Etymologické vysvětlivky:
běs – Člověk musí být trochu běsný, pustí-li se do takového experimentování, co říkáte? Přinejmenším v očích běžné populace.
bohání – Bohání je něco mezi vzýváním boha a rouháním. Možná jsou bosí běžci blíže Všehomírovi, určitě jsou blíže přírodě, zemi, Zemi. Možná se jen bezbožně rouhají a vysmívají se Stvořiteli přímo do tváře. A možná dělají to všechno najednou.
Od půlmaratonu jsem naboso běhal úseky nanejvýše pětikilometrové. Na žádné delší tratě nebyl prostor. Měl jsem z toho trochu výčitky svědomí a pocit, že připravit bych se mohl i lépe. Půjde to v onu květnovou neděli? Nebudu muset někde potupně nazout poslední výstřelky obuvnického průmyslu? Šlo to. Jak už říkali jiní a běsavější – je to o tom, jestli chceš. A já chtěl. Moc chtěl.
Vážně to chceš?!
Stejně jako maraton jako takový je i bosý maraton hlavně o psychice, o hlavě. A já měl v tomhle ohledu obrovské štěstí. Bok po boku jsem na startovní čáře stanul se dvěma Tomáši. Ani o jednom se nedalo říci, že je nevěřící. Byli naopak velmi věřící. Oba běželi, stejně jako já, svůj první maraton naboso. Naše víry se vzájemně podpíraly ve chvílích nejtěžších. Navíc je také dobré vědět, že jeden z Tomášů vedle vás je lékař. Moc dobrý lékař. Chirurg. A na přednáškách psychiatrie prý také dával docela pozor, takže se co chvíli vznášela ve vzduchu nabídka nezištné pomoci i v tomto oboru, přišel-li by poslední okamžik před ztrátou zdravého rozumu a optimismu.
Méně (puchýřů) je někdy více (radosti)
Přivyklá chodidla si s dlažbou i ostatními povrchy matky měst poradila se ctí. Jediné újmy dostál jeden z ukazováčků, na kterém se vytvořil malý, asi centimetrový puchýřek. Zřejmě v důsledku nějakého nepěkného skřípnutí mezi dlažebními kostkami. Jinak nic. Pro objektivní srovnání uvádím, že po absolvování maratonu v botách mé nohy mnohdy zdobila až pětice puchýřů na každém chodidlu. V oblasti podélné klenby to několikrát byly i šesticentimetrové exempláře. Je tedy vidět značný pokrok. Navíc otužíte-li svá chodidla bosou chůzí a bosým běháním, budou odolnější i vůči obuvi. I když tam už jsem narazil na své limity. Při cestě na svůj první bosý maraton jsem použil obuv (jsem to ale bloud!). A než jsem došel na vlak a z nádraží k úschovně běžeckých zavazadel, vytvořila mi hrana jedné té nehodné nánožní konstrukce krvácející odřeninu na achilovce. Tu jsem prostě bosým běháním ještě neotužil. Nevkusné zranění jsem skryl potítkem.
Kampak na nás, banáne!
Na rozdíl od půlmaratonu byly mé nohy po 42 kilometrech mnohem čistší. Tuto skutečnost však nepřikládám důslednému tréninku, jako spíš skutečnosti, že chvílemi pršelo a že bylo na maratonské trati nutno proběhnout mnohem více občerstovacích stanic. Na nich je po zemi rozlito velké množství tekutin sloužících mimoděk jako nožní lázeň. Člověk se tak na občerstvovačkách osvěží nejen shora, ale i zdola, což má další pozitivní efekty na jeho výkon. A zároveň si automaticky umyje nohy. Pokožka chodidel může z nabízeného sortimentu vstřebávat nepřeberné množství minerálů a iontů. Jen nesmíte uklouznout na rozblemcnutém banánu. Ale vzhledem k tomu, že běsí boháči mají lepší stabilitu, je riziko minimální.
Běsým boháním proti husí kůži
Zvláštní efekt, se kterým jsem zpočátku ani nepočítal, zmiňuje snad každý, kdo s běháním naboso experimentoval – změna termoregulace. Člověk je otužilejší, při běhu mu tolik nevadí zima nebo mokro. Z hlediska termálního i psychického je zkrátka víc v pohodě.
Určitě hraje roli i ten ne nevýznamný fakt, že bosé nohy osychají rychleji. Zatímco boty, když jednou namočíte, na maratonské nebo ultramaratonské trati už se toho moc nezmění. Nic s tím nenaděláte a po několika hodinách strávených v nehostinném prostředí dobíháte s vodou v botách. Bosou nohou proběhnete bezpočet louží i potoků a nejpozději do pár minut jste zase suší… A to zdaleka nejsou všechny pozitivní efekty bosého běhání. Více zase příště. Těšit se můžete na zasvěcené rady běsého bohatýra Júlia Patakyho.
S pozdravem Běsej boh! René Kujan
Po 17letých maratonských zkušenostech jsem tento rok svůj první maraton naboso. Projekt běsého bohání je věnován sportovcům na vozíku. Za každý naboso naběhaný kilometr věnuji vozíčkářům korunu. Máš-li rád magory, výzvy a sny, prosím, připoj se! I malý dar je velká pomoc. Můžeš sledovat mé výkony a za každý boso-kilometr věnovat určitou částku, nebo si začni plnit svoje vlastní sportovní sny, přijď za námi se svým vlastním projektem, staň se Spojencem!
Tuto rubriku připravujeme s laskavou podporou reflexních terapeutů manželů Patakyových.
Naběhané kilometry naboso a další informace nalezneš zde.
Běh naboso
V. Nic na tom není (Pražský maraton)
IV. Půlmaraton naboso (Pražsků půlmaraton)
III. Nebojte se života (Dietmar Müke)
II. Dýchání, rychlost, stabilita (Július Pataky)
I. Škola běsého bohání (René Kujan)