Pojednání o věcech potřebných a nepotřebných

Pojednání o věcech potřebných a nepotřebných
Totenkirchl, Wilder Kaiser.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Už v oddíle ve mně vyrůstal pocit, že bez lékárny, žďáráku a čelovky bych v horách neměl do stěny vyrazit. A letos v instruktorském kurzu ČHS v nás tento pocit ještě utvrzovali. Bez lékárny s půlkilem obvazového materiálu, s různými gumovými rukavicemi a rouškami, bez buzoly a GPS, bez náhradního oblečení a bez všelijakých těch goretexů a windstopperů aby člověk pomalu ani neopouštěl chatu.

Je však tohle všechno nutné s sebou do stěny nosit? Anebo jinak: je to vůbec možné? A jaká je realita lezení v Alpách?

Naše zážitky zcela jasně ukazují, že jsme zvyklí a naučení s sebou do stěny tahat věcí příliš. Jak v Dolomitech, tak v Kaiseru zjišťujeme, že naše batohy jsou největší ze všech lezců stoupajících stejnými či podobnými cestami, respektive že jsme jediní, kteří vůbec s batohy lezou.

Dolomity

Přestože jsme se na naše poměry snažili váhu co nejvíce redukovat, dřu v severní stěně Cimy Grande na druhém konci lana s desetikilovou sviní a to nějaké to kilo nese i Tomas na prvním. Byla to naše doposavad nejtěžší cesta v životě, navíc předpověď hrozila určitou možností bouřek, a tak nás naše přirozené obavy přiměly nabalit si žďáráky, bundy, čelovky, 1,5l vody každý, nějaké to jídlo, dále pro nás samozřejmou lékárnu a mobil, pořádný foťák a boty (naštěstí v rámci úsporných opatření maratonky a ne pohorky). A to ani do batohu nebereme druhé kalhoty nebo flísku, ani kladivo a skoby, ať už na jištění, nebo pro případ ústupu.

No a jaké to s tou desetikilovou potvorou bylo? Příšerné! Ze sedmi délek v nepřetržité obtížnosti mezi 6 a 7 UIAA nejsem schopný lézt volně prakticky vůbec nic, přestože všechno lezu na druhém. Ještěže tu máme klasiku, množství skob a lezení V+ A1. S trochou nadsázky lze říci, že těch sedm délek více než kolmého lezení shybuji z expresky na expresku. Z toho jsem tak hotový, že ve zbylých osmi už lehčích délkách mě neustále chytají křeče do prstů a celých předloktí obou rukou. Náš čas je 11 hodin oproti pěti až sedmi hodinám v popisu.

A co další dvojice, které potkáváme ve stejné cestě? První dvojice: jen tenisky cvaklé k sedáku a jeden miniaturní sotva desetilitrový batůžek. Druhá dvojice: jeden celkem velký batoh, se kterým ale nelezou, ale vytahují ho na pomocném laně. Třetí dvojice: oba dva batůžky, ale tak o polovinu menší než ty naše.

Wilder Kaiser

V Kaiseru se snažíme váhu redukovat ještě více: žďáráky a čelovky zůstávají nekompromisně na parkovišti, jeden den dokonce i bundy, jídla a pití bereme méně, pořádný foťák nahradilo mejdlo. V Dülferově cestě na Fleishbank tak mám v batohu "jen" lékárnu, mobil, maratonky, dvě moirový trika a jídlo + pití do jednoho kilogramu. Považovali jsme to za minimum. Náš čas je 6 hod 45 min oproti 4-6 hod v popisu.

A ostatní? Batohy vůbec neměli! Jedna dvojka jen v trikách s krátkým rukávem, pouze boty cvaklé k sedáku ukazují, že nejsou někde na skalkách. Jen se kolem nás přehnali. A trojice, kde alespoň každý má i triko s dlouhým rukávem a kromě bot cvaklých k sedáku někteří i nějakou taštičku (lékárna?, trochu jídla a pití?).

Zabivakuješ!

Tím vším nechci říci, že příště už v horách polezu jen s maglajzpytlíkem a že bych něco takového radil ostatním. Ale pár závěrů z toho pro mne vyplývá. Za prvé záleží na tom, s kým člověk leze. Když leze vůdce s klientem nebo instruktor s nováčkem, je asi na místě větší opatrnost a zvláště v batohu vůdce či instruktora lze očekávat nějaké to kilo navíc. Za druhé záleží na tom, co lezete. Řekněme, že v nějaké čtyřce vám to kilo, dvě navíc neuškodí. Když už ale lezete cesty, které se přece jen blíží hranici vašich lezeckých možností, je každý gram strašně znát, s každým dalším ztrácíte více sil a času. A pak už onen bezpečnostní obsah batohu ne zrovna vždy prospívá vaší bezpečnosti: jste ve stěně déle a jste unavenější. To říká ostatně i známé rčení: "Bereš si bivakovací výstroj? Zabivakuješ!"

Nalehko

Naše letošní pozorování se opírají o zážitky z lezení čtyř cest velmi podobného charakteru. Čistě skalní lezení v dobře přístupné oblasti s nástupem vlastně pár metrů od turistické značky, cesty o obtížnosti mezi V A0 a V+ A1 a o délce zhruba mezi 10 a 18 lanovými délkami. Tedy na alpské poměry nic hrozného. A zde je trend jednoznačný: lezení co nejvíce nalehko, pokud možno i bez batohu (dobrá předpověď počasí je tu ovšem podmínkou). Důraz je tak kladen na rychlost. To celé ale taky předpokládá znalost svých schopností a toho, co si mohu dovolit. Mít jistotu, že cestu jsem schopný za pár hodin přelézt, mít vyzkoušeno, že bez litrů vody a zásob jídla jsem schopný fungovat, vědět, že když se zatáhne a trochu foukne, tak se bez bundy nerozklepu.

Takže ať nám to dále pěkně leze a ať v horských stěnách nezhyneme pod tíhou tučných sviní!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Nevim nevim
Hele nepříde mi teda že by se těch tvejch rad měl člověk držet, spíš bych řekl že to mohl napsat jen naprostej kretén, slušně řečeno. Líst v kaiseru jen v triku bez čelovky a mobilu??? zas takový srbsko to není a jen doufám že ty tvoje píčoviny nebude někdo brát doslova
  • Autor Lumír
  • Datum a čas 8.10.2003 14:48
Reaguj
kila
No já nemluvím o lezení, ale o přechodech a ty vedou občas po ferátkách. A to myslím že 20 kg batoh je spíš pod průměrem. Ale po kramlích v lehkým záklonu se s tím leze fakt blbě.
  • Autor Kydlajs
  • Datum a čas 4.9.2003 10:35
Reaguj
Re: no jo no
Pětadvacet kilo?! To si teda silnej jako bejk. Nechci říkat, že i tak chytrej, ale já bych to prostě neunes.
Reaguj
no jo no
Jo jo. Při přechodu Dolomit kdy má člověk na zádech věci na deset dní, takže dobrejch 25 kilo i s vodou to na ferátách vážně moc dobře nejde...
  • Autor Kydlajs
  • Datum a čas 3.9.2003 07:25
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Kříž na vrcholu hory není součástí naší alpské kultury - tvrdí Reinhold Messner, který je vůči vrcholovým křížům kritický.... celý článek

Roste počet žen, které cestují sólo

Turistická chata Prachov slaví 100 let

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Historie Jinonic a Butovic Praha, Na Bělidle 24 Přednáška 21.5. 17:15
Česká mykologická společnost - členská schůze Praha, Střední škola obchodní 21.5. 17:45
Den botanických zahrad Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.5.
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Setkání časopisu Cykloturistika Jinolice 24.-26.5. 24.5.
Concorso d'Eleganza Villa d'Este Itálie, Como 24.-26.5. Přehlídka veteránských aut 24.5.
Lezecký maratón HZS Tomášovský výhľad 24.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 25.5. 08:00
Bystřička - splutí Bystřička 25.5.
Petrbokův memoriál Praha, Nad Hliníkem Historická cyklistika 25.5. 10:00

Diskuse

ftebkatp pills, 20.5.2024 1:20, 12 příspěvků
vqhejggv purchase, 20.5.2024 1:02, 118 příspěvků
wqvhfobi pharmacy, 20.5.2024 0:59, 118 příspěvků
INU Horydoly, 19.5.2024 23:43, 2 příspěvky
INU Honza, 19.5.2024 20:40, 2 příspěvky
INU Honza, 18.5.2024 20:33, 1 příspěvek
Proč? Horydoly, 17.5.2024 12:57, 2 příspěvky
INU Michael Beranek, 17.5.2024 11:56, 2 příspěvky
Proč? Raputka, 16.5.2024 16:32, 2 příspěvky
Slované - takhle nějak to... Kuba Turek, 15.5.2024 18:46, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20