Dá se koupit na poště, u některých trafik, v odpočinkových restauracích na dálnici a u některých benzinových pump. Také je k dostání na hranicích ve všech celním personálem obsazených celnicích.
Švýcaři ji většinou kupují u švýcarského automobilového klubu TCS. Švýcarskou známku prodávají všechny evropské automobilové kluby. Dá se koupit i přes internet. V České republice ji můžete koupit v pobočkách Automotoklubu.
Přenášení známky z jednoho auta na jiné není dovoleno, podobně jako když ji přichytíte na sklo průhlednou lepenkou anebo ji máte dokonce nenalepenou.
Na co musí být šofér připraven
Jezdit ve Švýcarsku v zimě s autem neočištěným od sněhu je pokutováno. Přední sklo musí být celé beze sněhu, podobně jako zpětná zrcátka. Také na střeše nesmí být vrstva sněhu.
Šofér nesmí za jízdy jíst, pít nebo telefonovat. Můžete být pokutováni budete-li za jízdy jíst třeba housku. V curyšském kantonu to stojí 250 franků. Psaní SMSky za jízdy stojí až 1000 franků.
Ve většině měst je policie vůči šoférům, kteří zde parkují, nekompromisní. Přetáhnete-li zaplacený či dovolený čas na parkování, policista už kulantně nečeká jako kdysi údajně až deset minut po uběhlé době, nýbrž pokutu dostanete okamžitě.
I příliš vysoko upevněný navigační přístroj, nebo couvat rychleji než krokem a zahýbaní s kvičícími pneumatikami, mohou vyvolat pokutu.
Pojedete-li na dálnici v levém pruhu, aniž byste předjížděli auta v pruhu pravém, budete-li předjíždět na dálnici v pravém proudu anebo jízdní pruh bez blinkru měnit, hrozí vám pokuta. Také ležerní řízení jednou rukou se nedoporučuje.
Autosedačky v taxíku
Jestliže máte při jízdě po švýcarských silnicích v autě děti (do 12 let, případně starší ale menší než 150 cm) musíte je posadit do autosedačky, neboli zádržného bezpečnostního systému. Tato povinnost platí i v případě, když pojedete taxíkem.
Také nesmíte půjčit místním lidem své auto. Pokud místní řidič jezdí s autem se zahraniční poznávací značkou, je to bráno jako import a tak mu hrozí, je-li přistižen, celní a daňové pokuty.
Nekompromisní policie
Švýcarská policie je korektní, kompetentní, nekoruptní, neoblomná a velice pozorná. Ve švýcarské federaci platí švýcarský silniční zákon - pravidla silničního provozu – a policie na to nekompromisně dohlíží.
Podle statistiky asi 75 % automobilistů jedoucích po dálnici bez známky policie přistihne a pokutuje. Kdo jede bez ní po dálnici a je přistižen, dostane pokutu 200 franků a musí si ji na místě koupit. Tak ho stojí celkem 240 franků.
Autem do Švýcarska
Švýcarská dálniční známka
Pár upozornění prop automobiliszy jedoucí do Švýcarské konfederace
Jedete autem na lyže do Švýcarska?
Kolik hodin stojí auta ve švýcarské dopravní zácpě?