Lyžařská jarní klasika: 5x turistika po hřebenech

Lyžařská jarní klasika: 5x turistika po hřebenech
Krkonoše, pod Černou horou.
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

Česká republika je zemí zaslíbenou turistice na běžkách. Nejklasičtější trasy vedou přímo po hřebenech hor. Zaoblené české kopce nejsou žádné štíty. Na jaře se na ně můžeme vydat na lehkých běžeckých lyžích, s minimální výbavou a bez strachu ze strmých sjezdů nebo dokonce nenadálých lavin.

Běžkování v Česku má mnoho výhod. Hlavní trasy jsou výborně značené v terénu. Hustá síť cest a silnic umožňuje začít i skončit túru v podstatě kdekoliv i kdykoliv. Každých pár kilometrů narazíme na hospodu či restauraci, ať lyžujeme v nejznámějších skiareálech, nebo v zapadlém horském údolí.

Většina cest vede skrz lesy, ve kterých se lyžaři schovávají před větrem. Relativně nízká nadmořská výška zaručuje po většinu zimy jen mírný mráz. K jaru šplhají teploty přes poledne třeba až na deset stupňů nad nulou, ale stále leží dost dobrého sněhu na cestách.

Pozor ovšem na oblečení! Počasí se v českých horách velmi rychle mění. Bunda v batůžku na zádech a čepice na hlavě je tady povinností, i když po ránu svítí slunce a je bezvětří. Česká pohoří totiž leží o mnoho severněji než známější Alpy, a schytávají z první ruky větry, mraky a vánice, které se ženou stovky kilometrů ze severu od Baltického a Severního moře přes polské a německé roviny.

Krkonoše

Zimní inverze, horský hřeben nad mraky, ostré slunce září na bílý prašan. Tak vypadají ve vrcholné zimě Krkonoše. Obětujme tedy víkend, opusťme pošmourné nížiny a vyražme na nejkrásnější lyžařskou túru v Česku. Je to víkendový přejezd hraničního hřebene nazvaný Cesta česko-polského přátelství. Přechod pohraničního hřebene Krkonoš není žádnou sváteční vycházkou ani kondiční vyjížďkou ve sportovním dresu. Je to opravdová turistika. Na túře jde v první řadě o daleké výhledy a zdolané hory. Do cesty se staví i nejvyšší česká hora Sněžka (1602 m). Stopa bývá často zapadaná sněhem, odfoukaná až na ledový podklad, nebo naopak rozrytá od lyžařů, kteří v prudkých sjezdech berou běžky na ramena.

Nejvhodnější je začít v Harrachově, kam jezdí autobus, vlak anebo lze zaparkovat auto na hlídaném parkovišti. První den se končí v horském hotelu Špindlerova, anebo se odtud sjíždí autobusem dolů do Špindlerova Mlýna, a druhý den se sem stejným způsobem vrátí. Kompletní Krkonoše končí druhý den v Žacléři na nádraží.

Krkonoše. Odpočinek u Vosecké boudy. V pozadí Lysá hora a Kotel.

Šumava

Mekka českých běžkařů nabízí široké lyžařské dálnice po mírně zvlněných lesnatých hřebenech. Pod horami funguje promyšlený systém skibusů, které ráno rozvážejí a večer svážejí lyžaře do městeček a vesnic, kde jsou ubytováni. Hlavní trasa nazvaná Šumavská magistrála propojuje celou Šumavu. Je možné si vybrat jen některou část na jednodenní výlet, nebo se vydat na několik dnů s běžkami do lůna zasněžené krajiny. Magistrála je po celé délce pravidelně upravovaná rolbami. Trasa začíná ve velkém skiareálu Železná Ruda, kam jezdí rychlíky, dálkové autobusy a lze tady dobře zaparkovat na hlídaných parkovištích. Vede okolo nejvýznamnějších šumavských jezer a přírodních rezervací až na největší českou přehradní nádrž Lipno. Odtud pokračuje už pod německým názvem do rakouského skiareálu Hochficht.

Z Šumavské magistrály lze jednoduše odskočit do českých, německých a rakouských zimních středisek, kde je kromě sjezdovek také velké množství perfektně upravovaných běžkařských okruhů. V Česku je to především turistická Kvilda a sportovně zaměřený Zadov (žije a trénuje tady olympijská vítězka Kateřina Neumannová), v Německu Mitterdorf a Philippsreut, v Rakousku Schöneben.

Skiareál Lipno.

Krušné hory

Krušné hory jsou nejdrsnější české hory. Čekejte tady časté mraky, vítr a náledí. Přes všechny nejvyšší vrcholky včetně Klínovce (1244 m) vede upravovaná široká stopa pro klasiku i bruslení. Je příjemné, že často míjí hospody a obce, kde se dá schovat před případným nečasem.

Krušnohorská magistrála začíná v lyžařském areálu Telnice, který je hromadnou dopravou napojený na nedaleké krajské město Ústí nad Labem. Jede se stále po horském hřebeni, mírně zvlněná trasa střídá jízdu v lese, po holých kopcích a také po pláních rozlehlých rašelinišť. Končí na Božím Daru v nejlepším běžkařském areálu (zde bydlí a trénuje dvojnásobný vítěz Tour de Ski Lukáš Bauer). Až sem je to dvoudenní lyžařský výlet. Ještě jednou tolik je ale možné pokračovat do Chebu. Musíme se ovšem smířit s krajinou bez upravovaných stop, v kraji bez restaurací a silnic.

Plešivec, Krušnohorská magistrála.

Jizerské hory

Ideální hory pro běžkaře! Sice se prudce zvedají nad údolími, ale nahoře, kam se dá dostat autem nebo autobusem, se z nich stává rovina. Nevelké výškové rozdíly tisíc metrů nad mořem jsou terénem pro běžecké lyžování jako z pohádky.

Náhorní rovina nemá jasný hřeben, a tak pod pojmem Jizerský magistrála se rozumí systém strojově upravovaných stop. Páteří zdejšího běžeckého lyžování je Jizerská magistrála. Není to jedna běžkařská trať, ale celý horský areál s pěti větvemi, které se stýkají a kříží v několika místech. Patří do ní 115 kilometrů perfektně upravovaných stop pro klasiku i bruslení. Kdo v Česku neběhal v Jizerkách, není běžkař!

Běžkařská romantika u Černé Říčky v Jizerských horách.

Jeseníky

Hřebenová túra Jeseníků podle mnoha lyžařů předčí svojí krásou vyhlášenou hřebenovku Krkonoš. Druhé (moravské) a první (české) nejvyšší pohoří vedou nevyhlášenou válku o pověst nejlepšího lyžování v Česku. Krkonoše nabízejí více restaurací, hotelů a další turistické infrastruktury. Jeseníky mívají lepší sníh více dní v roce. Nejvyšší hora v České republice je sice krkonošská Sněžka (1602 m), ale nejvyšší bod je vrchol televizního vysílače na Pradědu (1653 m) v Jeseníkách.

Hřebenová túra Jeseníků se jezdí na lyžích obvykle za dva dny. Začíná v sedle Skřítek, kam jezdí autobusy. Stopy vedou buď přímo po hřebeni (vyšlapané od turistů), nebo v úbočí pod ním (upravované rolbami). Hřeben překračuje několik silnic, vrcholí Pradědem a končí na Ramzové, kam jezdí rychlíky a autobusy.

Jeseníky. Trekkingový závod Horská výzva 2012.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Nová lezecká oblast vznikla u Mnichovic ve třech starých lomech pod Budíkovem. Miniaturní lezení poskytne vše, po čem prahne horolezcovo srdce v bezútěšné krajině bez skal.... celý článek

Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

Vinicius je novou legendou Realu a vycházející světovou hvězdou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Etapák - koloběžky Javorník 16.-19.5. 16.5.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 17.-18.5. 17.5. 17:00
Den fascinace rostlinami Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.5.
Cidlina - splutí Žehuň 18.5.
Silesia - cyklomaraton Opava Horská kola 18.5.
Berounka - vodácký maraton Dolany   18.5.
Běhej lesy Brdy Skořice 18.5.
Závody ve šplhu Křivoklát 18.5.
Leontýn - den otevřených dveří Křivoklát, Leontýnský zámeček 18.5. 13:00

Diskuse

rkshdcbe purchase, 17.5.2024 9:58, 12 příspěvků
Timsothyenush Shanebal, 17.5.2024 9:54, 119 příspěvků
Lhanebal Gichardpow, 17.5.2024 9:34, 119 příspěvků
ngooxyft generic, 17.5.2024 9:30, 119 příspěvků
Proč? Raputka, 16.5.2024 16:32, 1 příspěvek
Slované - takhle nějak to... Kuba Turek, 15.5.2024 18:46, 2 příspěvky
Slované JN, 15.5.2024 12:33, 2 příspěvky
nahoru-dolu Skiák, 14.5.2024 17:13, 1 příspěvek
Video - rychlost Kuba Turek, 11.5.2024 15:16, 3 příspěvky
garantované horoškoly Janča, 10.5.2024 16:24, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20
EXPEDÍCIE (jar 2024) Horydoly , 20.4.2024 17:50