Dvě klimatické poruchy Ciáran a Domingos, jedna větrná a druhá dešťová, si předaly vládu nad greeny. Zpestřily tradiční přespoláček Motolské jamky na golfovém hřišti.

Motolské jamky.
Jak na to

Horydoly jsou mediálním partnerem Trail Running Cup.

Kurs byl perfektně zavlažený celodenním pátečním deštěm, teplota se držela u patnácti stupňů, podzimní barvy nasvětlovalo slunce. Dospělý okruh zachoval loňskou mapu. Desítka udržela 103 metry převýšení, ale přece jen stoupání cik cak odpalovou loukou k cíli má humánnější podobu.

V klubové restauraci čekala výtečná kulajda, k tomu parádní účastnické triko od Craftu. Zkrátka nedělní výlet pro celou rodinku jako malovaný.

Gerron Stewart (Spartak Praha 4) vyrazil svižně hnedle od startu a v cíli z toho byl výborný čas 35:09 s náskokem 40 vteřin na Lukáše Havlíka (Hvězda Pardubice) a dalších 38 vteřin na Šimona Beránka, už opečovávaného double zázemím Olympu/Kerteamu.

"Jsem zdravý a můžu běhat, chystám se na mistrák v krosu, jsem moc rád," radoval se člen významné běžecké dynastie a také muzikant po své zdejší vítězné premiéře, už před pěti lety tu byl třetí. Jeho sestra Moira, které třeba odtáhl její maratonský debut před dvěma lety, tu doběhla už v roce 2016 šestá na republikovém šampionátu. Závod má moc rád i táta, legendární zahradník a dvojnásobný účastník mistrovství světa v krosu Eddie Stewart (vážně, už mu je 67 a pořád lítá). "Ale teď vyrazil na skotský mistrák mílařů, jinak by určitě přišel. My nemáme skotské občanství, tak nás nechal doma," usmíval se synek. Tak ještě aby příště dovedl i maminku Miriam. Ostatně jeho výkon ocenil i přední (nejen) horský běžec Ondřej Fejfar se ženou Julií, pravidelní účastníci seriálu. Tentokrát mu to nemohl ztížit, neboť ho zastavila nemoc.

Běh přes motolské jamky.

Výborné páté místo zaznamenal olympionik kanoista Filip Dvořák (40:22), který jako by se vydal v tátových stopách, taky otec Libor má páté místo pod pěti kruhy v Moskvě 1980 a pak nekonečný počet skvělých běžeckých závodů. "Druhý rok nejsem profík. Běhám skoro každý den do práce a z práce tam i zpět pět kiláků, hodně jezdím na kole. A teď mě začalo bavit zase závodit. Ale pořád mám šestaosmdesát kilo, to je dost," vyprávěl. Podobně jako milovník sportovních výzev a moderátor Petr Vágner, pravidelný účastník závodů TRC, který zde vyběhl s číslem 1.

Mezi ženami byla jasně nejlepší jedničkou Anna Straková (42:42, absolutně devátá), účastnice olympijského maratonu v Aténách 2004, také bývalá skvělá duatlonistka ještě federálních česko-slovenských časů, teď už zase úřadující mistryně světa ve skyrunningu (veteránská, jasně). "Kloužou mi boty," zoufala si na startu. Ale zvládla to v pohodě. "Přišlo mi to pořád nahoru nebo dolů, žádné stabilní tempo po rovině. Ale běželo se dobře," usmívala se pak v cíli. Do boje vyslala už dopoledne i dvě dcerky Ayelet a Kaylu. Třetí hraje ragby, měla za sebou zápas a zde jen zajistila ochran(k)u. Výhrou zde také oslavila ranní bronzovou medaili neteře Viktórie Chladoňové na mistrovství Evropy v cyklokrosu v Pont-Chateau.

Druhá a třetí doběhly za mámou o generaci mladší Mariana Konvičková (45:25) a Natália Ondrusková (46:50).

Pětku vyhráli Jan Kunčický (17:15) a Anna Málková (18:21, čtvrtá absolutně), těsně před ní doběhl Luboš Gaisl (18:01), člen další běžecké dynastie, loni zde druhý na desítce.

Dvanáctý ročník Trail Running Cupu 2023 zážitkových přírodních běhů vrcholí individuálním adventním maratonem Praha - Dobříš 9. prosince. Přihlášky už jsou otevřeny.

INFO: Trail Running Cup a kompletní výsledky