Čeští instruktoři horolezectví podle mezinárodních pravidel

Čeští instruktoři horolezectví podle mezinárodních pravidel
SDÍLEJ:
Český horolezecký svaz ukončil první kurz nových instruktorů a právě přeškoluje stávající instruktory podle směrnic Mezinárodní unie horolezeckých svazů UIAA. Minulý rok od ní totiž získal akreditaci na vzdělávání.
Jak na to

Fotoreportáž ze školení nových instruktorů si můžete přečíst na Lezci.

V Česku zná Živnostenský zákon horského průvodce, což má být člověk, který po horách své klienty přímo nevodí, ale zajišťuje jim servis. Stará se o ubytování, dopravu či zdravotní zabezpečení.

Mnohé cestovní kanceláře si pletou průvodce s vůdcem. V Alpách lze proto vidět, jak stoupá několik desítek nezkušených českých turistů po ledovci s cepíny v rukou zajišťováni jen jedním či dvěma průvodci. Je to spíše ruská ruleta než přiměřeně bezpečný výlet do hor.

Autorizovaní sportovní instruktoři, kteří prošli kurzy pro komerční vedení sportovních akcí podle Živnostenského zákona, mohou vést akce na skálách nebo umělých stěnách.

Instruktoři Českého horolezeckého svazu jsou rozděleni podle své specializace na odborníky pro skalní terény nevelehorského charakteru a na horolezce se zkušenostmi na sněhu, ledu a ve vysokých horách.

Tak zvaní skalkaři nacházejí uplatnění především na českých pískovcích a ve skalních oblastech celé Evropy od Španělska po Slovensko. Horolezci ovládají skalní lezení, ale jejich doménou jsou především Vysoké Tatry a Alpy.

Nekomerční akce

Instruktoři mají oprávnění vyučovat nováčky v nekomerčních oddílových horoškolách, vést v rámci Českého horolezeckého svazu nekomerční lezecké nebo horolezecké akce v tuzemsku i zahraničí a předávat metodické poznatky členům svých oddílů.

Nemají nic společného s komerčními horolezeckými školami, zájezdy cestovních kanceláří, ani školními akcemi. Na to je potřeba jiné vzdělání a jiné oprávnění.

Pro představu horolezecké veřejnosti tedy uvádíme, co obnášela víkendová doškolení stávajících horských instruktorů během ledna a února tohoto roku v Krkonoších. Konala se v Modrém dole pod Studniční horou. Přibližně polovina účastníků zkouškami neprošla. Ostatním platí instruktorská licence dalších pět let.

Základem jsou lyže

Všichni instruktoři jdou dvě hodiny do kopce na skialpových lyžích nebo sněžnicích. "Sněžnice jsou letos povolené, ale příště bude nutné jít pouze na lyžích," komentuje člen výkoného výboru Českého horolezeckého svazu Jiří Všetečka. "Horolezecký instruktor musí být i dobrý lyžař, protože bez lyží se k mnoha horolezeckým túrám vůbec nedostane." Na dálku mu oponuje bývalý předseda metodické komise Zdeněk Teplý: "Symbolem horolezectví v českých zemích bylo vždycky lano a skála. Lyže jsou zbytečné."

Ještě v noci se píše hodinový test ze zdravovědy zaměřený především na těžké úrazy, podchlazení a záchranu z lavin. Test má přes padesát otázek.

Jak předvídat laviny a jak z nich dostat zasypané

V sobotu ráno se jde na lyžích do lavinového svahu Studniční hory. Kope se tak zvaný klouzavý blok a norská sonda, které slouží k určení stupně lavinového nebezpečí. Na kolmých stěnách se do hloubky hledají sněhové vrstvy s různými stupni tvrdosti, které po sobě mohou jezdit jako na kuličkových ložiscích. Reálná situace odpovídá normálním podmínkám na horách, fouká, je pod mrakem a lehce sněží. Každý si vyzkouší svoji sněhovou lopatu, některé nevydrží pracovní nápor a lámou se jim plastové součásti.

Celé odpoledne běhají skupinky instruktorů se svými vedoucími po sněhových pláních Modrého dolu. Navzájem si zahrabávají lavinové hledače a zbylými je hledají. Napichují je sondami a vykopávají lopatami. Cvičí tak vyhledání v lavině.

K večeru ještě následuje předvedení činnosti záchranného družstva po vykopání zasypaného a ukázková výroba smyku z lopaty, páru lyží a horolezeckých smyček.

Noční záchranka

Po setmění se všichni vydávají na simulovanou záchrannou akci. Půl hodiny jdou na lyžích za svitu čelových svítilen hustým lesem, poté na lyžích slaňují roklí do Velké Studniční jámy hluboké sto padesát metrů a dole vytvářejí rojnici. Vědí, že mají najít tři zasypané ženy. To se po nějaké době pomocí lavinových vyhledávačů daří.

Následuje činnost přesně jako po opravdovém zasypání. Staví se pozorovatelé, vyhrabávají se postižené, vyrábějí se smyky z lyží a následuje opatrný transport lesem k civilizaci. Simulace podchlazení je téměř dokonalá, protože zasypané ženy strávily pod sněhem dvě a půl hodiny. Jedna z nich dostává napít horkého čaje z úst vybraného zachránce, protože je už pevně svázaná v bivakovacích pytlích. Akce končí návratem na chatu okolo jedenácté hodiny v noci.

Zkouší se zdravověda, uzly i pípáky

Neděle je zasvěcená zkouškám. Klasické dýchání do anduly a její oživování střídají konzultace ke zdravotnickému testu, protože každý udělal nějakou aspoň malou chybu. Instruktoři předvádějí základní uzly vůdcovský, osmičkový, lodní, poloviční lodní a prusík. Některé z nich vážou dvěma způsoby. Na prsní a sedací úvazek se vážou také dvěma různými způsoby.

Několik družstev předvádí venku ve vánici pády do ledovcových trhlin a vyproštění kolegů. Střídají se s těmi, které naostro hledají zahrabané lavinové hledače. Většina lidí dokáže najít padesát metrů vzdálený pípák do pěti minut.

Po čtvrté hodině odpolední doškolovací kurz končí. Návrat do civilizace a na parkoviště v Peci pod Sněžkou je opravdu horský. Lyžaři i lidé na sněžnicích sjíždějí vánicí do údolí.

Instruktor není vůdce

Český horolezecký svaz neškolí horské vůdce, kteří by za vodění brali peníze a zároveň nesli za klienty veškeré riziko. "Usilujeme zatím o to, aby se profese horského vůdce dostala do Živnostenského zákona a zároveň, aby byla upřesněna pravomoc jednotlivých druhů komerčních instruktorů a průvodců," říká zakládající člen české Asociace horských vůdců a předseda metodické komise Českého horolezeckého svazu Dušan Stuchlík a tedy zároveň i nadřízený všech nekomerčních instruktorů.

Uvádí jako příklad pravomoc trekkingového vůdce ve Francii: "Může se se svými klienty pohybovat jen v terénu pasteveckého typu do hranice ledu a sněhu, v zimě může použít sněžnice, lano využívá jen na přidržení, nikoliv navázání. Zakázanou má jakoukoliv lyžařskou či alpinistickou činnost." To samozřejmě neplatí v krizových situacích, kdy každý dělá, co umí a k čemu má s sebou na túře prostředky.

"Samozřejmě i profesionálním vůdcům v cizině se stávají maléry," míní Dušan Stuchlík. "Známý je případ, kdy jeden šel s dětskou výpravou na sněžnicích bez lavinových vyhledávačů a utrhl se s nimi sněhový svah. Soud ho poslal na deset let do vězení."

Podle Stuchlíka platí jasné pravidlo: "Když vedeš na obtížné túře jednoho klienta, je tvoje riziko, zda dodržíš všechny bezpečnostní pravidla (natažené lano, dokonalé jištění, kompletní vybavení...). Když vedeš dva, je to dvojnásobné riziko. Když vedeš tři a stane se něco vážného, jste všichni mrtví."

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Instruktoři ČHS podle směrnic UIAA?
I kdyz s Kubou ve vetsine prispevku bohuzel nesouhlasim, tak ted se ho musim zastat a rozhodne se zastat i CHS. I kdyz byly a asi vzdy nejakoe problemy se skolenim instruktoru budou tak si myslim, ze se to ted bere rozhodne hodne poctive a clovek se hodne nauci a priuci!!!Ja absolvoval "horsky" instruktorak loni a rozhodne si myslim, ze to bylo hodne prinosny!!!
  • Autor tom
  • Datum a čas 19.3.2004 18:22
Reaguj
Prosím upřesnit
Igore, problémy určitě jsou, ale ty jsem v článku neřešil. Jen jsem popisoval, jak vypadalo instruktorské školení. Která slova jsem podle Tebe nevážil a kde fantazíroval? Co bylo jinak?
Reaguj
Re: Instruktoři ČHS podle směrnic UIAA?
Petře, ČHS ani UIAA se nevetřeli ani nesnížili obezřetnot, pouze autor článku neváží slova a trochu fantazíruje. Problémy s výcvikem, metodami, formou a kvalitou jsou, ale úplně jinde.
Reaguj
Instruktoři ČHS podle směrnic UIAA?
To musí být nějaký omyl. Vzhledem k tomu, že pár instruktorů vyškolených ČHS znám, že sám jsem absolventem, i když starším ale sebevzdělávajícím, a že občas mám možnost se dostat k hodnocení úrovně těchto akcí (školení), nezbývá mi než konstatovat, že, buď se ČHS "podloudně" vloudil do přízně UIAA a nebo UIAA snížila "ostražitost" :o))).
  • Autor Petr
  • Datum a čas 11.3.2004 20:57
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


John Middendorf už nevyleze žádný big wall

John Middendorf už nevyleze žádný big wall

Extrémní americký horolezec John Middendorf zemřel ve spánku na rodinné návštěvě. Komu z jeho branže se poklidná smrt podaří?... celý článek

Hodkovice a Bezděčín jsou v ohrožení

Lanové parky a centra

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Jizerský guláš 2024

Jizerský guláš 2024

BUS NA JEŠTĚD Malé zprávičky z Jizerských hor a Lužických hor na severu.
Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy
Zprávy od horolezců 2024

Zprávy od horolezců 2024

VLTAVSKÁ ŽULA Co důležitého se děje v Českém horolezeckém svazu a dalších horolezeckých spolcích?
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

LOMNICKÉ SEDLO Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
Via ferrata v létě: Nejlepší cesty pro adrenalinové nadšence v Česku

Via ferrata v létě: Nejlepší cesty pro adrenalinové nadšence v Česku

Via ferrata je stále oblíbenějším způsobem, jak vyrazit na obtížně přístupná horská místa. Spousta takových míst už je dnes i v Česku. Kam vyrazit za adrenalinovým zážitkem?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ILTM Asia - veletrh Singapur 1.-4.7. Luxusní cestování 1.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 3.-7.7. Cyklistika 3.7.
Prachovská 24 Prachov 2.-3.8. Horolezecký závod 2.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Tatranský horolezecký týždeň Vysoké Tatry, Popradské pleso 12.-18.8. 12.8.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.
Czech Adventure Race Hracholusky 21.-25.8. 21.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 25.8.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 13.-18.9. 13.9.

Diskuse

brclhlge cheap, 3.7.2024 1:37, 117 příspěvků
Státy, kde na dálnici oso... Honza, 1.7.2024 13:22, 13 příspěvků
Státy, kde na dálnici oso... Michael Beranek, 1.7.2024 12:05, 13 příspěvků
Doping na Tour de France ... Michael Beranek, 1.7.2024 11:36, 1 příspěvek
Chyba Klekí Petra, 1.7.2024 11:25, 1 příspěvek
Lítání, climbing, yachting kladivo, 28.6.2024 11:35, 1 příspěvek
??? Honza, 28.6.2024 9:55, 13 příspěvků
??? Honza, 28.6.2024 9:52, 13 příspěvků
Jiří Bartoška. Bambule, 27.6.2024 11:25, 1 příspěvek
omyl brutusacek, 25.6.2024 13:12, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38
Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47