Osvald Hons: Zaniklé obce kolem Ralska

Osvald Hons: Zaniklé obce kolem Ralska
Osvald Hons: Zaniklé obce kolem Ralska.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

RECENZE Zaniklé obce jsou hitem tuzemské vlastivědy už dvacet let. Celostátní i regionální vydavatelství chrlí na papíře, internetu, v televizi i rozhlase desítky výborných i špatných publikací na téma nedávné historie krajiny, měst a vesnic. K těm lepším se řadí tlustospis Osvalda Honse o pěti stech stranách nazvaný prostě Zaniklé obce kolem Ralska.

Osvald Hons: Zaniklé obce kolem Ralska
Výzdoba vojenské ubytovny v Jablonečku (1991).
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Verdikt Horydoly **** 

* zhola zbytečná publikace 
** je dobře, že to vyšlo 
*** za ty peníze to stojí 
**** výborná a poučná publikace 
***** to musíte mít

Publikaci koupíte například v turistickém infocentru v Kuřívodech nebo v muzeu Vystěhovalectví do Brazílie v Náhlově.

Ralsko a okolí stále ještě obestírá rouška tajemna. I když víme mnohé ze zdejších dějin, neznáme všechno a už se to asi nikdy nedozvíme.

Na rozsáhlém území mezi Mnichovým Hradištěm a Českou Lípou se totiž vždy žilo špatně, chudě a život tu nikdy nebyl jistý. Nikdo se o něj moc nezajímal, a když už se zajímal, tak to většinou dopadlo špatně.

Málo vody, špatná půda, žádné nerosty 

Od raného středověku tady zakládali vesnice Slované. Jejich vsi se poznají podle toho, že byly postavené spíš na rovině a měly kruhový nebo elipsoidní půdorys. Štíty domů byly otočené k návsi a pole se paprskovitě rozbíhala ven od vesnice.

Později přicházeli kolonizátoři z německého prostředí na pozvání Přemysla Otakara a následně jeho vnuka Přemysla Otakara II. Germánské vesnice se poznají podle toho, že jsou vystavěné v údolích podél potoků a jejich půdorys vypadá jako dvě řady domů postavených podél hlavní cesty. Pole se táhla od těchto domů kolmo na cestu.

Dodnes jsou fungující vsi i zbytky těch, které nepřežily do současnosti, dobře rozeznatelné. Jejich základy jsou už skoro tisíc let stejné. Velmi dobře patrná je i jazyková hranice, která mezi nimi probíhala. Ačkoliv byla klikatá, germánský i slovanský živel se tu bez problémů mísil, přesto na německých návsích rostou duby a na českých lípy.

Celý středověk se kolonizace příliš nedařila, královská, šlechtická i církevní města nikdy nedorostla do plánovaných rozměrů, mnohá zanikla a vesnice se objevovaly a zanikaly tak rychle, jako běží dobře živený kůň.

Hlavní důvody, která jsou dnes známy, byly tři – slovanské vesnice na planinách neměly dostatek vody, německé vsi v údolích neměly dost orné půdy a přes velkou snahu se zde nenašlo dost nerostných surovin, aby se vyplatila těžba ve velkém.

Všude byl totiž písek. Nic než písek a pískovcové skalky. Pro ilustraci uvádíme, že voda do oblasti tzv. Horních vsí (přibližně tam, kde je dnes obrovská obora Židlov), se donášela až do 20. let minulého století. Teprve pak se zaváděly veřejné vodovody a stavěly se lepší silnice. Potoky a rybníky jsou nespolehlivé a přes léto mnohdy vysychají. Dobrá orná půda tady v podstatě neexistuje.

Zároveň kraji neprospělo jeho podivné stategické umístění. Obchodní stezky, které vedly nedaleko, se mu vyhýbaly. Kupci šli raději údolími podél velkých řek a přes velká města k Lužickým horám, které buď překračovaly nebo obcházely směrem do Saska.

Tudy se přesouvaly obrovské armády

Jenže zatímco pro kupce byl kraj pod Ralskem nezajímavý, bohatě ho využívali vojáci. Armády tudy prošli mnohokrát od středověku až po 2. světovou válku. Stratégové věděli, že sasko-české hranice se daly bránit nebo brát útokem pouze přes Lužické hory. A jejich široké podhůří tedy bylo vždy zasaženo útočícími armádami, které tady potřebovaly ubytovat a kraj doslova vyjedly, nebo naopak tudy ustupovaly a potřebovaly nabrat poslední síly před útěkem přes hory nazpátek do Německa.

Nejvíc kraj zřejmě vylidnila Třicetiletá válka, po které zmizelo velké množství menších vesnic a větší se katastrofálně zmenšily. Nešlo při tom jen o přímé vojenské akce, těm zabránil  tehdejší největší majitel půdy Albrecht z Valdštejna, ale o nakažlivé choroby, které vojska šířila.

Tábořily zde obrovské kontingenty švédských vojsk na ústupu.

Velké ztráty obyvatelstva byla zaznamenány také v prusko-rakouské válce, když se tudy po obrovské taktické chybě rakouského velení hrnuli Prusové do bitev u Mnichova Hradiště a Hradce Králové.

Okolí Ralska nakonec neprospěla ani poloha na hranicích Sudet (tehdejším úředním jazykem spíš Deutschböhmen). V podvečer 2. světové války odtud vyhnali Němci Čechy, po válce Češi vyhnali Němce, v roce 1947 vyhnala zbytky Čechů Československá armáda, která si zde udělala obrovský vojenský prostor, a v roce 1968 vyhnala českou armádu Rudá armáda, když Sovětský svaz okupooval Československou socialistickou republiku.

Do toho se ještě zamíchala plošná těžba strategické suroviny uran a na dosud nedořešené problémy s osídlením, zaměstnáním i přírodou bylo zaděláno.

Hons nepíše pro každého

O tom všem vypráví velmi podrobně Osvald Hons ve své knize Zaniklé obce kolem Ralska. Publikace není jenom výčet zaniklých vsí, ale autor popisuje i obce, které zanikly jen částečně, nebo pouze na určitou dobu. Samozřejmě to není čtení pro každého. Ke čtivému beletristickému stylu má autor daleko a také hojná obrazová dokumentace vyžaduje pečlivé prohlížení. Knížku si tedy nejvíce užijí poučení čtenáři, kteří mají k popisovanému kraji hlubší vztah.

Kniha je neobvykle těžká, protože je vytištěná na křídovém papíře. Bohužel této výhody nevyužili vydavatelé dokonale. Na vrub grafika jde především někdy příliš malé měřítko otištěných historických map a tím jejich špatná čitelnost. Ostatně starých katastrálních a podobných mapových výřezů je v knize až moc na to, že téměř nikoho nezajímají. Uvítali bychom naopak současnou komplexní mapu celého území s vyznačenými místy, které kniha popisuje.

Ralsko je a není město

Dnešní Město Ralsko je čtvrtou největší obcí v České republice hned po Praze, Brně a Ostravě. Jeho plocha měří 171 kilometrů čtverečních. Opravdovým městem ovšem není, ačkoliv má tento status. Je to ve skutečnosti velká oblast s roztroušenými vesnicemi a centrem v Kuřívodech, což je sice bývalé město, ale které se nikdy na opravdový význam města nevzmohlo.

Žije zde 1800 obyvatel v devíti obcích - Boreček (Haidedörfel), Horní Krupá, Hradčany (Kummer), Hvězdov (Höflitz), Jabloneček (Gablonz), Kuřívody (Hühnerwasser), Náhlov (Nahlau), Ploužnice (Plauschnitz) a Svébořice (Schwabitz). S Osvaldem Honsem můžeme navíc vzpomenout na Strážov (Strassdorf), Vranov Rabendorf) a Srní Potok (Rehwasser), Okna (Woken), Olšinu (Wolschen), Židlov (Schiedel), Kostřice (Kosterzitz), Černou a Českou Novinu (Neuland, Schwarzwald, Niederwald), Holičky (Hultschken) a další osady.

Mimoň, Město Ralsko 2014. Vázané. Orientační cena 349 Kč.

Doporučujeme k tématu: REGION RALSKO a Zaniklé Ralsko a Spolek historie Mimoňska a Podzemní prostory Ralsko


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.cz Publikace o Ralsku na Horydoly

PRŮVODCE Krásy neživé přírody v Podještědí

MAPA Cykloráj Ralsko

MAPA Ralsko 1:25 000

MAPA 7 map pro běžky zadarmo

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

mapy

Čtenář se mě ptal, tak jsem odpověděl. Pokud si myslíš, že lžu, stačí vystoupit z anonymity a předložit důkazy. Nic složitého na tom asi není.

Reaguj
mapy

Tak jo, budeme tedy dělat že máš pravdu a že ti to věříme:-)

  • Autor Miki
  • Datum a čas 7.5.2015 08:28
Reaguj
mapy

Ano. Mj. jsem tam viděl nejlepší průzkumy funkčního čtení v Česku. Už kvůli tomu, že jsem dojednával spolupráci s Kartografií, mým bývalým mateřským podnikem :-)

Reaguj
mapy

Bývalý šéf sekce novin kde se testovaly třeba mixéry to přece musí vědět:-)

  • Autor Miki
  • Datum a čas 6.5.2015 06:57
Reaguj
mapy

Autor to ví, protože v oboru pracoval a pracuje: Jednak jako šéf jedné sekce největších českých novin (které občas tiskly mapy), druhak jako výkonný šéf několika časopisů (šéfredaktor a zástupce šéfredaktora), třeťak jako editor na webu a čtvrťak jako zeměměřič. Všechny tyhle instituce si dělaly různé průzkumy a z nich vycházelo mj., že lidi na mapky nekoukají, nerozumí jim a jsou pro ně ještě odtažitější než jízdní řády.

Reaguj
mapy

" Ostatně starých katastrálních a podobných mapových výřezů je v knize až moc na to, že téměř nikoho nezajímají." ... jak může autor článku vědět že téměř nikoho nezajímají?

Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Nová lezecká oblast vznikla u Mnichovic ve třech starých lomech pod Budíkovem. Miniaturní lezení poskytne vše, po čem prahne horolezcovo srdce v bezútěšné krajině bez skal.... celý článek

Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

Vinicius je novou legendou Realu a vycházející světovou hvězdou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Etapák - koloběžky Javorník 16.-19.5. 16.5.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 17.-18.5. 17.5. 17:00
Den fascinace rostlinami Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.5.
Cidlina - splutí Žehuň 18.5.
Silesia - cyklomaraton Opava Horská kola 18.5.
Berounka - vodácký maraton Dolany   18.5.
Běhej lesy Brdy Skořice 18.5.
Závody ve šplhu Křivoklát 18.5.
Leontýn - den otevřených dveří Křivoklát, Leontýnský zámeček 18.5. 13:00

Diskuse

yemomvau prescription, 18.5.2024 8:11, 11 příspěvků
uhuxcgxu azithromycin buy india, 18.5.2024 7:57, 11 příspěvků
knfequcz zithromax 250 mg coupon, 18.5.2024 7:45, 11 příspěvků
iubwiesi azithromycin 250 mg tabs, 18.5.2024 7:15, 11 příspěvků
ijmfrnje pharmacy, 18.5.2024 7:07, 146 příspěvků
купить аттестат образование Thomasrhymn, 18.5.2024 6:39, 18 příspěvků
dzdrruma drug, 18.5.2024 5:58, 11 příspěvků
fqbjyfzl purchase, 18.5.2024 5:46, 146 příspěvků
vraxggph tablets, 18.5.2024 5:37, 11 příspěvků
waebbyms price, 18.5.2024 5:26, 19 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20