Kde neplatí karty Voie7
Karta Voie7 platí na téměř všech linkách. Výjimkami jsou nejčastěji panoramatické vlaky (po sedmé večer stejně nejezdí), spoje do vybraných atraktivních míst jako je Zermatt (taktéž večer není spojení) a linky na zvláštních tratích (jako je Jungfraujoch).
Cestování autem se ve Švýcarsku prodraží. Hodina parkovného minimálně půl franku, ale normální cena je jeden až dva franky za hodinu. Současně je většina parkovacích míst omezena na 90 minut a parkoviště, kde lze parkovat celý den, vyjdou na 30 až 40 franků.
Večerní vlaky zadarmo
Riskovat parkování bez placení považuji za tu největší pitomost. Místní policie zase tak pomalá není a pokuta nebude nejmenší. Proto doporučuji jezdit vlakem. Kromě toho se dá jízdy po železnici spát, telefonovat, pít, jíst...
Nebojte se, nebudu psát o výhodách Swiss Passu. Jedná se o zákaznickou kartu Demi-Tarif (německy Halbtax) v ceně 150 franků a doplňkovou kartu Voie7 (německy Gleis7). Ta stojí 99 franků a dovoluje majiteli cestovat po sedmé hodině ve druhé třídě na většině linek zdarma i s bicyklem.
Počáteční investice je tedy skoro stejná jako do Swiss Passu na čtyři dny, ale za tu cenu získáte možnost cestovat rok.
Jen do 25 let
Má to jeden háček. Kartu Voie7, která má platnost jeden rok, lze koupit nejpozději v den pětadvacátých narozenin. Ale lze požádat přímo na pokladně, aby kartu vystavili od dřívějšího data. Pokud se nacházíte ve věku těsně nad pětadvacet let, sice ztratíte část platnosti karty, ale stále se to vyplatí.
Demi-tarif i Voie7 lze koupit po internetu a nechat si za drobný poplatek poslat do zahraničí. Za cenu 249 franků tedy získáte možnost cestovat v rámci švýcarského dopravního systému za poloviční cenu a současně po sedmé hodině večer až do ukončení provozu v druhé třídě cestujete zdarma.
Vzhledem k tomu, že Švýcarsko je relativně malá země a dá se přejet vlakem v pohodě za tři až čtyři hodiny a současně je dopravní systém rozsáhlý a spoje jezdí velmi často, není problém se během jednoho večera dopravit skoro kamkoliv.
Pro nezávislé cestování
Kdo je touto nabídkou nejvíce osloven, jsou studenti na stážích ve Švýcarsku. Ideální by byl Bern díky své poloze ve středu země. Současně je to příležitost pro lidi do 26 let, kteří chtějí poznávat Švýcarsko, chtějí cestovat z místa na místo, jsou ochotni spát ve vlastním spacáku v různých ubytovnách a nepožadují mít vše předem komfortně zajištěné.
Ideální využití je takové, že večer člověk cestuje na Voie7 zdarma do destinace, odkud pak provede pouze drobný přejezd do cíle své cesty, či mezi městy a druhý večer cestuje zdarma zpátky.
Současně je nutné říci, že úroveň vagónů druhé třídy je rozhodně vyšší, než u drtivé většiny vlaků Českých drah. Rychlík je opravdu rychlík a regionální vlak staví zase ve většině zastávek. Návaznost spojení zajistí, aby cestující nečekal nesmyslně dlouhé doby na přestupech, což se projeví především na delší vzdálenosti.
Pokud srovnám cestu ze Ženevy do Zürichu, auto jedoucí podle předpisů nemá šanci vyhrát. Jízdenka stojí bez zákaznické karty 77 franků, se zákaznickou kartou 38,50. Doba jízdy je 2:43 hodiny. Na přesnost se můžete spolehnout.
Vlaky jsou často vypravovány z hlavních stanic, aby odjížděli pár minut po sedmé. Pokud by se náhodou stalo, že vlak odjždí o pár minut dřív a vy jím musíte jet, stačí si koupit lístek do nejbližší stanice po sedmé hodině.
Slevy na železnici
I. - Česko
II. - Evropa
III. - Rakousko, Slovensko, Polsko
IV. - Bavorsko
V. - Švýcarsko s rodinou
VI. - Švýcarsko pro studenty
VII. - Slovensko pro skupiny
VIII. - Německo (Labe-Elbe)
IX.- Rakousko do 26 let