Za průjezd platí osobní auta 43 eur, motocykly 33 eur a vodíková nebo elektrická auta 35,50 eur. Silnice je podle množství sněhu sjízdná každý rok zhruba od začátku května do konce října. Zvláště začátek sezony je nejistý, protože pásové frézy se prokousávají až desetimetrovou vrstvou sněhu a někdy jim jejich úsilí zhatí jarní lavina, která přinutí frézaře čistit silnici znovu.
Na silnici platí noční zákaz vjezdu. Vedou k tomu bezpečnostní důvody, ale především zájem ochrany přírody. Rakušané berou alpskou přírodu opravdu vážně a chtějí nechat zvířata odpočinout od cestovního ruchu aspoň po setmění.
Auta, motorky a autobusy
Pro turisty, kteří vyrážejí do hor na více dní, je důležité, že mýtné se platí jen jednou bez ohledu na to, kolik dní v horách strávíte. Všechna parkoviště včetně krytého parkovacího domu na nejvyšším místě Franz-Josef-Höhe (výšina Františka Josefa) jsou pro motoristy k dispozici zdarma.
Po silnici Grossglockner Hochalpenstrasse jezdí z Zell am See linkový autobus, ale většina návštěvníků přijíždí vlastními auty nebo na motocyklech.
Grossglocknerská vysokohorská silnice patří k nejúchvatnějším panoramatickým silnicím v Evropě. Vede divokou přírodou, pod bílými ledovci, temně zelenými lesy a barevně rozkvetlými loukami, podél hučících vodopádů v nejvyšším rakouském pohoří.
Zároveň sleduje trasu, kterou využívali lidé už 3500 let před naším letopočtem, jak dokládají historické nálezy v sedle Hochtor, pod kterým je proražený silniční tunel. Císař František Josef a císařovna Alžběta vyšli v roce 1856 až na místo, kterému se od té doby říká Výšina císaře Františka Josefa. Celá Grossglocknerská silnice byla zprovozněna roku 1935 a už od začátku byla plánována především pro turistický provoz. V současnosti po ní projede 900 000 návštěvníků ročně.
Domov divokých zvířat
Pohoří Hohe Tauern je domovem svišťů, kamzíků a vzácných kozorožců. Rostou zde orchideje, rododendrony, horské azalky a mnoho druhů vzácných alpských rostlin. Vše můžete vidět, pokud máte dost štěstí a trpělivosti, na vlastní oči hned vedle silnice.
Kromě toho se můžete poučit o zdejších horách v několika expozicích:
* Muzeum alpské přírody (2260 m) s multimediální expozicí.
* Fuscher Törl (2428 m) památník architekta Clemense Holzmeistera s vyhlídkou na Grossglockner.
* Průsmyk Hochtor (2503 m) nejvyšší bod silnice a současně hranice mezi Salcburskem a Korutany. V okolí vede naučná stezka po starověké obchodní cestě Keltů, Římanů a alpských nosičů.
* Návštěvnické centrum Franz-Josef-Höhe (2369 m) interaktivní výstava na téma hory a ledovce.
* Edelweissspitze (2517 m) úzká odbočka z hlavní silnice je dlážděná kočičími hlavami. Protijedoucí auta se musejí navzájem pouštět. Z vrcholového parkoviště je nádherný výhled.
Cyklistická euforie
Kromě motoristů mají Grossglocknerskou vysokohorskou silnici v oblibě také cyklisté. Každé ráno se sunou z obce Bruck (755 m ) s velkým úsilím vzhůru desítky vyznavačů silničních i cestovních kol. Jejich cílem bývá Edelweissspitze (2517 m), odkud se vracejí zpět. Kromě 26 číslovaných zatáček je straší 12% stoupání. Dolů potom předjíždějí auta nejen v zatáčkách, ale i na rovinkách. Cyklisté mýto na silnici neplatí.
INFO: Grossglocknestrasse