Vyhráli Marek Strnad a Bára Stýblová. Oba akademické tituly získala jejich zásluhou Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze.
Kbely, Satalice, Vinoř
Od rána v Centrálním parku běhaly děti a probíhal wellness den, neboť tento obor tvoří páteřní nabídku Vysoké školy tělesné výchovy a sportu Palestra. Ostatně její studenti v rámci osnov závod organizují a opět ukázali, že dokáží naplnit náročné parametry. Okruh se mírně pozměnil, vedl podél obory v Satalicích a pak lehce uhnul ve Vinoři. Finiš přivedl běžce do cíle z tunelu.
Role startéra se ujal Štěpán Škorpil, uznávaný komentátor, který Kbelskou 10 mnoho let sám moderoval, a teď předal štafetu Danielu Stachovi. Ten zvládl přesně popsat i letící vojenské helikoptéry, které pozdravily borce na startu. Což ocenil i Pavel Špaček, majitel Palestry, který povzbudil všechny účastníky.
Když to nepůjde na dráze, budu běhat silnici
"Nastoupil jsem v kopci u cyklostezky a pak si to hlídal. Ale vždycky je těžké, když vás nahání skupina," usmíval se nadšený vítěz Marek Strnad, student Lékařské fakulty UK v Praze, který tak získal i titul akademického mistra. Loni byl druhý, letos první a poprvé se dostal pod 31 minut (30:55). "Nádherné počasí, děkuju pořadatelům, jak to zařídili," přidal 23letý mladík z Nové Včelnice. Teď už ho čeká extraliga na dráze, kde sbírá body jako mílař za AC Pardubice. "Na další delší běhy by mě už trenér nepustil, mám ještě cíle na dráze. Až to tam už nepůjde zrychlit, rád se budu věnovat i silnici."
Druhý protnul cílovou linii Jan Halberštát (31:05) z Kerteamu a třetí další z rekordního pole téměř stovky akademiků Jan Máša (31:09) z Olympu.
Poslední kilák do mrtva
Také nejlepší žena Bára Stýblová překonala svá maxima. Umístění i časem (34:04). Navíc v den, kdy také studentka medicíny slavila 25. narozeniny. "Nikdy jsem to tady nepřepálila. Běžela jsem svoje, snažila se vždycky chytnout nějaké skupinky a poslední kilák do mrtva," vyprávěla mladá dáma, která také cílí na dráhu, kde se v dresu Olympu zaměřuje na steepla. "Chci tady stlačit čas pod deset a pořád mám nějakou šanci dostat se na mistrovství Evropy přes žebříček," prozradila plány čerstvá akademická šampionka. Druhá doběhla Adéla Hluchá (34:49) a třetí 32letá lékařka Barbora Jíšová (35:33, Eleven Run team).
Běží známé tváře
Stopu zanechala i řada známých tváří. Nejlepší český triatlonista na dlouhých tratích Pavel Wohl se v rámci "železného" tréninku držel dokonce první tři kilometry na špici. "Chtěl jsem pěkné fotky," povídal spokojeně. "Ale i tak vydalo na osobák (32:38) na téhle trati," hodnotil 13. příčku. Kousek za ním (33:16) skončil Filip Vabroušek, ano, syn triatlonové legendy, jeho táta tentokrát chyběl, protože si zrovna vyjel na Novém Zélandu sedmnáctou kvalifikaci na Havaj. A pak ještě Karel Tyrpekl, ještě nedávno člen přední cyklistické stáje ATT Investments, byl 21. za 33:40. Kolik by asi dal Mathieu van der Poel? "Hodně běhám, baví mě to a je to při práci efektivnější než kolo. Funkčně na to asi mám, šlo o to si jen obouchat nohy," komentoval nezvyklý přerod.
Úspěšně odběhla třeba i Veronika Šípová, ligová basketbalistka USK Praha a studentka Palestry. Nebo Jiří Nečásek, marketinkový ředitel největšího středoevropského seriálu RunCzech. Ale i Víťa Drtinová, dávná účastnice jejich projektu Women´s Challenge. Teď důchodkyně se šrouby v noze. "Já si chci užít každou minutu, co jsem si zaplatila, a limit je devadesát, ne?," smála se. Stihla to přesně za 74 a jednu vteřinu. Vlastní zážitkový příběh si odvezl každý z účastníků.
Jaro se tedy rozběhlo, o víkendu pokračuje vyhlášenou Pečeckou desítkou, kde jsou v banku i slušné prémie, a další sobotu se míří v metropoli do terénu na Trailu Praha (10/5 km).
INFO: Kbelská 10 - kompletní výsledky
Kbelská 10 v minulých letech: 2019 a 2015 a 2013