Žebro Kele-Šuna na Javorový štít

Žebro Kele-Šuna na Javorový štít
Vysoké Tatry. Javorový štít, Peťo leze Hlavní žlab.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Horolezec František Kele junior měl stejně jako jeho otec čich na pěkné směry ve Vysokých Tatrách. Ve zdánlivě zaplněných skalních stěnách dokázal najít a hlavně vylézt překrásné linie. Jeho nejlepší objevitelské roky byla padesátá léta minulého století. Zveme vás na jednu jeho lahůdku v jihozápadní stěně Javorového štítu.

Žebro Kele-Šuna na Javorový štít
Vysoké Tatry. Javorový štít, Mik a Pól lezou Kvasničkovu cestu.
Autor snímku Kuba Turek

Žebro Kelle ml. - Šuna je horolezecká cesta ostrá jako nůž. Nabízí vše, co správný pílíř má mít: expozici, výšku a směr bez kompromisů přímo na vrchol.

Kele-Šuna 4

Obtížnost lezení je poměrně vyrovnaná. Mezi čtyřkovými místy je však dost času na odpočinek a srovnání pocuchaných nervů. Nudit se nebudete od úpatí až na vrcholové suťové pole.

Žebro Kele-Šuna navíc nabízí výhled do dvou okolních cest, které také stojí za pokus. Obě dvě jsou na rozdíl od žebra lezitelné v létě i v zimě. Jejich charakter se však s prvním sněhem radikálně mění k lepšímu.

František Kele ml. se zabil nešťastnou náhodou na turistické cestě v Mengusovské dolině ve věku 78 let. 

Hlavní žlab 2-3

Největší žlab v jihozápadní stěně Javovorových štítů je nejklasičtější klasika. Nejtěžší místa dosahují 2-3 UIAA a výstup trvá 2 až 3 hodiny. V létě se kličkuje po travnatých policích mezi skalkami. V zimě za dobrých podmínek bez lavin je však túra rovnou nahoru lahůdková. V závěru uhýbá trochu doprava a velkým korytem se horolezci dostávají nad žebro Kele-Šuna.

Prvovýstup patří dvojici K.L. Horn - J. Serényi (26. srpna 1911), první zima ke Zarembova (1930) a prvosjezd na lyžích uskutečnil Tatarka (1986).

Kvasnička 4-5

Vpravo od žebra Kele-Šuna vede přímo nahoru úzký žlab s několika převisy. Obtížnost ja 4-5 UIAA. Leze se žlabem, ale mnohá horolezecká družstva utíkají před největšími obtížemi doleva na žebro. Vpravo ční mohutný pilíř, ale na něj se lze dostat těžko.

Trasa vede v šindelovitě vrstvené skále, je nutné počítat s vodou, anebo aspoň vlhkostí, a místy také se špatnou možností zajištění. Do vybavení je vhodné kromě standardních jistících pomůcek přibalit také pár skob. Rozhodně je dobré počkat na co nejsušší období, a pak teprve vyrazit.

V zimě je ovšem Kvasnička excelentní túra. Krátké ledopády dosahují strmosti 60 stupňů a umožňují jištění ledovcovými šrouby. Cepíny dobře sedí ve zmrzlých trsech trávy.

Prvovýstup uskutečnila čtveřice J. Kvasnička - V. Fronc - J. Puobiš - F. Ždiarsky (9. srpna 1950) a první zimu ukořistili J. Kaprál s M. Bobovčákem (1981).

TOPO Javorový štít, žebro Kelle-Šuna (horolezci jsou v polovině výstupu).

ŽEBRO KELE ml. - ŠUNA

Javorový štít (2417 m n.m.), jihozápadní stěna

Vysoké Tatry

Obtížnost

Nejtěžší délky dosahují stupně 4. Na stanovištích jsou osazané borháky. Lezení trvá 2-4 hodiny. Cesta není vhodná na zimu ani do mokra. V takových případech je občas nutné lézt 2. a 3. délku kvůli klouzavosti technicky po friendech nebo vklíněncích.

Prvovýstup

František Kele mladší - J. Šuna. 28. srpna 1951

Přístup

Od Zbojnícke chaty jdeme po turistické značce směrem k Priečnému sedlu. Přejdeme okolo Sesterského a Starolesnianského plesa, přejdeme údolí spadající od sedla Závrat a jdeme po úpatí jižní stěny Javorových štítů.

Asi po sto metrech se nad námi objeví ústí hluboké rokle. Cesta vede po úzkém žebru vpravo od ní. Nástup je zprava.

Sestup

Po obrovském suťovém poli dojdeme až těsně pod vrchol a odtud sestoupíme doprava Normální cestou od Zbojníckého sedla (1). V zimě je značně lavinézní. V tom případě lze sestoupit roklí podél jižního hřebene (1). Orientačně je tento směr náročnější, ale za to bezpečnější před lavinami. Oba návraty na chatu trvají celkem dvě a půl hodiny.

Výstup

1. Po rozlámaných skalách zprava na žebro (2 skoby), přes žlábek (někdy potůček) pod třímetrovou kolmou stěnku. Přes ní na šikmou plošinku pod koutem (skoba). 2-3

2. Přes několik plošinek v ostří ukloněného žebra (občas skoby) pod strmý výšvih s charakteristickým odštěpem v horní části (skoba). Pod výšvihem doprava pod mokrý žlábek (vpravo skoba). 3

3. Úzkým žlabem na jeho konec a znovu doleva na žebro. Stanoviště je vlevo od něj pod plotnovitým pásem. 4

4. Ostřím hřebene exponovaně (skoba) přes hladkou stěnku (2 skoby) pod další výšvih. 4

5. Několik metrů doprava po šikmé polici. Spárou přes převis do žlábku (skoba). Nejtěžší místo lze obejít zprava. Lehkým hřebenem stále vzhůru (2 skoby). Přes převis 5, s obcházením 4

6. Žebro se znovu vztyčuje a zužuje. Po jeho pravé straně podél šikmé spárky pod úzkou štrbinu. 2-3

7. Přímo po hraně (vpravo skoba) na věžičku. Lávkou po levé straně hřebínku do další štrbiny a ke skalnímu hrotu, kterým žebro vrcholí. 4

8. Exponovaným hřebínkem přes sedélko (zde končí cesta Kvasnička a spol.), do vrcholového lieviku a na obrovskou suťovou terasu pod vrcholem štítu. 2

PANORAMA: Velká Studená dolina 

Kliknutím na snímek otevřete velké panorama okolí Zbojnické chaty. Foto: Dušan Němeček

Doporučené vybavení

Sedací a hrudní úvaz, dvě poloviční lana 50 m, přilba, mačky, cepín a kladivocepín, 3 skalní a 3 ledovcové skoby, základní sada vklíněnců a friendů, 3 smyčky, 3 dlouhé smyčky, teplé a nepromokavé oblečení, batoh 30 l, lékárnička, čelová lampa, busola, mapa, průvodce, jídlo a pití, bivakovací pytellavinové vybavení - pípák, sonda, lopata (na přístup a sestup), tmavé brýle.

PANORAMA: Javorový štít - Prostredný hrot

Kliknutím na snímek otevřete velké panorama. Foto: David Z

Podívejte se na jména štítů a sedel (klikněte na snímek): 

Horydoly.czSEZNAM: Vysoké Tatry - štíty, sedla a věže

Trojkové cesty hned vedle: Západní hřeben na Malý Ostrý štít a Rokle Komarnických na Širokou vežu a Swierczov komín na Ostrý štít


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Keleho pilier bol preistený V. Linekom, klas. je po narovnaní 5. Lezie sa na 5 dĺžok, na štandoch sú reťaze, postupové sú v každej dĺžke 2 až 5 borhákov, občas skoby. Takže kľučové úseky hustejšie a v trojkových dĺžkach cca 15-metrové odlezy. Schéma je na tatry.nfo.sk
  • Autor Mišo
  • Datum a čas 30.8.2009 18:20
Reaguj
Re: Re: Re: hmm
Úctyhodné cesty si představuju zcela jinak, než moje pinožení :-) Psal jsem ten seznam jen jako ukázku, co je možné za slušného počasí vylézt v Tatrách bez nějaké zvláštní přípravy. Až na jednu cestu jsem za sebou měl tatranské nováčky. Takže opravdu nic moc, ale lepší už to nebude :-(
Reaguj
Re: Re: hmm
I to je úctyhodné. Já bych dal na týdem 1) Příchod na chatu. 2) Mačia veža NC II-III 3) Odpočinkový den 4) Výstup na Baranie Šádkem 5) Návrat z bivaku -- Sestup z Velkého ladového, který jsem považoval (tady to znám) za Baranie rohy 6) Odpočinkový den 7) sestup do nížin 9-1O) Návrat zpožděným vlakem.:-)
  • Autor Dag
  • Datum a čas 4.9.2008 16:08
Reaguj
Re: hmm
Ale néééeee. To je Tatranský týden na Horydoly a ne výlet jedné horolezecké partičky do hor. Já jsem dal minulý týden kupříkladu jen toto: Baraní rohy (Šádek 4), Sněhové hrby (hřeben 3), Žltá stěna (Korosadowicz 5), Lomničák (Orlowski 5), Spišský štít (hřeben od Baraního sedla 3), Ledový štít (Grósz 3).
Reaguj
hmm
To jste vsechno vylezli za tyden? Ty cesty? Ty woe! Kazdopadne pekny, dobry info.
  • Autor Dag
  • Datum a čas 4.9.2008 15:19
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

POPRAD Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.... celý článek

Záchranná akcie v masíve Tupej

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Jak letos vypadají ledopády 2025

Jak letos vypadají ledopády 2025

VYSOČINA Přinášíme průběžné ledolezecké zprávy z Česka a Slovenska. Pokud nám chcete dát vědět, kde dá lézt, jaká je kvalita ledu, nebo se pochlubit aktuální fotogalerií či videem, dejte nám vědět do diskuse pod
České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2025

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2025

Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.
Walzel, když na Broumovsku nevyjde počasí

Walzel, když na Broumovsku nevyjde počasí

Fabrika na zážitky Walzel v Meziměstí je tipem, jak využít čas na Broumovsku, když nelze vyrazit do přírody. Za strohou fasádou bývalé textilky se skrývá komplex pro volnočasové aktivity všech generací
Zprávy od horolezců 2025

Zprávy od horolezců 2025

Co důležitého se děje v Českém horolezeckém svazu a dalších horolezeckých spolcích?
Záchranná akcie v masíve Tupej

Záchranná akcie v masíve Tupej

Dvojicu polských horolezcov pri lezení rebra Andráši - Gálfy v severozápadnej stene masívu Tupej zastihla tma.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.3. 12.3.
Pierra Menta Francie, Beaufort 12.-15.3. Skialpinismus 12.3.
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 13.-15.3. Skialpinismus 13.3.
Fishing and Hunting - veletrh Nitra, Agrokomplex 14.-15.3. 14.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 14.-16.3. 14.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 14.-16.3. 14.3.
Kanumesse - veletrh Německo, Konstanz 15.-16.3. 15.3.
MITT - veletrh Rusko, Moskva 18.-20.3. 18.3.
IBTM - veletrh Hong Kong 19.-20.3. 19.3.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 21.-22.3. 21.3.

Diskuse

Владимир Зеленский, став ... Fostercof, 10.3.2025 11:47, 13 příspěvků
! Malá, 9.3.2025 20:25, 1 příspěvek
Presl Pigaro flora, 9.3.2025 12:18, 1 příspěvek
Hrádek Vodák marek, 9.3.2025 12:11, 2 příspěvky
Hrádek Pikovoda, 7.3.2025 16:40, 2 příspěvky
zdroj videa? Horydoly - Andrea Černá, 5.3.2025 14:42, 2 příspěvky
zdroj videa? Skiák, 5.3.2025 12:00, 2 příspěvky
Vranov strašný news, 3.3.2025 0:09, 1 příspěvek
Proč Cyklo kolonka? skutr, 28.2.2025 13:47, 10 příspěvků
Stačí sledovat trendy Lukyn Pacák, 27.2.2025 19:26, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

EXPEDÍCIE (jar 2025) Horydoly , 24.2.2025 13:32
Střední Čechy v březnu Horydoly , 23.2.2025 12:44
Cyklocestování Frýdek Místek Horydoly , 18.2.2025 14:43
Budějovicko láká na valen... Horydoly , 15.2.2025 2:38
Únor v Papilonii Liberec Horydoly , 14.2.2025 22:48
Užijte si valentýnskou ro... Horydoly , 14.2.2025 22:43
Praha a střední Čechy Horydoly , 14.2.2025 22:37
Dolní Morava Horydoly , 14.2.2025 22:33