Na Triglav jsme vyšli z Trenty

Na Triglav jsme vyšli z Trenty
Triglav (2864 m). Na vrcholu stojí Aljažev stolp.
Autor snímku Leoš Bagosek
SDÍLEJ:

Doba prázdnin se neúnavně blíži ke konci, povinné dovolené jsou za námi a myšlenky sklouzávají k horám. Co takhle Triglav? Sháním co nejvíce informací a po jedné pracovní schůzce mi obchodní partner, který byl na Triglavu před lety, posílá popis své cesty z Trenty. Zaměřuji se na tuto trasu.

Na Triglav jsme vyšli z Trenty
Tržaška koča na Doliču, Triglav.
Autor snímku Leoš Bagosek
Jak na to

Triglav, nejvyšší vrchol Julských Alp

Trasa: Trenta - Zadnjica - Tržaška koča - Triglav - Tržaška Koča - Zasavska koča - Zadnjica - Trenta
Délka výstupu: Trenta - Triglav 8,5 h
Ubytování: apartmán Camp Triglav 19 E, Tržaška koča 21 E.

Doporučené vybavení: přilba, ferátový set, ferátové rukavice, batoh 40-50 l, lékárnička, mobil, GPS nebo mapa, opalovací krém, tmavé brýle, pevné pohorky, kalhoty a bunda, funkční prádlo, ponožky, softshellová bunda, čelovka. Peníze, doklady, pojištění, fotoaparát nebo kamera. 3 l vody a jídlo na dva dni, hygienické potřeby. Pokud plánujete spaní na tábořišti, nezapomeňte kempovací vybavení (stan, spací pytel, karimatka, vařič, ešus, nůž, lžíce, zapalovač, termoska).

colt2.jpg

Deset dní před odjezdem začínám sledovat počasí podle Norů. Ještě zapůjčit přilbu, koupit zásoby a večer vyrážíme směr Trenta.

Všichni jsme v pohodové náladě, ale je cítit opět to vrnění v oblasti žaludku. Cesta utíká v pohodě, Vídeň projíždíme v klidu a bez zácp. Míjíme Graz a začíná krásná scenerie mezi kopci dolního Rakouska. Před Villachem sjíždíme na přechod a blížíme se ke Kranjske Goře. Odtud nás čeká strmý výjezd již za tmy s 18% stoupaním až na Vršič a stejně tak na druhou stranu dolů až do Trenty.

Je před 22. hodinou a vidíme kemp. Bohužel má plno, ale provozní nám ochotně ukazuje, kam máme zajet. V dolní části obce je další Camp Triglav, ale i tady mají obsazeno. Najdeme si tedy ubytování v apartmánu.

Tržaška koča na Doliču

Vstáváme v 6 hodin , protože v sedm už chceme šlapat z parkoviště přes Zadnjici. Vítá nás deštík. Po 15 minutách chůze štěrkovou cestou zjišťuji, že softshell kalhoty budou asi moc teplé a zdržuji naši skupinku převlékáním.

Přicházíme k rozcestníku, který hlásí Koča na Doliču 4 h, Triglav 6,5 h. Přecházíme po můstku vyschlý potok, za nímž začínají krásné a dlouhé serpentiny. Domlouváme se, že každou hodinu dáme pauzu a doplníme energii. Převýšení ze 600 na 2864 metrů nám dá určitě zabrat.

Cítím, jak se tělo zahřívá, a už šlapeme jen v krátkém tričku. Stoupáme a já dělám po tajnu mini pauzy k focení nádherné scenerie. Šplhání po úzké cestičce zprava doleva a zase opačně je nekonečné. Voda ubývá. Každý jsme si vzali 3 litry a zvažujeme, kdy a kolik pít.

Po asi třech a půl hodinách vykukuje z průsmyku větrný mlýn značící naši chaloupku Tržaška koča. Před polednem pořizujeme fotky z nadmořské výšky 2152 m. Jsme tady sami. Vítá nás jen mladík, který snad neumí ani pořádně slovinsky a dokopeme se společně k objednání polévky. Ptali jsme se dle menu na fazolovou, bramborovou a vývar, nakonec přináší za šest a půl éček mix všeho dohromady. Musím ale říct, že kopla.

Rozhodujeme, že vzhledem k vyčerpávajícímu treku soutěskou nebudeme z Triglavu sestupovat na Planiku, ale vrátíme se stejnou cestou zpátky na Tržašku koču. Nechceme riskovat ztrátu orientace, ale hlavně s plnou náloží po téměř pětihodinovém treku plus dalším kusu cesty k úpatí hory bychom zbytečně ohrozili zdolání hory. A to ještě nevíme, co nás čeká.

Rukama nohama domlouváme rezervaci pokoje za 21 eur. Rezervaci máme, platit ale můžeme až od 16:30 do 21:30 h. V duchu si říkám, že snad na nás nezapomenou. A to nám ještě vnucovali nejdražší spaní za 27 euro.

Triglav (2864 m)

V jednu hodinu po poledni, když do chaty přicházejí další nadšenci, vyrážíme na náš velký cíl Triglav. Batohy jsme zredukovali na dva. Alča jde bez zátěže na zádech. Pokračujeme opět chodníkem vzhůru až k náhorní planině Pod Planjo. Výhled na okolní vrcholky je úžasný.

Jen ty mraky! Předpověď hlásí, že v pět hodin má na vrcholu pršet.

V dáli vidíme jedinou tříčlennou skupinku, jak odpočívá u rozcestníku a posléze šplhá kamením k úpatí hory. Zvědavě koukáme, kam tam asi chtějí jít. Strmě nahoru. Po půldruhé hodině přicházíme na stejné místo a překvapují nás kramle. Alča nasazuje sedák, protože skalní stěna budí respekt.

Po kramlích přichází lano. Kleji, že úsek není označen. Přesto stoupáme výš a vzhledem ke sklonu mi není vůbec dobře na duši. Přichází první pochybnost.

Za převisem začíná další pasáž s jištěním a pod námi rokle, kam se raději ani nedívat. Odpočíváme a přidává se k nám kavče horské, pták podobný kosovi. Lubošovi zobe z ruky.  A já zvažuji, že to nedám, nebo jestli je jiná cesta, sejdeme po ní. Popadá mě panika.

Za chvíli ale vidíme ve stoupající mlze raketu. Je málo před čtvrtou hodinou odpoledne a stojíme na vrcholu.Po osmi a půl hodinách chůze. Žádná euforie se však nedostavuje. Jen si přeji, abych byl už dole z nejvyššího bodu Julských Alp.

Fotíme se v silném větru. Luboš ještě vyzkouší vnitřní prostor rakety. Je to Aljažev stolp a slouží jaká malá ochranná chatka ve zlém počasí.

Mlha je čím dál hustší. Po čtvrt hodince už sestupujeme. Alča jde první, já uprostřed, Luboš naši minivýpravu uzavírá. Za chvíli vidíme kramle a to znamená, že už nám chybí jen pár metrů k úpatí a tedy do bezpečí. Pod horou si podáváme ruce a já jsem opět šťastný člověk.

V 18 hodin klepeme na dveře Tržašky koči. Odložené věci nacházíme na svém místě a jdeme na dlabanec. S funěním tatranského medvěda pak vpadnu do cimry. Následně vylekám mladý pár z Polska. Chtějí jít zítra na Triglav. Varuji, že počasí je asi nepustí. Má sněžit. Usínám s rozpitým Laškem (4 E). V pořádně noci nespím, protože přichází bouřka se silným větrem. Cestu ke kadibudkám si rozmýšlím dobré dvě hodiny, než se nutné stane nevyhnutelným.

Zasavska koča na Prehodavcih

Válíme se do devíti hodin v postelích. Debatujeme, kudy sestoupíme. Navrhuji stejnou cestu vzhledem k předpovědi počasí. Nakonec uděláme procházku kolem Mišeljského konce a k Zasavské koči. Dokonce padla myšlenka vyjít na Kanjavec, ale po nahlédnutí do mapy jsme tuto myšlenku rozmetali.

Triglav.

Bloudíme mezi rozcestníky, bouží a prší se sněhem. Mokneme. Další rozcestník a další otazník. Prudký sešup k jezírku na mapě, ale ke špatnému. Značka Triglavsky dom není směr, kam bychom chtěli jít. Tak zase nahoru. Konečně vidíme Zasavskou koču, i když je označena jinak. Kousek pod ní nabíráme vodu z pramene a rychle se jdeme schovat do chajdy. Konečně vidím nápis Zasavska koča stejně tak jako Prihodavce (2071 m). A pak se vyznej...

Alča s Lubošem si u ochotného chataře, který vypadá jako Rumcajs, objednávají palačinky. Já si zakousnu jen trochu paštiky. Čekají nás poslední tři hodiny sestupu.

Trenta, cesta domů

Zatím jdeme po cestičce , ale výškové metry moc neubývají. Po necelé hodince přicházíme k rozcestníku do Trenty a k Zadnjici. Ze šotolinové cestičky se prodíráme dolů nejprve lesní cestou plnou kořenů a potom nás čeká brutální klesání po kamenech a štěrku. Párek kozorohů , kterým přeběhne přes cestu, je na takový terén zvyklý, ale my ne.

Hodina dolů mi dá tak zabrat, že cítím jak lýtka, tak chrupavky. Je to nejhorší úsek celého treku na Triglav. Musím si dávat pauzy.

Za další hodinu jsme u auta. Snažím se organizovaně uložit mokrá zavazadla odděleně od těch suchých. V ten okamžik se otevírají nebesa a moje rozvaha je totálně rozprášená. Skáčeme do auta a v lijavci jedeme nazpátek do apartmánu. Těším se na whisky, pivo a hlavně natažené nohy.

Přátelé, ač nemáme toliko zkušeností jako jiní, souhra, stejné myšlenky, důvěra a vzájemná podpora v nelehkých situací jsou věci, které nás drží pohromadě. A budeme je ještě potřebovat víc, abychom se mohli vracet domů ke svým blízkým a mohli jim vyprávět, co jsme společně prožili. Díky Alči a Luboši! 

 

FERÁTA Feráta na Triglav od severu

FERÁTA Triglav, nejvýš ve Slovinsku

HOROLEZECTVÍ Skalaška v severní stěně Triglavu

HOROLEZECTVÍ Triglavský pytel v Prusikovi

TURISTIKA Triglav a Jof di Montasio

OCHRANA PŘÍRODY Triglav: národní park pro lidi

NEHODA Nezvěstní na Triglavu


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Nová lezecká oblast vznikla u Mnichovic ve třech starých lomech pod Budíkovem. Miniaturní lezení poskytne vše, po čem prahne horolezcovo srdce v bezútěšné krajině bez skal.... celý článek

Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

Vinicius je novou legendou Realu a vycházející světovou hvězdou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Etapák - koloběžky Javorník 16.-19.5. 16.5.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 17.-18.5. 17.5. 17:00
Den fascinace rostlinami Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.5.
Cidlina - splutí Žehuň 18.5.
Silesia - cyklomaraton Opava Horská kola 18.5.
Berounka - vodácký maraton Dolany   18.5.
Běhej lesy Brdy Skořice 18.5.
Závody ve šplhu Křivoklát 18.5.
Leontýn - den otevřených dveří Křivoklát, Leontýnský zámeček 18.5. 13:00

Diskuse

zvppuytb order, 17.5.2024 12:09, 1 příspěvek
INU Michael Beranek, 17.5.2024 11:56, 2 příspěvky
Proč? Raputka, 16.5.2024 16:32, 1 příspěvek
Slované - takhle nějak to... Kuba Turek, 15.5.2024 18:46, 2 příspěvky
Slované JN, 15.5.2024 12:33, 2 příspěvky
nahoru-dolu Skiák, 14.5.2024 17:13, 1 příspěvek
Video - rychlost Kuba Turek, 11.5.2024 15:16, 3 příspěvky
garantované horoškoly Janča, 10.5.2024 16:24, 3 příspěvky
Dvě poznámky k článku i k... Alena, 10.5.2024 14:39, 25 příspěvků
Video Prax, 10.5.2024 10:54, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20