Filtry, seznamte se prosím...

Filtry, seznamte se prosím...
SDÍLEJ:
Když jsem jako adolescent s prvním kinofilmovým kompaktem zažíval první okouzlení ze spoutávání okamžiků reality na políčka filmu, neměl jsem ani tušení, že nějaké fotofiltry existují.

Když jsem začal navštěvovat fotoobchody, sem tam jsem zahlédl nějaký ten katalog. A protože katalogy byly plné efektových filtrů, odsunul jsem je do kategorie profesionální fotoalchymie nehodné zájmu amatéra.

Až o dost později jsem začal zjišťovat, že by to přeci jen nemuselo být špatné. A nakonec, po koupi digizrcadlovky se závitem na filtry a studiu odborné literatury, jsem s filtry konečně začal experimentovat. A zjistil jsem, že bez některých se už nedokážu obejít.

Co to vlastně je?

Filtr je v podstatě kus skla nebo plastu, který se umisťuje před objektiv, za účelem dosažení nějakého efektu. Efekt může být buď z oblasti kreativní, tzn. různé deformace a barevné distorze, nebo z oblasti vylepšující snímanou scénu (názvy kategorií berte s rezervou, nejedná se o oficiální termíny).

Na první kategorii se podívejme jen zběžně, protože naprostou většinu efektů jsme schopni udělat i v počítači a upřímně řečeno, ani mne nijak moc neoslovily. Naopak, druhá kategorie nás bude velice zajímat. Zde zjistíme, že z většiny fotek snímaných bez jakéhokoliv filtru, jsme mohli vytáhnout mnohem, mnohem více.

Velmi důležitou vlastností filtru je kvalita antireflexních vrstev. Ty jsou velice důležité, zabraňují vzniku nežádoucích odlesků apod. Dražší a většinou i kvalitnější jsou samozřejmě filtry skleněné. Ani těch plastových se však nemusíme bát, dnes už je k dostání mnoho výrobků dostatečně kvalitních pro naše účely. Pokud možno nekupujte úplně nejlevnější filtry. Rozdíl výsledného efektu je dost výrazný.

Jako nejhorší přijatelná varianta se mi ukázaly filtry od Marumi. Nedoporučuji filtry od Hamy, ty snad nemají vůbec žádné antireflexní vrstvy. Z těch kvalitnějších a dražších jmenujme například firmy Hoya a B&W. My si budeme filtry demonstrovat především na systému Cokin.

Cokin

Systém Cokin se skládá z několika typů držáků, adaptérového kroužku a mnoha filtrů, které se dají do držáku zasunout. I když máte několik fotoaparátů s různými objektivy, stačí vám jedna sada filtrů. Vyměnit budete muset jen adaptérový kroužek.

Pokud byste používali klasické kulaté filtry, museli byste se držet jednoho objektivu. Pokud by jste měli další objektiv s menším průměrem, ještě existuje redukce. S větším průměrem si ale už neporadíte.

Úplně jednoduché to však není. Existuje několik řad, především řada "A" a řada "P". Pokud máte malý digikompakt a neuvažujete do budoucna o digitální zrcadlovce SLR, je pro vás řada "A". Ostatní si jistě rádi připlatí pár desítek korun za mnohem univerzálnější řadu "P".

A že na svém kompaktu nemáte závit na filtry? Pokud máte alespoň závit k uchycení na stativu, máte vyhráno. Cokin vyrábí speciální držák i pro vás.

Druhy filtrů

Prohlédněte si pár obrázků, abyste získali představu, co jde s filtry dělat. Kreativní snad kromě hvězdičkového, nepovažuji za moc velký přínos. Paleta filtrů je však velmi široká a každý nějakým způsobem ovlivňují snímanou scénu tak, aby se obešla některá technická omezení a scéna vypadala tak, jak má, nebo upravuje barevné podání tak, aby byla fotografie vizuálně zajímavější. Probereme si je pěkně popořadě:

UV a Skylight - základní nejlevnější filtry. UV by měl eliminovat složky ultrafialového záření, Skylight mírně redukuje modravé tóny především na lidské kůži. Vzhledem k tomu, že UV filtr je většinou součástí snímače digitálního fotoaparátu (a filtr tedy funkci plní jen při použití na kinofilmu) a efekt Skylightu poměrně snadno docílíte buď nastavením bílé nebo posléze v grafickém editoru, zdálo by se, že jsou k ničemu. Přesto jsou jedněmi z nejrozšířenějších. Fotografové je totiž používají jako krytku objektivu. Přece jen je lepší poškrábat nebo jinak poškodit relativně levný filtr, než drahý a často dokonce integrovaný objektiv. Je lepší, pokud je filtr kroužkový. Našroubujete jej na závit objektivu a hotovo - už se o něj nestaráte.

Polarizační filtr - jeden z nejdůležitějších. Kdysi se ještě vybíralo mezi lineárním a cirkulárním polarizačním filtrem pro autofokus, dnes už jsou snad všechny cirkulární. Jde o eliminaci polarizovaných paprsků světla (paprsky, které kmitají v jiné rovině než paprsky zdroje). Ty tvoří většinou různé odlesky na výkladních skříních, hladině rybníka apod. Pokud jste ve správném úhlu zhruba 90° k paprskům světelného zdroje, jste schopni správným nastavením nežádoucí odlesky téměř plně eliminovat. Paprsky však nepolarizuje všechno, například odrazy paprsků z kovových materiálů polarizované nejsou. Velmi podstatným je ovšem to, že paprsky odražené od oblohy, případně mraků polarizované jsou. Ve správném úhlu a se správně nastaveným filtrem jste schopni velkých věcí. Na obrázku si povšimněte nejen znatelně tmavší oblohy, ale i mnohem lépe prokreslených mraků. A teď si prohlédněte své fotografie - na kolika z nich je jen taková bledá, nijaká obloha? Bohužel kýženého efektu nedosáhneme vždy. Potřebujeme správnou konfiguraci soustavy slunce-fotografovaný objekt-fotograf.

Šedé přechodové filtry - bez těchto filtrů bych si činnost na poli fotografie nedokázal představit. Mnohokrát se stane, že obloha je příliš jasná vůči zbytku scény. Pak jsou dvě možnosti - dobře podaná obloha a příliš tmavý zbytek fotografie, nebo správně podaná krajina a doslova vyžraná obloha. Paradoxně tento stav nadchází především tehdy, když je pod mrakem. Tady polarizák nepomůže. Co s tím? Použijeme šedý přechodový filtr. U krajinové scény si všimněte, jak nám krásně vylezla spodní část fotky (porovnejte se záběry s polarizákem). To je efekt, se kterým je třeba počítat a je důležité, aby se to nepřehnalo. Záběr z Prahy demonstruje použití při nepříznivém počasí. Bez filtru by zde došlo k již zmiňovanému vyžrání oblohy nebo přetmavenému spodku. Možná si říkáte, že ztmavit lze v editoru. Ano i ne. Uvědomte si, že přetmavením nebo vypálením ztratíte mnoho obrazových informací. Při přepálené obloze z ní v editoru oblaka už prostě nedostanete.

Barevné přechodové filtry - plní funkci vyrovnání jasu stejně jako šedé přechoďáky a navíc scénu zabarví. Můžeme tak dosáhnou exotického, retro, případně jiného vyznění fotografie.

Šedé neutrální filtry - jsou stejnoměrně šedé po celé ploše. K čemu nám to může být? Představte si, že je nějaká scéna přejasněná, nebo potřebujete co nejdelší snímací čas například na vodopády. Na první fotografi vidíte efekt prodlouženého času snímání, zde to byly 3 sekundy. Na druhém by bez použití filtru vznikly přepaly, slunce by se od skály prudce odráželo. Na třetím snímku vidíte další možný efekt prodlouženého snímání, věnujte pozornost vodní hladině.

Barevné filtry - nejenom přechodové filtry se dají použít k celkové změně světelných podmínek scény. Zde bych si dovolil vyzvednout oteplující (warm) filtry. Barevné podání scény se výrazně mění.

Zkoušet, zkoušet, zkoušet...

Pokud se rozhodnete nějaký filtr zařadit do výbavy, vše si nejdříve v klidu a pohodě vyzkoušejte. Ať víte, jak se daný filtr chová za různých podmínek. Pokud není vaším záměrem silně ovlivněná fotografie, která má nereálně působit na první pohled, snažte se být citliví a volte pravé filtry v pravý čas.

Ale to se člověk bude učit stále, na to žádná rada není. Máte-li nějaké další informace, které by tu měly zaznít, případně si chcete něco upřesnit, nebo se na něco se zeptat, neváhejte využít komentářů pod článkem!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Nová lezecká oblast vznikla u Mnichovic ve třech starých lomech pod Budíkovem. Miniaturní lezení poskytne vše, po čem prahne horolezcovo srdce v bezútěšné krajině bez skal.... celý článek

Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

Vinicius je novou legendou Realu a vycházející světovou hvězdou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Etapák - koloběžky Javorník 16.-19.5. 16.5.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 17.-18.5. 17.5. 17:00
Den fascinace rostlinami Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.5.
Cidlina - splutí Žehuň 18.5.
Silesia - cyklomaraton Opava Horská kola 18.5.
Berounka - vodácký maraton Dolany   18.5.
Běhej lesy Brdy Skořice 18.5.
Závody ve šplhu Křivoklát 18.5.
Leontýn - den otevřených dveří Křivoklát, Leontýnský zámeček 18.5. 13:00

Diskuse

Timsothyenush SOLanebal, 19.5.2024 12:31, 196 příspěvků
Found interesting resourc... Nikepox, 19.5.2024 12:24, 196 příspěvků
grmhadrq medication, 19.5.2024 12:13, 196 příspěvků
khbmdvtd azithromycin for sale, 19.5.2024 11:17, 24 příspěvků
Gichardpow FobertProft, 19.5.2024 11:14, 23 příspěvků
yyzloacp azithromycin medicine 500 mg, 19.5.2024 11:02, 21 příspěvků
bbcnvquf generic, 19.5.2024 10:17, 37 příspěvků
oqrbrxll sale, 19.5.2024 9:44, 37 příspěvků
zctmkajd drugs, 19.5.2024 9:14, 37 příspěvků
ykgbexohm tablets, 19.5.2024 9:11, 21 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20