Velká Fatra: rozhledy na půlku Slovenska

Velká Fatra: rozhledy na půlku Slovenska
Sjezd z Tlsté hory do Ružomberka (vpravo) a nádraží Stará Ľubochňa.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

SKI GUIDE Jedno z nejkrásnějších a přitom nejdostupnějších pohoří Slovenska je Velká Fatra. Nejvyšší hora Ostredok má stejnou nadmořskou výšku jako Sněžka. Při zimním přechodu hřebenovky se menší část jede po bezlesých kopcích, většina trasy vede v lesním pásmu.

Velká Fatra: rozhledy na půlku Slovenska
Rakytov (vlevo) a Skalní Alpa.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Kde se dá přespat pod střechou

Hotel Kráľova studňa, chata Pod Borišovom, rekreační střediska Smrekovica a Malinné

Doprava

Nejlépe nočním lehátkovým rychlíkem na Slovensko a potom osobním vlakem do Banské Bystrice. Autem od Brna se jezdí přes Uherský Brod a Trenčín (je potřeba slovenská dálniční známka), ze severní Moravy je nejjednodušší cesta přes Makov a Žilinu. Orientační vzdálenost z Prahy do Banské Bystrice je pět set kilometrů.

Hřebenové túry je nejlepší jet na turistických lyžích. Jestli to budou skialpy, telemarky nebo backcountry běžky, zůstává na úvaze jednotlivých účastníků přechodu.

Na začátku vede túra po holém hřebenu. Kvůli silnému větru zde bývá tvrdý a zmrzlý sníh. Lepší jsou tedy skialpy. "Při sjezdu z Krížné jsem si o ledové karfioly kombinované se sněhovou roletou tak potloukl boky, že jsem druhý den chodil raději s běžkami na ramenou," vzpomíná na svůj první fatranský sjezd z Krížné Martin Komárek.

Do nižších partií se hodí spíše široké běžky, protože se jede po úbočích kopců a stopa bývá projetá. Často se ovšem podobá známým krkonošským ledovým korytům a tam, kam vítr ukládá sníh, se zase tvoří několikametrové závěje hlubokého prašanu.

Hlavní hřeben se jezdí za tři až čtyři dny. Z hřebene se dá v mnoha místech sjet po značených cestách. Rozcestníky na kovových tyčích jsou dobře vidět. Scházet z hřebene v jiných místech se ovšem nevyplácí, protože zpočátku nevinně vyhlížející potůčky končívají vodopády a soutěskami, jimiž se nedá sestoupit.

"Ve vánici jsme přesně netrefili značku, a tak jsme se místo lyžařského sjezdu spouštěli podél ledopádů do doliny. Ten kilometr na dno doliny nám trval celý den," vzpomíná na dramatický útěk před vánicí z hřebene do Lubochnianské doliny běžkař Petr Králík.

1. den

Většina přejezdů obvykle začíná v Banské Bystrici. Odtud stačí dojet pár kilometrů autobusem do vesničky Turecká a podél bývalé lanovky a se vydat na Krížnou. Pokud budete mít štěstí a budou jezdit vleky, lze se kombinací pěti z nich dostat až těsně pod Krížnou.

O této hoře s malou vojenskou stanicí na vrcholu se mezi lyžaři mluví v superlativech. Je z ní nejkrásnější kruhový rozhled na Slovensku, protože z vrcholu jsou vidět všechny významnější hory. Od Rudohoří přes Tatry po Beskydy. Byla tu i nejhezčí slovenská sjezdovka, ale lanovka nejezdí už více než deset let.

Hlavní hřeben s leteckými výhledy na obě strany se od Krížné houpe až k Suchému vrchu, pod kterým lyžaři končívají první den.

Dvě salaše zvané Martina a Ponorka se dají dobře vytopit, a tak bývá noc ve spacím pytli příjemná. Pobyt zde však není nic pro hotelové hosty. Voda se vaří ze sněhu, spí se na špinavých matracích a slušností je naštípat dříví pro další návštěvníky. "Strávili jsme tři hodiny v nedýchatelném kouři, než jsem čirou náhodou našel záklopku, která ho odvedla do komína," přibližuje jednu z turistických strastí Martin Komárek.

2. den

Pokud mají s sebou turisté stan, obvykle dojedou někam k Rakytovu, a tam přespí. Tím totiž mají za sebou nejobtížnější část přejezdu.

3. den

Potom už jen čeká jeden den jízdy v lesích s občasnými výhledy. Přespat se dá na loukách za Nižným Šiprúňským sedlem.

4. den

Závěrečnou odměnou je patnáctikilometrový mírný sjezd ze Smrekovice do Ružomberoku, který je jen chvílemi přerušován krátkými úseky do kopce.

Z rozcestí nad Chabzdovou pak už není potřeba hodinu a půl píchnout hůlkou do sněhu a lyže samy jedou lesní cestou podél potoka k silnici na Ružomberok. Odtamtud jezdí rychlíky do Čech.

Přejezd nalehko

Kdo si odpustí zimní táboření a takové zážitky, jako je stavění stanů ve větru či mrznutí ve spacích pytlích, ale také západy a východy slunce v liduprázdné krajině, může zvolit trasu od chaty k chatě. Bude to však mít organizačně náročné, protože bývají velmi často obsazené.

Začíná se v hotelu Kráľova studňa pod Krížnou a po hlavním hřebeni se dojede na chatu Pod Borišovom. Je to poslední varta civilizace s pouhými devatenácti lůžky. Je nutno se objednat předem. Odtamtud čeká lyžaře dlouhý den, protože se musí dostat až do bývalého vojenského rekreačního střediska Smrekovica. V okolí se dá i trochu sjezdovat, ale místní nenáročné loučky připomínají nejbližší okolí Božího Daru nebo dětské sjezdovky na Severáku. Ze Smrekovice se do Ružomberoku dá dojet bez problémů za den.

Táboření v Ľubochnianské dolině a hřebenová cesta Křížna.

Trasa

Po silnici: Staré Hory (480 m n.m.) - Turecká (610) - podél bývalé lanovky: Liška (1445) - modrá značka: Krížna (1574) - červená: Ostredok (1592) - Suchý vrch (1550) - Kýšky (1340) - Ploská (1532) - zelená: Pod Čiernym kameněm - Minčol (1398) - Rakytov (1567) - Tanečnica (1157) - Skalná Alpa (1453) - Smrekovice (1485) - Nižné Šiprúňské sedlo - červená: Nad Chabzdovou - žlutá: Bystré - po silnici: Ružomberok (462)

Poznámky

Suchý vrch - velmi prudký sjezd

Ploská - netraverzovat svahy, hrozí velké nebezpečí lavin

Rakytov - vrchol se dá objet zleva po žluté značce

Varianty a únikové možnosti

Na Krížnou lze vystoupat po červené značce nebo po lesní silnici z malého Šturce přes Kráľovu studňu.

Z Ploské lze sjet do údolí po červené značce na chatu Pod Borišovom a po modré do Necpal. Správce chaty tudy nosí zásoby.

Z chaty pod Borišovom lze pokračovat červenou Velkofatranskou magistrálou. Jede se stále lesem místy po ostrém hřebenu, který je nižší než jeho Rakytovský protějšek. Je to vhodná trasa pro znalce oblasti za horšího počasí. Přesto ji používá málokdo. Orientačně nejobtížnější je dlouhý sestup z Kopy k Váhu.

Od Čierného kameně se dá sejít do uzávěru Lubochnianské doliny. Je to však nejdelší slovenská dolina a měří dvacet kilometrů. Pokud není od lesních traktorů projetá silnička, může se cesta k vlaku protáhnout na dva dny.

Z lyžařského střediska Smrekovica vede modrá značka po silničce sjízdné pro osobní auta do Podsuché.

Z Nižného Šiprúňského sedla lze sjet po zelené značce do lyžařského centra Malinné a po sjezdovkách do Ružomberku.

Od Chabzdové lze pokračovat stále po hřebenu červenou značkou až do Ružomberku.

Doporučené vybavení

Batoh 40 l (se stanem raději 60 l), lyžařská výzbroj (skialpy, telemarky + pásy, hůlky, boty, nebo sněžnice), nepromokavá a prodyšná bunda a kalhoty, čepice, funkční prádlo, rukavice, mapa nebo GPS, busola, nůž, jídlo na tři dny, pití v termosce, čelovka, lékárnička, mobil, bivakovací pytel (případně stan), karimatka, spací pytel, vařič, zapalovač, palivo, nádobí, lžíce, tmavé brýle, krém proti slunci, peníze, doklady, pojištění. Lavinové vybavení (pípák, lopata, sonda) obvykle potřeba není, stejně jako není nutná přilba. První polovina trasy se jde se po bezpečném hřebeni podél zimního tyčového značení a druhá polovina orientačně jasným hřebenem v lese.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

Horydoly.czSlovenské hřebenovky na lyžích

Zimní romantika na východě
Slovenské Rudohorie
Nizké Tatry - východ (Králova hola)
Nizké Tatry - centrální část (Ďumbier a Chopok)
Nizké Tatry - západ (Chopok)
Malá Fatra - hřeben na těžko
Malá Fatra - centrální část
Malá Fatra na jaře
Malá Fatra - Belské lúky
Velká Fatra - Rakytovský hřeben na těžko
Velká Fatra - Rakytovský hřeben s přespáním na chatách
Velká Fatra - Rakytovský hřeben na lehko
Velká Fatra - Klačianský hřeben
Velká Fatra - Krížňanský hřeben
Velká Fatra - Ľubochnianský hřeben
Vysoké Tatry
Roháče

Okolní hory

UKRAJINA: Zakarpatská Hoverla
POLSKO: Bieszczady - Rawka

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Králík

Zdravíme P.K. a společnost!

  • Autor baloňák
  • Datum a čas 18.12.2013 17:20
Reaguj
za den
Za den na běžkách to býval oblíbený žertík. Ráno od rychlíku z Ružomberoku cca ve 3.00 po sjezdovkách nahoru, za světla nahoře, doplnit vodu na Smrekovici, setmění na Královej Studně, večeře na hotelu a nocí do Harmance, odtud ryclékem zpátky do Prahy.
  • Autor mirek
  • Datum a čas 15.11.2009 17:32
Reaguj
Re: Martinské hole
Jasne, ze to bolo pod Malinym Brdom a nie pod Martinkami. Dalej v texte to uz bolo OK. To bola len dalsia rozrobena akcia a zauradoval "tlaciarensky skriatok". Posielam aj par peknych pohladov z hrebena, lebo o tom ten hreben v zime je.
  • Autor Jozo
  • Datum a čas 22.3.2004 16:16
Reaguj
Re: hrebenovka
nesto tak to aby sme sa tam niekedy cez vikend vybrali
  • Autor rASTO
  • Datum a čas 22.3.2004 14:33
Reaguj
Martinské hole
Martinské hole bych teda u Ružomberka nečekal.
  • Autor Šeřík
  • Datum a čas 22.3.2004 13:40
Reaguj
hrebenovka
ten hreben je na dva dni , cize jednu noc
  • Autor nesto
  • Datum a čas 16.3.2004 23:26
Reaguj
Díky
Díky za "Rožumberok". Už je to v textu opravené.
Reaguj
Iny pohlad
4 dnovy rozpis moze len odradit ludi od tejto peknej hrebenovky. Ak sa ide hreben niekolko dni a natazko, skor sa tu natrafi na zle pocasie, ktore to moze velmi skomplikovat aj pre skusenych.Popisem tento hreben, ako sme ho isli 6.3.2004.8,30 ide oficialne prvy raz kabinkova lanovka z Ruzomberka - Hrabova. Chodi sem ski bus zo železnicnej stanice, alebo hodinu peso. Jednorazovy listok za 200 Sk. Prakticky ide lanovka prvy krat o 7,00 s personalom, ale to sme zistili az 7,45 pri prichode. Prestup pod Martinskymi Holami z kabinkovej lanovky na sedacku (opat jednorazovy listok za 200, alebo si povedat, ze to mam v cene prveho listka a prekrocit turniket. Tretia moznost je zacat slapat po zjazdovke - +30 min.)9,00 obuvame skialpove lyze na vrchole Malineho Brda a zaciname turu. 11,30 Smrekovica14,30 Cierny kamen17,15 Ostredok18,00 Krizna18,45 Turecka.Slnecne pocasie, od Ploskej silny vietor. Sme sviatocni sportovci nad 40 rokov, takze ziadne preteky - po celej ceste som fotil (nefotit sa ani v tom pocasi nedalo). Okrem vetra od Ploskej vynikajuce pocasie a preslapana stopa. Moznost rychleho uniku od Cierneho Kamena do Liptovskych Revuc.
  • Autor Jozo
  • Datum a čas 16.3.2004 12:39
Reaguj
Pri 4. fotke je nejaky divny text. Pri poslednej fotke (aj v samotnom texte) je "... do Rožumberoku". Nie je Rožumberok ale Ružomberok. A sklonuje sa to po slovensky "... do Ružomberku", ale cestina ma zrejme ine pravidla pravopisu.Velku Fatru mozem len odporucit. Pekne pohorie.
  • Autor vrana
  • Datum a čas 16.3.2004 12:06
Reaguj
Celkem 9 příspěvků v diskuzi


Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Nová lezecká oblast vznikla u Mnichovic ve třech starých lomech pod Budíkovem. Miniaturní lezení poskytne vše, po čem prahne horolezcovo srdce v bezútěšné krajině bez skal.... celý článek

Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

Vinicius je novou legendou Realu a vycházející světovou hvězdou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Etapák - koloběžky Javorník 16.-19.5. 16.5.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 17.-18.5. 17.5. 17:00
Den fascinace rostlinami Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.5.
Cidlina - splutí Žehuň 18.5.
Silesia - cyklomaraton Opava Horská kola 18.5.
Berounka - vodácký maraton Dolany   18.5.
Běhej lesy Brdy Skořice 18.5.
Závody ve šplhu Křivoklát 18.5.
Leontýn - den otevřených dveří Křivoklát, Leontýnský zámeček 18.5. 13:00

Diskuse

knfequcz zithromax 250 mg coupon, 18.5.2024 7:45, 9 příspěvků
iubwiesi azithromycin 250 mg tabs, 18.5.2024 7:15, 9 příspěvků
ijmfrnje pharmacy, 18.5.2024 7:07, 146 příspěvků
купить аттестат образование Thomasrhymn, 18.5.2024 6:39, 18 příspěvků
dzdrruma drug, 18.5.2024 5:58, 9 příspěvků
fqbjyfzl purchase, 18.5.2024 5:46, 146 příspěvků
vraxggph tablets, 18.5.2024 5:37, 9 příspěvků
waebbyms price, 18.5.2024 5:26, 19 příspěvků
ydahnswu cheap, 18.5.2024 5:12, 146 příspěvků
luwjhyrd pill, 18.5.2024 5:06, 146 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20