Cestování a hudba: jakou kytaru vybrat?

Cestování a hudba: jakou kytaru vybrat?
Slanění do Jeskyně Pod Křížem s kytarou v podvěsu.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

RADY DO OBCHODU Časy, kdy každá parta brala s sebou na cesty kytaru, jsou už dávno pryč. Přesto je kytara stále symbolem trampů, vodáků, skautů, woodcrafterů a dalších milovníků přírody a cestování.

Výběr kytary na hraní pro radost a před pár kamarády není příliš složitý. Obecně platí, že čím je nástroj dražší, tím je kvalitnější. Se zásadními zmetky se hudebník v obchodě již dávno nesetká.

Důležité je se předem rozmyslet, k čemu kytaru potřebujete a co na ni budete hrát. Podle toho vybíráte tvar kytary a kvalitu nástroje.

Španělská kytara

Klasická akustická kytara je určená na produkci vážné hudby, flamenca a jazzu. Pravá ruka hraje prsty. Trsátko využívají pouze jazzmani. Typická je hra pomocí nehtů, díky nimž se dosahuje ostrého tónu.

Krk je velmi široký 50 mm, hmatník plochý, což v kombinaci s kulatým rezonančním otvorem a nylonovými strunami umožňuje hrát velmi složité figury a pracovat s jejich napětím.

Tichá noc.

Jumbo

Oproti španělské kytaře má jumbo úzký hmatník a robustní tělo. Je opatřená kovovými strunami. Pravá ruka hraje prsty nebo trsátkem. Tón je sytý a hluboké tóny jsou výrazné. Proto na jumbo hrají country muzikanti, folkaři, jazzmani, bluesmani a věší si ji na krk i rockeři ve velmi hlasitých kapelách.

Svatý Jan pod Skalou.

Westernová kytara

Jumbo a westernová kytara jsou si velmi podobné. Výraznější rozdíl v obou nástrojích je snad jen v tom, že westernové modely bývají jednodušší, levnější a mají vydržet i špatné zacházení. V českých podmínkách na ně hrají trampové, vodáci a hobby kytaristé venku v přírodě.

Westernové kytary je souhrnné označení pro hudební nástroje, které používají kovové struny, mají užší krk a zaoblený hmatník. Vhodné jsou především na hraní bluegrassu a country, kde se kromě prstové techniky využije hraní trsátkem.

Základním tvarem je dreadnought vyvinutý firmou C. F. Martin roku 1916. Jedná se o nejoblíbenější verzi kytary, jejíž výhodou je všestrannost a pohodlnost. Pod označením grand concert se prodávají  kytary s menším tělem určené pro hraní prsty. Grand auditorium nabízí o něco větší tělo a mohutnější zvuk také pro prstovou techniku. Velmi malé tělo parlor je vhodné pro folkaře a bluesmany.

Svatý Jan pod Skalou.

Gibson / jazzová kytara

Gibsony jsou rozeznatelné na první pohled. Kytara má vyklenutou horní desku se dvěma ozvučnými otvory, podobně jako housle. Pro levou ruku je na těle výřez (cutaway), aby bylo možné jednoduše dohmátnout na pražce ve vysokých tónech. Výrazná je ochranná plocha (pickguard), která slouží pro dopad trsátka, případně celé ruky na kytaru. Gibson je oblíbený mezi jazzovými kytaristy.

Lap steel kytara / havajská kytara

Na havajskou kytaru se hraje speciálním způsobem. Kytarista ji má položenou na kolenou, zavěšenou na krku, nebo položenou na stojanu naplocho strunami nahoru. Levou rukou jezdí po strunách kovovým pražcem (bottleneck slide) a pravou rukou hraje prstovou technikou, s prstýnky nebo trsátkem.

Havajská kytara je v dur otevřeném ladění. Stylově se hodí do country, ale používá se také pro ozvláštnění jiných žánrů. Slyšet je velmi často v popu.

Dobro

Rezofonická kytara má dřevěné tělo a velký kovový rezonátor. V menších sálech a na pódiu tedy nejsou potřeba mikrofony. Na dobro se hraje buď klasickým kytarovým stylem nebo slide stylem. Dobrista si ho tedy buď pověsí na krk, nebo položí vodorovně na kolena. Silný zvonivý zvuk ho předurčuje na hraní country a v bluegrassových kapelách.

Akusticka baskytara

Basový nástroj je postavený podobně jako jumbo, ale je ještě poněkud větší. Většina akustických baskytar má na krku pražce, ale vyrábějí se i bezpražcové modely. Baskytara má má čtyři struny v ladění jako kontrabas nebo elektrická baskytara, tedy o oktávu níž, než hlubší struny normální kytary.

Dvanáctistrunná kytara

Tento typ kytar má robustnější konstrukci kvůli dvojnásobnému množství strun a tím pádem i většímu tahu. Jinak je to obdoba jakékoliv jiné běžné kytary. Plný, barevný a silnější zvuk ji předurčuje k hraní doprovodů. Na dvanáctku často hrají osamělí folkaři a zároveň se uplatňuje v řinčivých odrhovačkách rockových kapel.

Masiv nebo překližka?

Z pohledu materiálů se vyrábějí kytary laminované (luby, přední i zadní deska z laminovaného dřeva), polomasivní (luby jsou laminované, přední deska masivní, zadní deska masivní nebo laminovaná) a kytary celomasivní (masivní dřevo). Masiv hraje prvotřídně, ale je nejdražší a zároveň potřebuje náročnou údržbu. Kompromis kvality a ceny představuje polomasivní kytara.

Na přední desky se používá smrk a cedr, na luby a zadní desky mahagon, palisandr nebo třešeň.

K ohníčku a do přírody patří kytara překližková, čili laminovaná, protože je méně náchylná na změny teploty či vlhkosti. Její odolnost ocení každý kotlíkář i vodák, který neváhá v těžké chvíli použít kytaru místo pádla.

Obal, ladička a náhradní struny

K nové kytaře je vhodné rovnou dokoupit obal. Pro koncertní modely pořiďte raději odolný kufr, pro levné stačí měkké nylonové poudro (gogbag). K tomu náhradní sadu strun, elektronickou ladičku, trsátka, řemen k zavěšení kytary přes rameno a chemický čistič strun.

INFO: Melodyshop

Kytara.

Horydoly.cz Základní rady do obchodu

LYŽE sjezdovky - lyže pro děti - běžky - běžky pro ženy - skialpinismus - snowboard - lyžařská helma - lyžařské brýle

HOROLEZECTVÍ sněžnice - cepíny a mačky - pohorky

TURISTIKA autostany - stany - stany - spací pytle - trekkingové boty - batohy - pláštěnky na batohy - obuv - oblečení - ponožky - trekingové hole

BĚH běžecké boty -  outdoorové boty

CYKLISTIKA jízdní kola - horská kola - silniční kola - elektrokola

VODNÍ SPORTY lodě - nafukovací lodě

FOTO a VIDEO fotoaparáty - dalekohledy

OSTATNÍ kytaryboxy na nářadí

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Nová lezecká oblast vznikla u Mnichovic ve třech starých lomech pod Budíkovem. Miniaturní lezení poskytne vše, po čem prahne horolezcovo srdce v bezútěšné krajině bez skal.... celý článek

Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

Vinicius je novou legendou Realu a vycházející světovou hvězdou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Etapák - koloběžky Javorník 16.-19.5. 16.5.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 17.-18.5. 17.5. 17:00
Den fascinace rostlinami Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.5.
Cidlina - splutí Žehuň 18.5.
Silesia - cyklomaraton Opava Horská kola 18.5.
Berounka - vodácký maraton Dolany   18.5.
Běhej lesy Brdy Skořice 18.5.
Závody ve šplhu Křivoklát 18.5.
Leontýn - den otevřených dveří Křivoklát, Leontýnský zámeček 18.5. 13:00

Diskuse

nnkxsari pill, 17.5.2024 13:02, 117 příspěvků
Proč? Horydoly, 17.5.2024 12:57, 2 příspěvky
INU Michael Beranek, 17.5.2024 11:56, 2 příspěvky
Proč? Raputka, 16.5.2024 16:32, 2 příspěvky
Slované - takhle nějak to... Kuba Turek, 15.5.2024 18:46, 2 příspěvky
Slované JN, 15.5.2024 12:33, 2 příspěvky
nahoru-dolu Skiák, 14.5.2024 17:13, 1 příspěvek
Video - rychlost Kuba Turek, 11.5.2024 15:16, 3 příspěvky
garantované horoškoly Janča, 10.5.2024 16:24, 3 příspěvky
Dvě poznámky k článku i k... Alena, 10.5.2024 14:39, 25 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20