Akceptace: film o nejtěžším lyžařském přechodu ve Vysokých Tatrách

Akceptace: film o nejtěžším lyžařském přechodu ve Vysokých Tatrách
Akceptácia.
Autor snímku JMfilm
SDÍLEJ:

Na Slovensku se dokončuje výpravný film Akceptace na pomezí hraného snímku a dokumentu. Diváci v kinech a České televizi uvidí příběh nejslavnějšího lyžařského podniku ve Vysokých Tatrách - zimního okružního přechodu Vlada Tatarky přes obtížná sedla.  

Jak na to

Produkční štáb filmu Akceptace stále potřebuje finanční i materiální podporu a nabízí za to propagaci v České televizi, kde se bude film vysílat, na festivalech, v kinech a na dalších distribučních kanálech. Podporu poskytují z české strany například Ocún, Horydoly a Singing Rock.
YouTube: Jaro Matoušek
Produkce: JMfilm

V zimě roku 1986 přešel na lyžích Vlado Tatarka, legendární tatranský horolezec, skialpinista a záchranář, okruh Vysokými Tatrami. Dodnes je to nejtěžší lyžařská akce na Slovensku. Podařilo se ji zopakovat až dvojici Mišo Malák  - Miro Leitner po 26 letech!

Přes celé Tatry na skialpech

Vlado Tatarka stoupal a lyžoval od východu na západ jižními dolinami a zpět na východ severními dolinami včetně polské části Vysokých Tater. Procházel sedly a štěrbinami mimo klasická sedla v pěkném počasí a za dobrých sněhových podmínek.

Fenomenální túru zdolal za 3 dny. Čistý čas přechodu byl 24 hodin 20 minut. Nastoupal 5661 metrů a totéž také slyžoval a částečně i sestoupil na mačkách. Sám Vlado Gipsy Tatarka posléza prohlásil: "Ozajstná výzva by bola spraviť to nonstop!" Nutno si ovšem uvědomit, že tehdy byl v takové formě, aby dokázal za den sólo vylézt tři klasické Stanislawského šestky na různých místech Vysokých Tater a ještě mezi nimi přecházel pěšky.

Dvojice nejlepších z nejlepších

Teprve v roce 2012 se dvojice Michal Malák (slovenský reprezentant v běhu na lyžích, olympionik a účastník mistrovství světa) a Miroslav Leitner (slovenský reprezentant ve skialpinismu, medailista z mistrovství světa) zavázala projít v Tatarkových stopách. Krok za krokem, metr za metrem zopakovali celý okruh.

Malák a Leitner jsou vedle sportovním talentu obdařeni i vyprávěčským. Ve filmu sledujeme jejich poutavou výpověď o fascinujícím výkonu. Ilustrovaná je jejich zápisky, mapami, fotografiemi a záběry z trasy. Malák s Leitnerem zároveň nabídnou divákům reflexi svého i Tatarkova výkonu a určitě se nebudou tajit svým obdivem, ale také respektem k horám.

Ojedinělý sportovní výkon představuje Vysoké Tatry veřejnosti zajímavým pohledem lidí, kteří mají odhodlání, sílu a vytrvalost. Na druhé straně mají pokoru k odkazu svých předchůdců, ale také k horám, protože vědí, co se může stát, pokud přecení své schopnosti.

Akceptácia.

Během opakování Tatarkova přechodu na vlastní kůži pocítili, navzdory novým technickým výdobytkům, že nad silou a krutostí přírody nelze zvítězit bez hluboké úcty a akceptováním jejích zákonů. 

Lepší technika pomůže, ale nakonec záleží jen na člověku 

Extrémní, dobrodružný a poučný film ukazuje, jaká umí být tatranská divočina krutá a drsná. Zároveň poskytuje nádherné pohledy do tatranské přírody a představuje jednotlivé tatranské doliny.

Jaro Matoušek, který film se spolupracovníky natočil a právě ho stříhá, uvádí: "Hlavním důvodem filmu byl samotný extrémní přechod, který jsem chtěl sám absolvovat a nafilmovat už asi před sedmi lety. Samozřejmě to nemělo být na čas, jako to udělali Leitner s Malákem, ale nepodařilo se mi ho uskutečnit."

Ústřední myšlenkou filmu Akceptace je poznání, že o čtvrtstoletí později, při zásadně jiném sportovním vybavení a nových technických vymoženostech GPS, mobil a internet, se nezměnila náročnost trasy. "Chlapci ve svých sami uvádějí, že doba je sice jiná, ale v přírodě to neplatí. Divák se ve filmu přesvědčí, že i když tito kluci jsou výkonnostně jedni z nejlepších sportovců na Slovensku, tak se jim samotný přechod stal skoro osudným. Opravdu byli v ohrožení života a nakonec sami potvrdili, že riskovali víc než, by si měl rozumný člověk dovolit."

Vlado Tatarka tento přechod absolvoval s dokonalou znalostí terénu a přírodních podmínek, bez přeceňování vlastních sil a respektováním přírody. A to je odkazem tohoto filmu pro všechny diváky - aby každou svou činnost vykonávali promyšleně, přiměřeně svým fyzickým a psychickým možnostem a zbytečně neriskovali.

Film stručně představuje Vlada Tatarku jako významného horolezce, horského záchranáře ale hlavně jako člověka, který horám odevzdal celý svůj život. Také provede diváka od začátkú lyžování do současné moderní doby.

"Co se týká skialpinismu a extrémního lyžování, takový film ještě u nás natočený nebyl," sebevědomě říká Jaro Matoušek. Že má do filmařské špičky přinejmenším řádně našlápnuto, dokládá i jméno slavného dramaturga Aloise Ditricha, který dosud spolupracoval na nejlepších dílech Pavola Barabáše oceněných snad na všech festivalech, kterých se zúčastnily.

Itinerář Vlado Tatarky 26.-28. dubna 1986

1. den: Chata U Zeleného plesa - Posledná štrbina - Jordánka - Dolné Spišské pleso - Žltá lávka - Sedielko v západním hřebeni Drobnej veže - Zbojnícke sedlo - Studené sedlo - Horní Velické pliesko - Predná Gerlachovská lávka - Východné Batizovské sedlo - Batizovská dolina - sedlo Pod Drúkom - Železná kotlinka - Strážne sedlo - Rumanová dolinka - Dračie sedlo - Dračia dolina - Dračia bránka - Chata Pod Rysmi (10 h, 2500 m stoupání, 1650 m sjezd).

2. den: Žabie pleso - Volovecké sedlo - Hincové pleso - Temnosmrečianské sedlo - Piargova dolinka - Chalubinského brána - Čierny stav - Vyšná Kamzičia štrbina - Spádová dolinka - Poľana pod Vysokou (8 h, 1500 m stoupání, 2500 m sjezd).

3. den: Bielovodská dolina - Rovienky - sedlo Nad Zeleným - Javorová dolina - Čierne Javorové pleso - Čierne sedlo - Malá Zmrzlá dolina - chata U Zeleného plesa (6 h, 1700 m stoupání, 1450 m sjezd).

Poznámka: Mapa Tatarkova skialpinistického přechodu je přibližná. 

Horydoly.cz Další zajímavé skialpinistické přechody:

Téry Expres Vysoké Tatry

Haute route Vysoké Tatry

Liptovská Haute Route

Horolezec Pochylý a skialpinista Tatarka

Tatarkův lyžařský okruh lze přirovnat jedině k zimnímu Pochylého přechodu hřebenu Západních, Vysokých  a Belianských Tater. Také osud jejich akcí i jich samotných byl velmi podobný: Pavel Pochylý se zabil spolu se svým bratrem při sestupu lehkou cestou Nemecký rebrík (2) z Kežmarského štítu roku 2000. Jeho sólovou hřebenovku dokázalo zopakovat až po 35 letech dvojčlenné družstvo. Vlado Tatraka se zabil na lehkém Puškášově pilíři (3) na Ganek v roce 2001 při lezení se svou dcerou. Jeho okruh byl zopakován dvojicí skialpinistů po 26 letech. O obou opakováních jsou natáčeny filmy - Pochylého si vzal na starost Pavol Barabáš a Tatarku zase Jaro Matoušek.

Horydoly.cz Filmař Jaro Matoušek na Horydoly:

Chlapci chodia s technikou po horách

Tuhé skupenstvo vody

Skalnatá dolina na lyžiach

DVD Vysoké Tatry na videu

Juraj Gantner odešel z Brnčalky

Výměna chataře na Brnčalce hnula Tatrancům žlučí

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Viktorov prechod pohoriami Slovenska
Reaguj
Viktorov prechod pohoriami Slovenska

http://skialpinizmus.vetroplachmagazin.sk/skialpinizmus-viktorov-prechod-pohoriami-slovenska-944

Zde je článek, nedokážu posoudit ,který výkon je náročnější,ale oba jsou úctyhodné. I přes kotliny Tater šel pěšky. Celkem  9 dní.WAP

  • Autor Ctirad
  • Datum a čas 25.11.2014 00:32
Reaguj
Okolo Liptova na skialpech?

Myslím, že si to pletete. Známý je přechod Liptovem od Viktora Beránka. Mám k tomu nějaké podrobnosti, uveřejníme je co nejdříve, když o ně tak stojíte :-) Je ovšem možné, že Vlado Tatarka udělal něco podobného, ale bohužel o tom nic nevíme.

Reaguj
Okolo Liptova na skialpech?

No tvl....... Většinu toho znám (neznám to v zimě doleva od Hincového plesa), nic z toho není extrém když to jdeš jako jednotlivou túru ale takhle to pospojovat, jít sám a ještě k tomu mít dobré podmínky na jaře (asi kvůli dlouhému dni) to je výkon.

Prý měl na svědomí ještě jednu akci - skialp přechod všech Liptovských hor. Nevíte o tom něco? Docela by mě to zajímalo. Jezdil mezi tím busem (vlakem)?

Reaguj
Mapka přibližná

Mapa je opravdu "velmi přibližná" ale jinak dobrý. Na film se těším, jen atk dál Jaro!

  • Autor Mapa?
  • Datum a čas 4.11.2014 10:39
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Kříž na vrcholu hory není součástí naší alpské kultury - tvrdí Reinhold Messner, který je vůči vrcholovým křížům kritický.... celý článek

Roste počet žen, které cestují sólo

Turistická chata Prachov slaví 100 let

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Historie Jinonic a Butovic Praha, Na Bělidle 24 Přednáška 21.5. 17:15
Česká mykologická společnost - členská schůze Praha, Střední škola obchodní 21.5. 17:45
Den botanických zahrad Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.5.
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Setkání časopisu Cykloturistika Jinolice 24.-26.5. 24.5.
Concorso d'Eleganza Villa d'Este Itálie, Como 24.-26.5. Přehlídka veteránských aut 24.5.
Lezecký maratón HZS Tomášovský výhľad 24.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 25.5. 08:00
Bystřička - splutí Bystřička 25.5.
Petrbokův memoriál Praha, Nad Hliníkem Historická cyklistika 25.5. 10:00

Diskuse

kgutsrbb generic, 20.5.2024 1:59, 1 příspěvek
Shanebal Dichaelrerce, 20.5.2024 1:54, 119 příspěvků
ftebkatp pills, 20.5.2024 1:20, 12 příspěvků
vqhejggv purchase, 20.5.2024 1:02, 119 příspěvků
wqvhfobi pharmacy, 20.5.2024 0:59, 119 příspěvků
INU Horydoly, 19.5.2024 23:43, 2 příspěvky
INU Honza, 19.5.2024 20:40, 2 příspěvky
INU Honza, 18.5.2024 20:33, 1 příspěvek
Proč? Horydoly, 17.5.2024 12:57, 2 příspěvky
INU Michael Beranek, 17.5.2024 11:56, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20