Vojtěchova poslední cesta

Vojtěchova poslední cesta
Praha, chrám svatého Víta, Václava a Vojtěcha.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Biskup Vojtěch se roku 997 stal mučedníkem a patronem Čech i Polska. Stačilo k tomu málo. Omylem vstoupil do posvátného pruského háje a byl za to potrestán podle tehdejších obyčejů. Prusové ho chytili, vyvedli nad řeku Voj k posvátnému stromu a na oltáři pod ním ho prokláli sedmi oštěpy. Vojtěchův život byl plný tragických omylů a souvislostí, do kterých vstoupil, ale neuměl je a v podstatě ani nemohl vyřešit. Jedna z nich byla jeho smrt.

Jak na to

Hlavní role

Boleslav Chrabrý (966-1025) byl prvním polským králem. Pocházel z nejstaršího tamního rodu Piastovců, byl synem knížete Měška I. a Přemyslovny Doubravy, dcery českého knížete Boleslava I. Měšek sice před smrtí upřednostnil své děti z pozdějšího manželství, ale ty Boleslav Chrabrý vyhnal ze země. Na čas sjednotil Polsko, Čechy, Lužici, Moravu a Kyjevskou Rus. Využil k tomu rozpad přemyslovské nadvlády. Smrti Vojtěchovy využil tak, že od Prusů odkoupil jeho pozůstatky, prý je vyvážil zlatem, a odvezl do Hnězdna. Vojtěch byl svatořečený a zároveň Boleslav získal arcibiskupství.

Vojtěch - Adalbert (951 až 956 - 997) byl pražským biskupem, přestože se neorientoval v tehdejší české ani evropské politice, ve které tehdy šlo o hodně. Narodil se knížeti Slavníkovi a Střezislavě. Prosazoval samostatnost církve nezávislou na světské moci. Na protest proti špatné české morálce odešel do Říma a poté do Jeruzaléma. Po návratu založil Břevnovský klášter a složil pro něj píseň Hospodine, pomiluj ny! Poté odešel do Polska a náhodou se tak vyhnul vyhlazení Slavníků na Libici. Byl zabit na misii v Prusku.

Radim - Gaudentius (zemřel 1006 až 1020) byl prvním polským arcibiskupem. Narodil se jako nejmladší nevlastní bratr Vojtěcha a na všech cestách ho doprovázel. Radim byl svědkem Vojtěchovy mučednické smrti a sám byl Prusy zajat. Po svém propuštění odešel k Boleslavovi Chrabrému.

Vedlejší role

Břetislav I. (1002 až 1005 - 1055) byl český kníže, nemanželský syn Oldřicha a Boženy. Za jeho života se bojovalo o vliv ve střední Evropě mečem, lstí i penězi. Zapojeno bylo Polsko, Čechy, Morava a Římská říše. Proto dobyl polské Hnězdno, ukradl Vojtěchovy pozůstatky a odvezl je do Prahy, kde jsou dodnes. Doufal, že když bylo na jejich účet uděleno Polsku arcibiskupství, dokáže to s nimi i v Čechách. V tom se ovšem zmýlil.

Známe dokonce jméno vůdce pruské družiny, která Vojtěcha zajala, a který vedl první ránu. Jmenoval se Sikk.

Šlápnul, kam neměl

Posvátný háj se nazýval Kunter. Je známé i to, že Sikkův oštěp nebyl smrtelný, a proto rozsudek dokonali svými oštěpy jeho druhové.

Na oltáři byla od Vojtěchova těla oddělena hlava, tělo bylo položeno na desku, upevněnou mezi posvátným stromem a kůlem, na který byla hlava naražena.

Po Vojtěchově mučednické smrti proběhly obřady, které měly za cíl očistit narušené posvátné místo. Obklopovalo ho sedm do země zabodnutých oštěpů. Poté byla hlava vyvařena, očištěna a společně s tělem prodána polskému knížeti Boleslavu Chrabrému, pod jehož záštitou se Vojtěch vydal na tragickou evangelizační cestu.

Kudy Vojtěch putoval?

Tradiční historické verze, kudy Vojtěch se svými druhy putoval, jsou dvě. Pomořanská verze klade místo Vojtěchovy smrti do obce Swiety Gaj, která dodnes stojí pětadvacet kilometrů na jih od Elblagu.

Sambijská verze jde na východ a předpokládá, že Vojtěch zemřel u zaniklé vesničky Tenkitten (Beregovoje) na začátku Baltijské kosy, nedaleko od města Fischhausen (Primorsk), které stojí čtyřicet kilometrů na západ od Kaliningradu (Königsberg, Královec).

Jenže Sambijskou verzí se dlouho zabýval kaliningradský archeolog Viktor Kulakov, který je největším znalcem podrobného výzkumu Sambijského poloostrova. Archelogický výzkum tam trval dvacet let.

Viktor Kulakov vytvořil Sambijskou verzi II, ve které střípky znalostí o tehdejším terénu, osídlení, zvycích obyvatel zapadají do písemných zpráv o Vojtěchových posledních dnech.

Na moři, po řece a pěšky

Pokud máte dost času, nadšení a zkušeností s pádlováním po moři i řekách, můžeme se po Vojtěchových stopách vydat.

Biskup Vojtěch ze Slavníkovského rodu je znechucen mocenskými i morálními poměry v Čechách a zároveň se chce obětovat evangelizační cestou k pohanům. Konzultuje cíl své cesty s polským králem Boleslavem Chrabrým.

Vybírají bohatý poloostrov Sambie v Prusku, severovýchodně od dnešního Kaliningradu. Panovníka zajímá mocenský vliv, křesťanského funkcionáře zase vliv církevní. Padnou si do noty.

KOSMAS.cz: kupte si další knihy na téma Slavníkovci

 

 

Začátek dubna 997

Boleslav Chrabrý dává k dispozici Vojtěchovi, jeho nevlastnímu bratrovi Radimovi (Gaudentius) a mnichovi Benediktovi k dispozici loď a třicet vojáků. Po Visle doplují do Gdaňska, už tehdy významného obchodního přístavu.

Ještě téhož dne pokřtí na tržišti mnoho lidí a hned druhý den se vydají dál na východ podél mořského pobřeží.

Při dnešní plavbě musíme mít na paměti, že pobřeží Baltu se od 10. století velmi změnilo. Především Vislanskou, Baltijskou a Kurskou kosu, které jsou dnes jednolitými pásy země, tvořilo tehdy několik velkých ostrovů. Ústí řek Visly a Pregoly byla hlubší a tvořila delty.

14. dubna

Vojáci vylodí tři muže církve na na ostrůvek v ústí řeky Beek. Na ostrově je opevněné strážní místo. Dnes se jmenuje Rybačij a vyčnívá z hladiny východně od města Cranz (Zelenogradsk).

Plavbu velké lodi do ústí řeky Beek, která se vlévá do Kurského zálivu, umožňovala skutečnost, že Kurská kosa nebyla do 12. století spojena s pobřežím. Protínala ji úžina Brokist, kterou polské obchodní lodě běžně proplouvaly.

17. dubna

Misionáři stráví na ostrůvku tři dni. Prusové střežící své hranice je poté vyhánějí. Odehraje se známá scéna, kdy Vojtěchovi vyhrožují zabitím a poté ho pro výstrahu udeří veslem.

Trojice mužů se tedy přeplaví v malé loďce na jižní břeh řeky do osady Garbik. V současné době je zaniklá, ale archeologický průzkum potvrdil její existenci. Středem Garbiku je tržiště, kde se odehrává další potvrzená událost. Vojtěch prohlásí, že přišel z Čech a stává se pruským apoštolem. Prusové mu na to odpovídají, že na jejich území vládne jeden zákon a jedna víra. Pokud zemi Vojtěch rychle neopustí, najde v ní smrt.

17.-18. dubna

Misionáři ještě v noci odplouvají z Garbiku. Nepouštějí se na otevřený rozbouřený Balt, ale veslují na západ proti proudu řeky Beek a potom Brast (Trosrjanka). Po necelých pěti kilometrech narazí na osadu Wargenau (Malinovka). Dnes z ní zbývají už jen ruiny, ale ve Vojtěchově době to bývalo významné sídliště.

18.-22. dubna

Wargenau obývají nejenom Prusové, ale také Slované. Tři druhové pod jejich ochranou tedy mohou načerpat síly na další cestu.

23. dubna

Ráno se misionáři vydávají z osady Wargenau na pěší cestu. Jdou na jih do vnitrozemí a opouštějí relativní bezpečí civilizovaného pobřeží.

Rychle ztrácejí orientaci. Zřejmě z neznalosti překračují posvátné pohřebiště Izerkapinis. Za ním vcházejí do lesa s obětištěm Kunter. Odpoledne se Vojtěch modlí. Jeho dva průvodci ulehnou na louce a usnou. Jsou od sebe, co by kamenem dohodil.

Prusové vedení svým duchovním Sikkem Vojtěcha zpozorují a napadnou. Průvodce nechají na živu. Má to zřejmě dva důvody. Jednak oba nebyli v tu chvíli v posvátném okrsku a druhak mají doma podat zprávu, co se s Vojtěchem stalo. Prusové se totiž těsně před definitivní christianizací velmi tvrdě brání křesťanské propagandě.

Vojtěch je útočníky odvlečen z posvátného lesa Kunter na jih k osadě Ochsenrdesch (Priozernoje). Zde archeologové odkryli kultovní místo, které přesně odpovídá všem dostupným zprávám o konci svatého Vojtěcha. Chrání ho dva kamenné valy a na vnější straně jednoho z nich stojí obětní oltář. Na něm byly objeveny stopy po úderech sečného nástroje. Uprostřed valů je vykopaná jáma, do níž je vsazen kůl. Metr od ní roste mohutný strom. Okolo obětiště je sedm jamek po tyčích zasazených do kruhu.

Strom a kůl v nevelké vzdálenosti od něj, mezi nimi deska s Vojtěchovým tělem a hlava naražená na vrcholku kůlu - to je odkryto na obětišti u Ochsendresch, což zároveň odpovídá slovním popisům i vyobrazením ne starším než půl druhého století od Vojtěchova mučednického konce.

Že byla Vojtěchovi useknuta hlava, potvrdil archeologicko-lékařský výzkum pozůstatků světce, jenž proběhl roku 1980 v Praze. Stalo se tak v poloze na břiše. Hlava byla poté naražena na ostrý kůl. Po nějaké době byla hlava ovařená. Posléze ji Prusové prodali i s tělem nazpátek Boleslavu Chrabrému. To odpovídá faktu, že u Ochsendresch nebyly nalezeny žádné kosterní pozůstatky.

Horydoly.czDŮLEŽITÁ KNIHA: Slavníkovci ve středověkém písemnictví

Slavníkovci ve středověkém písemnictví.

Horydoly.cz SERIÁL Polské řeky

XI. Drweca, plavba 10 dní v rezervaci
X. Kde parníky jedou do kopce? V Elblonském (Elblažském) kanále
IX. Pri Dunajci som sa narodil
VIII. Utajená přehrada Solina?
VII. Gižycká země na kajaku po jezerech
VI. Rybolov na Mazurech
V. Vojtěchova poslední cesta
IV. Dva týdny na Krutyni
III. Na vodu v Dolním Slezsku
II. Wkra, nížinná říčka u Varšavy
I. Biebrza, polská Amazonka


Zobrazit místo Europe river na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Zajímavé
Zajímavé
  • Autor Novinář
  • Datum a čas 17.6.2010 13:21
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Turistické infocentrum Středočeského kraje sídlí v Praze v Husově ulici

Turistické infocentrum Středočeského kraje sídlí v Praze v Husově ulici

Turistické informační centrum Středočeského kraje sídlí v centru Prahy na rohu Husovy a Karlovy ulice. Po rekonstrukci se znovu otevřelo návštěvníkům. Středočeský kraj vyboural do historické budovy druhý vstup a otevřel další prostor... celý článek

Koruna Himálaje

Piz Buin - historie třítisícové hory v Silvrettě

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Pohlaďte ženské ňadro v Makarské

Pohlaďte ženské ňadro v Makarské

Památník turisty, Památník makarského racka, Racek Šime - to vše jsou jména sochy s oficiálním názvem Krok s dobou. Stojí na jadranské promenádě v chorvatské Makarské.
TEST Fixed World Adapter 3XUSB-C/2XUSB 65W

TEST Fixed World Adapter 3XUSB-C/2XUSB 65W

Fixed World Adapter je univerzální nabíječka pro jakoukoliv zásuvku na světě. Ocení ji především lidé, kteří nesutále cestují po celé planetě - cestovatelé, trekeři, sportovci, ale i zaměstnanci nadnárodní společností, jako manažeři, obchodníci
Plzeň: pivo, gotika, řeky, technika, architektura

Plzeň: pivo, gotika, řeky, technika, architektura

Prazdroj a Gambrinus jsou symbolem Plzně od 5. října 1842. Toho dne uvaří bavorský sládek Josef Groll spodně kvašený ležák, který se brzy stane světoznámou pivní značkou. Jeho sláva zastíní i nejvyšší
Oblivion v Hochschwabu - přes ty čtyři tydýty

Oblivion v Hochschwabu - přes ty čtyři tydýty

CLIMBING GUIDE Komu dělá problém zapamatovat si složité názvy v němčině, může tomu říkat jakkoliv. Jinak správně je to přechod Oblivion přes vrcholy Festlbeilstein (malý a velký), Mühlkarturm a nakonec Karlspitz (1906 m). Jedná
Šládmingské vysokoturistění přes Pláně a volání Lesního rohu

Šládmingské vysokoturistění přes Pláně a volání Lesního rohu

Schladmingské Taury jsou země milovníkovi hor zaslíbená. Vyprávět o zimě nad Schladmingem by bylo nošením dříví do lesa (drobná poznámka: nejsou zde obávané nájezdy davů lidí, protože to není středisko, které

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Exotické ptáctvo - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 16.8.-1.9. 16.8.
Czech Adventure Race Hracholusky 21.-25.8. 21.8.
Koloběžky - mistrovství světa Plzeň, Konstantinovy Lázně 21.-25.8. 21.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 22.-25.8. 22.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Heizhausfest - parní vlaky Německo, Chemnitz 23.-25.8. 23.8.
Dračí lodě Letovice, Křetínka 23.-24.8. 23.8.
Skotské hry Sychrov, zámek 24.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 24.-25.8. Vypouštění přehrady a závody 24.8.
Krušnoman Punk Triatlon Klíny Terénní triatlon 24.8.

Diskuse

sova обменник JosephGag, 24.8.2024 13:35, 9 příspěvků
The most qualified hemp p... sativa gummies, 24.8.2024 12:52, 2 příspěvky
jivcr isilh fqvqd sildenafiliums, 24.8.2024 10:24, 119 příspěvků
Оземпик 0.5 мг Craigmaill, 24.8.2024 9:57, 9 příspěvků
INU Honza, 24.8.2024 9:10, 1 příspěvek
hwtnn whosx fzchr sildenafiliums, 24.8.2024 5:54, 119 příspěvků
jnqlm typgy knmjv sildenafiliums, 24.8.2024 1:47, 119 příspěvků
zabava Jan Kováč, 22.8.2024 16:23, 1 příspěvek
jazyky Honza, 22.8.2024 11:48, 7 příspěvků
INU Horydoly, 22.8.2024 11:47, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běží, má panenko! Horydoly , 23.8.2024 15:50
Letní Letná Horydoly , 17.8.2024 12:06
Kozí mejdan Horydoly , 15.8.2024 1:23
Pražský veletržní areál 2025 Horydoly , 14.8.2024 22:54
Běží, má panenko! Horydoly , 13.8.2024 15:14
I zrakově postižené děti ... Horydoly , 12.8.2024 16:53
Turistů ve středních Čech... Horydoly , 12.8.2024 9:47
MILT Congress 2024 Horydoly , 6.8.2024 16:12