V posledních dvou letech se počet českých turistů v Chorvatsku pohyboval kolem 750 tisíc, noclehů bylo kolem pěti milionů.
Velká naděje na dobrá čísla
Příjezdy v první červencové dekádě měly plné právo být negativně ovlivněny neustále se měnícími informacemi a požadavky na dokumenty potřebné pro příjezd, zvláště pokud jde o průjezd Slovinskem. Povinnost mít vyplněné předepsané, i když často nakonec nevyžadované formuláře, k radosti ani pohodlí dovolené nepřispěje.
Přesto, pokud bude nebe turistům a Chorvatsku nakloněno a nic zásadního se nestane, tak by letošní sezona mohla dopadnout až nad očekávání dobře. Při prolongaci čísel z první dekády na oba prázdninové měsíce a započtení zářijové mimosezóny polovinou bychom se dostali na krásných 80% loňské realizace. Vzhledem odpisu předsezóny by to bylo pozoruhodné číslo.
Jak velké nebezpečí číhá na pláži?
O čem to svědčí? Především o oblibě Chorvatska u českých turistů. A také, možná hlavně, o odolnosti českých turistů vůči nepříznivým signálům. V médiích je covid stále ještě v módě, každodenních zpráv je pomalu víc než nakažených osob. Skutečné nebezpečí covidu není nejspíš na chorvatských plážích a turistických destinacích o nic větší než u nás doma. A nic na tom nemění ani zpráva, že si dva turisté covid přivezli z Chorvatska jako nechtěný suvenýr. Co je to dva z osmdesáti tisíc?!
DOPRAVA: Vlakem do Chorvatska
Opatření hygienicko epidemiologická se mění podle situace, takže nezbývá, než se před cestou znovu přesvědčit. Klienti cestovních kanceláří mají výhodu, že se o jejich informovanost stará touroperátor. Ti ostatní se musí starat sami.
V každém případě je vhodné vybavit se rouškami. Situace se může změnit v průběhu dovolené. V současné době se roušky v Chorvatsku vyžadují v obchodech a ve veřejné dopravě. Tu ovšem čeští turisté až tak moc nepoužívají. Jedno základní opatření bych ale doporučila všem turistům: pojištění kryjící náklady spojené s onemocněním covidem či karanténou v cizině. Zákon schválnosti a pojistná matematika praví, že se pojišťujeme právě proto, abychom pojištění nakonec nepotřebovali a měli krásnou dovolenou.
SOUKROMÉ UBYTOVÁNÍ: Výběr apartmánů největšího katalogu
Dubrovník je daleko
Nejvíce turisté, nejen čeští, jezdili na severní Jadran, tedy na Istrii a Kvarner, méně Zadar a ještě méně do Splitské a Šibenické oblasti, přičemž na chvostu zůstává Dubrovník. Pochopitelně, zatímco jinak atraktivní Dubrovník je vzdálený, severní Jadran je ze zdrojových zemí nejlépe přístupný. Znamená to úsporu času, nákladů na dopravu a u hromadné dopravy i úsporu nepohodlí při povinnosti roušek.
Letecké linky v první dekádě ještě nelétaly a vlakové spojení je realizováno do Rijeky. I když odtud turisty rozváží autokary, dá každý turista přednost tomu, pokračovat v cestě s rouškou na co nejmenší vzdálenost.
V hlavní sezóně bývá počasí i na severním Jadranu bezvadné. A kdyby náhodou letošní rozmarné léto přineslo mraky, v Chorvatsku je tolik krásných památek, že neuškodí utéci jeden den před sluníčkem. Třeba do světoznámé Eufrasiovy baziliky v Poreči, pokud zůstaneme na severu. S oživením leteckého spojení pak jistě oživne i trogirsko-splitská a dubrovnická oblast.
"Se zvýšením počtu leteckých linek, zejména ve střední a jižní Dalmácii, od poloviny července očekáváme i návštěvníky ze vzdálených mimoevropských trhů, ale také ze Spojeného království, Francie nebo Skandinávie", uvádí ředitel Chorvatského turistického sdružení Kristjan Staničić. Zároveň zdůrazňuje, že odpovědné chování a dodržování všech předepsaných epidemiologických opatření je stále nesmírně důležité.