Nízké ale nebezpečné
Vysoké Tatry dosahují sice velehorských výšek jen několika štíty, ale na horolezce v nich čekají pravá horská nebezpečí. Uvádíme největší rozdíly od Alp: 1) skála je často lámavá, 2) žula nedovoluje tolik možností pro jištění jako vápenec, 3) všudypřítomný mech výborně drží za sucha, ale ve vlhku se mění na klouzavou hmotu, 4) laviny ve žlabech se špatně odhadují, 5) málo cest je zajištěno tak dobře, jako populární klasiky jinde a 6) sestupy jsou často orientačně náročné a uskutečňují se pěšky.
Na přelomu května a června má totiž vyjít výběr sto jedenácti nejkrásnějších tatranských túr obtížnosti III až VIII. "Šestatřicet cest jsem opatřil nákresy, zbytek slovním popisem," říká autor a zároveň vydavatel průvodce Petr Piskač. "Vázaná kniha s tvrdou obálkou bude stát okolo dvou set osmdesáti korun."
Publikace je schválená vrcholovou komisí Českého horolezeckého svazu. "Členové komise průvodce prohlédli, a tak je zajištěno, že v něm nebudou zmetky," prohlašuje Petr Piskač. "Svaz dokonce přispěl malou částkou na jeho vydání."
Autor rezolutně odmítá, že by se jeho průvodce mohl objevit kromě tištěné verze i na internetu. "To by si každý raději vytiskl z počítače než koupil a já bych z toho nic neměl."
Petr Piskač je instruktorem Českého horolezeckého svazu, předsedou oddílu Horosport Praha a majitelem stejnojmenné komerční lezecké školy. Své horolezecké dětství a mládí prožil v Chotěboři. Kamarádi mu říkají Rybíz. "Průvodce by se měl nejdříve objevit ve speciálních horolezeckých obchodech, poté i v knihkupectvích," slibuje vydavatel.
Recenzi průvodce přinese server Horydoly.cz ihned po jeho vydání. Pro představu, jak bude průvodce vypadat, si můžete prohlédnout několik ukázek, které Horydoly.cz získal mimo oficiální zdroje. "Nákresy budou černobílé," dodává Petr Piskač a více se o ukázkách odmítá bavit.
Co vyšlo před Rybízem
Starší průvodce po Vysokých Tatrách lze získat s notnou dávkou štěstí již jen v antikvariátech. Zde jsou nejznámější z nich:
Kroutil František: Vysoké Tatry pro horolezce
Několik vydání od druhé světové války do roku 1977. Spolehlivé slovní popisy všech tehdejších výstupů. Málo nákresů. Vhodné pro orientačně zdatné vysokohorské turisty a horolezce.
Puškáš Arno: Vysoké Tatry
Desetidílná podrobná monografie všech prvovýstupů, zimních přelezů, důležitých výstupů, která postupně vycházela od padesátých let do roku 1990. Zastaralé jsou tedy především díly na východě Tater v okolí chaty U Zeleného plesa a Téryho chaty, kdežto Kriváň na západě je zpracován téměř aktuálně.
Slovní popisy jsou nevyrovnané, některé přesné a podrobné, jiné jen zhruba určují směr. Za to jsou ale všechny trasy zakreslené do fotografií. Mnohde jsou i poznámky o stavu sněhu a ledu v zimních podmínkách. Proto je průvodce vhodný pro lezení v zimě.
Paryski Witold: Sprzewodnik Tatranski
Několik vydání nejpopulárnějšího polského průvodce zhruba odpovídá Kroutilovu dílu. Hodí se tedy zkušeným lezcům znalým jazyka.
Packo Milan: RP v Tatrách
Výběr těžkých skalních výstupů v dobré skále obtížnosti VI až VIII.
Gálfy Róbert: Vysoké Tatry
Právě vycházející několikadílný průvodce po lahůdkových výstupech. Chybí slovní popis a nákresy nejsou příliš instruktážní. Klasikům budou chybět i jména prvovýstupců. Odrazující je vysoká cena necelých tři sta korun za jeden malý brožovaný díl.
Hlaváčkův plán Vysokých Tater
Detailní plán jednotlivých skalních útvarů ze sedmdesátých let, které popisují autoři průvodců. Minulý rok vyšla jeho reedice v Česku a pirátská verze na Slovensku.