Opuštěná Králova hola

Opuštěná Králova hola
SDÍLEJ:

Přes Silvestra jedeme tradičně se stany na Slovensko. Tentokrát si vybíráme východní část Nízkých Tater. Ve výpravě jsou dvoje skialpy, dvoje sněžnice v kombinaci s běžkami a dvoje běžky. Druhý den se ve vánici náhodně přidávají další běžky. Třetí den nás doběhnou jedny skialpy a dvoje běžky.

Jak na to

Východní část Nízkých Tater

Denní úseky jsou určeny pro skupinu středně zdatných lyžařů s plnou výzbrojí na týdenní přechod, přenocování a vaření v přírodě. Ani v hlubokém sněhu nepřesahují pět hodin každodenního přesunu.

1.den

Autobusem nebo vlakem do Telgartu (dříve Švermova) a stále vzhůru na Královu holu. Nocleh: zimní prostor pro turisty v budově vysílače. Spaní na zemi, ústřední topení a voda v konvi.

2. den

Otevřeným hřebenem přes Orlovou do Ždiarského sedla a přes Andrejcovou do útulny pod Andrejcovou. Nocleh: dřevěný srub, dírami profukuje vítr, prkenné pryčny, kouřící kamna a voda ve studánce před chatou. Pozor na medvědy v okolí.

3. den

Přes Velkou Vápenicu prudký sjezd do zalesněného sedla Priehyba (možný únik po lesní silničce) a dlouhé stoupání ke Kolesárové. Boudy pod Kolesárovou patří lesákům a jsou zamčené. Nocleh: ve stanech na sedle mezi Kolesárovou a Oravcovou.

4. den

Na Oravcovou a přes Zadnou holu na Homolku. Z ní dlouhým lesním traverzem k útulně Ramža. Nocleh: pohodlný zateplený srub, prkenné pryčny, kamna, voda ve studánce po turistické značce cca 10 min do kopce.

5. den

Mírným stoupáním na vrchol Čertovica a po široké svážnici a poté po sjezdovce do sedla Čertovica. Odtud jezdí autobus na vlak do Banské Bystrice a Liptovského Mikuláše. Otevřeno je několik restaurací ve skiareálu.

Doporučené vybavení

Batoh 60-70 l

Skialpové, nebo telemarkové vybavení, případně sněžnice

Teleskopické hůlky

Stoupací pásy

Nepromokavá a prodyšná bunda a kalhoty

Čepice

Funkční prádlo

Fleecová bunda

Rukavice

Návleky na boty

Náhradní oblečení

Mapa, průvodce, busola, případně GPS

Hodinky, výškoměr

Nůž

Zapalovač

Jídlo

Pití v termosce

Vařič, nádobí, lžíce

Sekerka a pevný podpalovač

Stan

Samonafukovací karimatka

Spací pytel

Krém na opalování

Tmavé brýle

Čelovka

Lékárnička

Mobil

Přecházíme východní část pohoří mezi Královou holou a Čertovicí. Pár lyžařů potkáváme na Králově holi, další lidi po cestě vidíme už jen ve třech srubech.

Z Telgartu, který se v komunistických dobách jmenoval Švermovo, se plazíme na Královu holu. Hned zpočátku ztrácíme značku, a tak lezeme korytem potoka a hlubokým lesem. Je to sice delší, ale zato horší cesta.

Králova hola

Nakonec se potácíme vánicí. David se zamyslel nad vichřicemi v horách již v Praze a vychytrale si zajistil zátěž v podobě dvaatřicetikilového batohu. Kuba pobíhá mezi Davidem, který se vleče někde v mlze zcela sám, a Hankou, která zase sedí na sněhu deset metrů od zimního prostoru pro turisty v budově vysílače na Králové holi a odmítá se v té mlze a vichru kamkoliv sama pohnout. Nezmrzla a Kuba opět přišel o možnost omladit tým.

Místnost velikosti 2x3 m se nám zpočátku zdá úžasná. Tady prožijeme příjemnou noc. Je tu teplo, voda v konvi a hlavně bezvětří. Jak dorážejí další turisté, začínáme přemýšlet o tom, kdo bude spát do půlnoci a kdo ho pak bude střídat. Místní naštěstí večer otvírají vedlejší místnost 3x3 m a všech deset přítomných se nás do ní nacpe.

Přece nebudeme spát vepředu na mokré podlaze. Naštěstí Kubu klaustrofóbie donutila jít si lehnout do louže. V devíti už to bylo lepší.

Andrejcová

Vánice, silný vítr a mlha neustávají. Probíjíme se přes Orlovou do Ždiarského sedla. Vypadáme jako parta hluchých na procházce, neboť vítr znemožňuje komunikaci. Hanka ještě vylepšuje situaci tím, že si sundá namrzlé brýle a Kuba se mění v hluchého vodiče slepé lyžařky. Opravdu pěkné spojení.

Pod hřebenem je sněhu po prsa, což silně pociťují účastníci na sněžnicích. Ve Ždiarském sedle míjíme slovenské pěší turisty topící se ve sněhu a pokračujeme přes Andrejcovou do útulny pod Andrejcovou. Cesta lesem je již příjemná, bez větru a mlhy, jen běžkaři občas nemohou najít své lyže pod hromadou sněhu. Někdy nemohou najít ani sami sebe.

Ve srubu si zatápíme. Myslím tím nesnesitelný několikahodinový dým valící se z kamen. Když si psychicky slabé povahy uvaří na vařičích, domluvíme kamnům benzínem a konečně začne být v chaloupce útulno. V kamnech praská a začínají se trousit první hosté. Nakonec jich přijde dalších šest, takže je opět plno. Ondra vytahuje z batohu svůj trumf - dva spacáky. Hanka slibuje azurový zítřek .

Kolesárová

Vymetené nebe zrovna není, ale modrá obloha se objeví a i sluníčko občas svítí. Hlubokým sněhem razí skialpy a Ondrovy sněžnice stopu pro běžky přes Velkou Vápenicu do sedla Priehyba. David porušuje svou tradici a přestává být tatranským sólochodcem na běznadějně posledním místě. Oči mu září, když docílí pěkného druhého místa v řadě. Bohužel ne na dlouho.

V sedle měníme krkolomnou cestu po značce za traverz po lesní silničce, který je však završen prudkým stoupáním k boudě pod Kolesárovou. Zpocení jako myši dostáváme od čtyř Slováků borovičku na zahřátí a za nadšeného fotografová se vydáváme do sedla mezi Kolesárovou a Oravcovou.

"Ten kopec jen tak líznem", praví protřele Ondra, ale již za chvíli křičí: "Já chci vyfoukanej hřeben!" a přitom tahá sněžnice z kosodřeviny pod hlubokým sněhem. V sedle stavíme stany. Filip, který jezdívá po horách sám, si hrabe noru. Ondra srší vtipy o zajících, úspěch slaví ten s čepicí.

Ramža

Konečně je modro a slunečno. Přes Zadnou holu jedeme stále hlubokým sněhem na Homolku. Za ní Pionýr chytá stopu od sněžnic a vyráží po ní traverzem jako chrt, což mu vydrží až k útulni Ramža. Skialpinisty nikdo nepotřebuje, konečně se tu projevuje rychlost běžkařů. V útulně jsou již tři cizí skialpinisté, pes a dva trampové na sněžnicích. Jako všude, i tady naše silná skupina ovládne prostor, a tak dosavadním obyvatelům nezbývá než vylézt na palandu.

Po jedenácté hodině večerné vyrážíme na nejvyšší kopec v okolí Fišiarku. Je krásné hvězdnaté nebe, které ohraničují obrysy vysokých stromů. Jsme tu všichni a máme k sobě hrozně blízko. Po odpočítání půlnoci, která je u nás tradičně ve čtvrt na jednu, po silvestrovském tradičním přípitku calvadosem a tradičním pohoštěním tím, co kdo najde v kapse, následuje tradiční triumfální sjezd s rozsvícenými čelovkami hlubokým lesem nazpátek. Radek objevil, že zahájil nové milénium ne zrovna nejčistší : "Já když se skloním nad toho psa, tak smrdím víc než on!"

Čertovica

Běžkaři využívají dva dny starou stopu po skialpinistech a jedou jak o závod na Čertovici. Po hodinovém čekání v místní restauraci na oběd doráží i milovník sněžnic David s Hankou, která podcenila přípravu při nandavání pásů a musela použít Ondrovy sněžnice. Za další hodinku jsou již všichni obslouženi a dochází k tradičnímu extempore rozpočítávání útraty. Servírka si pro své peníze na autobusovou zastávku došla, a tak nezůstal nikdo nikomu nic dlužen.

Horydoly.cz Slovenské hřebenovky pěšky

Belianské Tatry - Skalné Vráta
Belianské Tatry - Ždiarska Vidla 
Bílé Karpaty
Bukovské vrchy
Chočské vrchy a Malá Fatra 
Malá Fatra na jaře
Malá Fatra nonstop
Malá Fatra Lúčanská
Nízké Tatry - východ (Kráľova hoľa)  
Roháče na jaře
Vysoké Tatry - přes sedla
Okolní hory
POLSKO: Bieszczady  

Horydoly.cz Slovenské hřebenovky na lyžích

Zimní romantika na východě
Slovenské Rudohorie
Nizké Tatry - východ (Kráľova hoľa)
Nizké Tatry - centrální část (Ďumbier a Chopok)
Nizké Tatry - západ (Chopok)
Malá Fatra - hřeben na těžko
Malá Fatra - centrální část
Malá Fatra na jaře
Malá Fatra - Belské lúky
Velká Fatra - Rakytovský hřeben na těžko
Velká Fatra - Rakytovský hřeben s přespáním na chatách
Velká Fatra - Rakytovský hřeben na lehko
Velká Fatra - Klačianský hřeben
Velká Fatra - Krížňanský hřeben
Velká Fatra - Ľubochnianský hřeben
Vysoké Tatry
Roháče
Okolní hory
UKRAJINA: Zakarpatská Hoverla
POLSKO: Bieszczady - Rawka


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Mapy
Dobrá stránka je taky www.nizketatry.sk - mapy. Dost se mi hodila.
  • Autor Pišišvor
  • Datum a čas 16.2.2004 13:22
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Nová lezecká oblast vznikla u Mnichovic ve třech starých lomech pod Budíkovem. Miniaturní lezení poskytne vše, po čem prahne horolezcovo srdce v bezútěšné krajině bez skal.... celý článek

Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

Vinicius je novou legendou Realu a vycházející světovou hvězdou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Etapák - koloběžky Javorník 16.-19.5. 16.5.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 17.-18.5. 17.5. 17:00
Den fascinace rostlinami Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.5.
Cidlina - splutí Žehuň 18.5.
Silesia - cyklomaraton Opava Horská kola 18.5.
Berounka - vodácký maraton Dolany   18.5.
Běhej lesy Brdy Skořice 18.5.
Závody ve šplhu Křivoklát 18.5.
Leontýn - den otevřených dveří Křivoklát, Leontýnský zámeček 18.5. 13:00

Diskuse

Proč? Horydoly, 17.5.2024 12:57, 2 příspěvky
INU Michael Beranek, 17.5.2024 11:56, 2 příspěvky
Proč? Raputka, 16.5.2024 16:32, 2 příspěvky
Slované - takhle nějak to... Kuba Turek, 15.5.2024 18:46, 2 příspěvky
Slované JN, 15.5.2024 12:33, 2 příspěvky
nahoru-dolu Skiák, 14.5.2024 17:13, 1 příspěvek
Video - rychlost Kuba Turek, 11.5.2024 15:16, 3 příspěvky
garantované horoškoly Janča, 10.5.2024 16:24, 3 příspěvky
Dvě poznámky k článku i k... Alena, 10.5.2024 14:39, 25 příspěvků
Video Prax, 10.5.2024 10:54, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20