jiřím Márou a Štefanem Kunou se můžete seznámit s dokonalou přírodou většího z novozélandských ostrovů. Dostali jsme se do bezprostřední blízkosti lachtanů, papoušků i velryb a obdivovali majestátnou horu Mount Cook i zvláštní Palačinkové skály. Navštívili jsme historická města i botanické zahrady, procházeli kolem několika ledovců. Při výletech lodí jsme projížděli úžasnými fjordy. Jižní ostrov Nového Zélandu je neskutečně pestrý a zajímavý a zcela určitě patří k nejkrásnějším místům světa.
Napínavé ticho v očekávání ... Jeden úder a 20 pádel vzpění vodu - další úder bubnu a odečítání tempa střídá křík ... HÓP... HÓÓP... Draci letící nad hladinou za bouřlivého povzbuzování přihlížejících z břehu ... To není Hollywood - to je IV. ročník Přerovského festivalu dračích lodí 2008 na přerovské Laguně.
Film dokumentuje průběh jednoho lezeckého roku (2006). Začíná ve výšce 0 m nad mořem, expedicí na mořských kajacích okolo břehů Sardinie včetně lezení na jejich útesech. Dál pomalu stoupá přes několik skalních a ledových oblastí, kde probíhá i lezení v ledech. Pokračuje přes Tichý oceán a expedici do pohoří Černých Kordillier, kde se tyčí i druhá nejvyšší hora Jižní Ameriky až do nejvyššího pohoří světa Himálájí s výstupem na sedmou horu světa Dhaulagiri do výšky 8000 metrů.
Je moderní doba, v jazyku lezců doba volného lezení. Dva vynikající lezci se vydají do Yosemitů. Jejich cílem je El Capitan, jedna z nejúžasnějších stěn světa. V pravé části této obrovské stěny se nachází „Tangerine Trip“, známá „hákovačka“ nejvyšší obtížnosti. Proč si vybrali právě tuto cestu?
Video vypráví o největší speleologické záchranné akci, 8. – 13. dubna 2007 v jeskyni Piaggia Bella v Itálii. Zachycuje posledních 96 hodin, a to, co následovalo před a během nehody.
Parta plzeňských horolezců a jejich nadějných potomků, natočila na ostrově Hvar tento snímek, během svého loňského pobytu na místní lezecké základně. Z filmu na vás dýchne pravá středomořská atmosféra. Záběry ze sportovního lezení na prosluněném pobřeží, volného lezení nad vodou a žánrové obrázky z lokalit, Stari Grad a Svata Nedjelja jsou v ostrém kontrastu s extrémními lezeckými filmy. I tak se dá pojmout tento sport. Prostě pohoda.
Unikátní dokument zachycující pět let života norské BASE jumperky a freeskierky Kariny Hollekim. "Nechci zemřít, chci žít. Umím velmi dobře utíkat pryč a toto je má úniková cesta!" Takto popisuje Karina svoji oddanost BASE jumpingu. Filmař Jens Hoffman poprvé potkal nyní 30letou Norku v roce 2002. Okamžitě začal natáčet, provázet ji na mnoha místech její skokanské kariéry, dokud to nedošlo k náhlému konci, který změnil veškeré aspekty jejího života.
Co má dělat ten, kdo leze ledy v době globálního oteplování? Jít do podzemí. A to hluboko. Před pěti lety slyšel Will Gadd pověst o skrytém ledu v opuštěné temnotě ve Švédsku. Film je o tom, co zde vynikající lezec Gadd a jeho kamarád Spak nalezli.
Slackliner. At, tak zní titul 20 minutového slackline videa se senzačními slackline – chůzi po slack line laně v srdci Tyrolska. Film nabízí nádherné pohledy na Tyrolsko . Aktéři se pohybují 40 m nad zemí na 25 metrovém laně.