Bezpečnost nebo peníze? Spíše to druhé.
S francouzskými alkoholtestery je to nejpíš stejné jako s českými lékárničkami. Novinky jsou pro bezpečnost silničního provozu zbytečné, ale výrobci si namastí kapsy. Francouzské noviny Sud Ouest zjistily, že předseda Národní asociace kontroly alkoholu a drog za volantem je zároveň členem vedení společnosti Contralco. ...a kdo by to čekal - krachující firma začala vydělávat hned, jak asociace přesvědčila vládu, aby uzákonila jejich výrobky - alkoholtestery.
Kuba Turek
Bývalému francouzskému prezidentovi Sarkozymu se nepodařilo snížit počet mrtvých na francouzských silnicích.
V roce 2011 zemřelo při haváriích čtyři tisíce lidí. Z toho bylo 31 % smrtelných úrazů způsobených požitím alkoholu. V Německu to bylo jenom 9 % a ve Švýcarsku 16 %.
Systém není určený
Proto francouzský parlament odsouhlasil zákon, který předepisuje každému řidiči od 1. července 2012 vozit s sebou alkoholtester. Není přesně určeno, jaký model nebo systém je nutné použít.
Nejjednodušší aparáty sestávají z trubičky a plastikového pytlíku, který se při testu musí nafouknout. Zabarvení v trubičce ukazuje šoférovi případnou neschopnost řídit motorové vozidlo.
Podle informací výrobců dojde člověk ke správným údajům tehdy, když provede test hodinu po posledním požití alkoholického nápoje.
Zákon platí pro každého. I pro Čechy.
Ve Francii se nejjednodušší, jednorázově použitelné testery prodávají za necelých 2,50 € v drogeriích, lékarnách a velkých nákupních střediscích. Můžete je také najít v regálech některých benzinových čerpadel.
Jak prohlásil zodpovědný policejné důstojník Escadron Sécurité Routière: "Francouzské zákony platí pro všechny," takže se tento zákon vztahuje i na každého zahraničního návštěvníka.
Tester musíte mít, ale dýchat není nutné
Vlastní test je pro šoféra dobrovolný. Jestliže se ale při oficiální kontrole ukáže, že v autě žádný tester nemá, zaplatí pokutu 11 euro, pakliže má v krvi méně než povolených 0,5 promile. Při vyšších hodnotách a bez testeru může dokonce skončit i ve vězení a pokuta může dosáhnout až 4500 €.
Pokuty začne Gendarmerie (četnictvo) po tolerančním období 4 měsíců, vybírat od 1. listopadu tohoto roku.
Máte-li ale auto, které má v sobě tester pevně zabudovaný, toto nařízení se vás prakticky netýká.
Celá akce má sloužit prevenci. Musíte mít tedy v autě nejen lekárničku, výstražný trojúhelník a reflexní vestičku, ale i přístroj, kterým si můžete zjistit výši alkoholu v krvi.