Emericyho nářek na Lomnický štít

Emericyho nářek na Lomnický štít
Lomnické sedlo a Lomnický štít, Vysoké Tatry.
Autor snímku TMR
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Normální cesta na Lomnický štít vede z Lomnického sedla. Od lanovky ji zkušený turista nebo horolezec zvládne za dvě hodiny. Bohužel je dovoleno lézt pouze s horským vůdcem.

Emericyho nářek na Lomnický štít
Zleva: Lomnické sedlo, Lomnický štít, Vidlový hřeben, pod ním zasněžený údolí Cmiter, Kežmarský štít a Huncovský štít, dole Skalnaté pleso.
Autor snímku Kuba Turek

AKTUALIZACE Nejlehčí výstup na Lomnický štít nese v průvodcovské literatuře různé názvy - Stará cesta, Normálka, Emericyho nárek, cesta cez Mojžíšov prameň, Južný hrebeň.

Obtížnost dosahuje na několika místech 1 UIAA. Převýšení je 460 metrů. Těžší místa jsou osazena řetězy a kramlemi pro usnadnění výstupu.

Lomnický štít, Vysoké Tatry.

Z Lomnického sedla (2189 m) se stoupá po vyšlapaných stezkách v trávě mírně nahoru pod jižní hřeben Lomnického štítu. Pod sebou vpravo máme strmý Kartárikov žlab. Jdeme napravo k mokrým skalním plotnám Mojžíšov prameň (2200 m). Pokračujeme přes suťový žlab a sedélko pod převislou skalní věžkou ve výrazném žebru.

Stoupáme vlevo od ostří žebra do štrbiny Vrátka (2360 m). Sem se dostaneme pomocí řetězů. Jedna varianta vede vlevo malou roklí přímo pod hřeben (řetěz se táhne skrze spárokomín a slouží spíš k zajištění během lezení) a druhá častěji využívaná varianta vede asi o sto metrů více vpravo, kam se dostaneme traverzovou stezkou pod úpatím skal (řetěz je natažený plotnou a je nutné po něm šplhat).

Překročíme štrbinu a po pravé straně žebra stoupáme ke skalní plotně Matirkov návrat (2460 m). Zářez a žebro nás dovede k hladké plotně Emericyho nárek (2540 m). Vše je zajištěno řetězy a kramlemi.

Skalní rokle nás vyvede esíčkem nejprve zprava doleva a pak zleva doprava na položený balvanitý terén. Po něm dojdeme na Lomnický štít (2634 m).

Během sestupu je možné využít řetězů k sebejištění nebo slaňovat z kovových ok.

VIDEO Lomnický štít

Návrat z Lomnického štítu vede stejnou cestou a trvá zhruba 1:00 - 1:30 h. Na vrchol jezdí kabinová lanovka, ale ta je obvykle zcela zaplněná cestujícím při jízdě nahoru i dolů.

Lomnické sedlo v létě.

Doporučené vybavení

Horolezecké pohorky, lano 30 m, helma, úvazek, 3 karabiny, HMS karabina, 3 delší smyčky, batoh 30 l, tmavé brýle, ponožky, čepice, kalhoty, nepromokavá bunda, softshell, funkční prádlo, lékárnička, čelovka, opalovací krém, pojištění, peníze, doklady, kompaktní fotoaparát, outdoorový mobil, chytré hodinky. Mohou se hodit trekingové hole. V zimě je potřeba navíc turistický cepín, lavinová výbava (pípák, sonda, lopata), mačky, rukavice a teplé spodní prádlo.

Zleva: Lomnické sedlo, Lomnický štít, Vidlový hřeben, Kežmarský štít.

Lanovky, lyže a jídlo

Pro přístup lze využít kabinovou lanovku z Tatranské Lomnice na Skalnaté pleso a dál přestoupit na sedačkovou lanovku do Lomnického sedla. Pozor! V zimě nebere pěší turisty ani není možné koupit jednorázovou jízdenku pro skialpinisty. Ti si musí vyšlapat únavnou sjezdovku po svých.

Stylové je ovšem vyrazit z horské chaty a do ní se vrátit. Skalnatá chata (1725 m) nedaleko lanovky na Skalnaté pleso nabízí jídlo, pití a uybtování pro menší skupiny. 

Skalnaté pleso, Vysoké Tatry.

Horský vůdce může vzít s sebou nejvýše 3 klienty. Všichni dohromady zaplatí za jeho službu 330 eur.

V zimě lze sjet Emericyho nářek na lyžích. Sjezd obtížnosti S5-, E2+ poprvé vykonal Karel Bruk roku 1955.  

Přímo na Lomnickém štítě je v provozu kavárna Dedo, kde se lze napít. Na Skalnatém plese je k dispozici velká jídelna a restaurace.  

Vysoké Tatry, Lomnické sedlo, turistický rozcestník.

Prvovýstup na Lomnický štít

Kudy přesně byl poprvé zdolán Lomnický štít, není jasné. Je možné, že na vrchol se dostal již amatérský horník Juraj Fábry z kežmarské rodiny Fábryovců (1770 - 1790). Rozhlašoval, že se nahoru dostal přes Medené lávky, kde se dolovalo. 

Ze sféry spekulací je předpokládaný výstup nějakého lovce kamzíků. 

Lomnický štít, Vysoké Tatry.

Výstup na Lomnický štít byl poprvé zdokumentován Robertem Townsonem. Anglický přírodovědec se dvěma spišskými průvodci stál na vrcholu 17. srpna 1793. Vyšel od Ohniska v Malé Studené dolině. Kudy přesně stoupal není jasné, ale vrátil se stejnou cestou. Barometrickým měřením v měnícím se podmračeném počasí určil nadmořskou výšku. Dosáhl fantastické přesnosti, protože od dnešní výšky se lišil jen o 12 metrů. Své tatranské působení popsal v knize Travels in Hungary.

 

Lomnický štít nebo Dedo?

Lomnický štít byl od Townsonova měření považován za nejvyšší vrchol Vysokých Tater. Až měření Ľudovíta Greinera v roce 1838 ukázalo na Gerlachovský štít (2654 m). Ještě později odsunula Lomnický štít na třetí místo samostatná Gerlachovská veža (2642 m).

Booking.com

Starší názvy Lomnického štítu - Krapak, Otec, Děd a Königsberg zdánlivě odpovídají jeho dominantní poloze na konci dlouhé rozsochy mimo hlavní hřeben Vysokých Tater. Ve skutečnosti jsou ovšem odvozeny od hornické činnosti na Měděných lávkách a nad Skalnatým plesem.

Anton Marec v knize Po stopách tatranských názvov uvádí, že nejstarší název Krapak může mít dva zdroje. Německý výraz karp označuje strmost a pak je vrchol, čili jde o Strmý vrchol. Nebo se spojilo germánské sloveso grab pro hornickou činnost a bak pro důl, neboli jde o Důl v provozu.

Také staré označení Gróssa neznamenalo ve staré hornické němčině děd ani otec, ale jeho základem bylo kratzen neboli dobývání a těžba. 

I název Königsberg nebyl, jak by se na první pohled zdálo, odvozený od krále, ale od germánského výrazu kenes pro kopání.

Lomnice, potok pramenící ve Skalnaté dolině, dal název nejen Lomnickému štítu, ale také dvěma obcím Tatranská Lomnica a Veľká Lomnica. Staré německé slovo loma při tom označuje důl. Původní název Steinbach byl v hornickém kontextu spíše Rudný potok než dnes Skalnatý potok.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz Lomnický štít na HORYDOLY

Emericyho nárek 1

Jordánka 2

Medené lávky 2-3

Vidlový hřeben 4-5

Orlowski (Stanislawski) 5

Hokejka 6

Lehce horolezecký přechod Vysokých Tater

Lanovkou na vrchol

Rozhledy z Lomnického štítu

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Lars Olof Goran Kropp
Lars Olof Goran Kropp ( https://himalayawanderer.com/has-anyone-climbed-everest-without-a-sherpa/ ) was the first solo mountaineer to reach the top of Everest On May 23, 1996. He ascended without the backup of the Sherpas and the help of bottled oxygen. This was a record-breaking performance as he was the expert season’s mountaineer. Lars Olof Goran Kropp proved that climbing Everest without Sherpa’s support is possible, but it is a tough and dangerous expedition. Without Sherpa’s backup, mountaineers must carry everything like gear, supplies, oxygen, food, etc. Likewise, they do not have anyone to lean on if they fall ill at such high elevations.  
Reaguj
Tatry jsou marný

Tak se alespoň ty davy koncentrují na jednom místě. Jako v Tatrách Jasná. Vše je to o snadné dostupnosti. Nebýt parkoviště pod úpatím a navazující lanovce tak tam bude zlomek lidí. Zase takhle nelezou jinam a pěkně se shlukují u krmítek. A dá se jim snadno vyhnout.

  • Autor Tom
  • Datum a čas 7.5.2023 16:30
Reaguj
Tatry jsou marný

Po ústupu ledovce je přesně takový Dachstein. A nikdo si nestěžuje. Kdo chce, tak tam jde kdo nechce tak jde na tisíce jiných podobných hor skoro bez lidí

Reaguj
Tatry jsou marný

Ano zrovna parking u lanovky v Lomnici toho dukazem. Už chybí jen to vstupné co zavidí Polákum.

Zrovna Lomničák by byl idealní misto na pokutovaní. O víkendu za pěkného počasí TANAPak lanovkou do sedla a nestíhal by vypisovat bločky. Realita? Nějaký Lomničák, Gerlach atd je jim uplně volný. Není tam co chránít. Hlídají se tak Belanské Tatry a zakazané doliny.

Tudíž je fajn, že všichni jedete do Alp. Tatry jsou malinké a bylo by tam na neznačených vrcholech přelidněno. Navíc umíte si představit ten maskr kdyby tam mohl každy? 100 lidí hned za sebou a ten první by pusti kus skaly.

Ale už se chystá utahování šroubu https://hiking.dennikn.sk/ar/7543/navstevny_poriadok_tanap_u_nadalej_restrikcie_a_svetovy_unikat.html?ref=tit&rn=10

  • Autor Tom
  • Datum a čas 4.5.2023 20:38
Reaguj
Tatry jsou marný

Celé Tatry jsou jen kasírka, jak oškubat každého joudu co tam přijede. 

Zlaté Alpy. 

  • Autor Petr
  • Datum a čas 18.9.2021 10:34
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Nová lezecká oblast vznikla u Mnichovic ve třech starých lomech pod Budíkovem. Miniaturní lezení poskytne vše, po čem prahne horolezcovo srdce v bezútěšné krajině bez skal.... celý článek

Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

Vinicius je novou legendou Realu a vycházející světovou hvězdou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Etapák - koloběžky Javorník 16.-19.5. 16.5.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 17.-18.5. 17.5. 17:00
Den fascinace rostlinami Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.5.
Cidlina - splutí Žehuň 18.5.
Silesia - cyklomaraton Opava Horská kola 18.5.
Berounka - vodácký maraton Dolany   18.5.
Běhej lesy Brdy Skořice 18.5.
Závody ve šplhu Křivoklát 18.5.
Leontýn - den otevřených dveří Křivoklát, Leontýnský zámeček 18.5. 13:00

Diskuse

hdvdzvfi purchase, 18.5.2024 9:50, 12 příspěvků
xqyzyzcu online, 18.5.2024 9:39, 149 příspěvků
alpggxpn pharmacy, 18.5.2024 9:31, 21 příspěvků
qdrmhadg tablets, 18.5.2024 9:22, 149 příspěvků
ruxgchlq prescription, 18.5.2024 9:19, 21 příspěvků
bjswhlqs sale, 18.5.2024 8:39, 7 příspěvků
qklbdlks order, 18.5.2024 8:36, 149 příspěvků
yemomvau prescription, 18.5.2024 8:11, 12 příspěvků
uhuxcgxu azithromycin buy india, 18.5.2024 7:57, 12 příspěvků
knfequcz zithromax 250 mg coupon, 18.5.2024 7:45, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20