Studie pro Vládu má tyto hlavní závěry:
Počet lůžek v Praze: 149 000
Podíl Airbnb: 48,2 %
Roční obrat z lůžek registrovaných Airnb: 2,1 miliardy Kč
Kolik si chce vláda vzít na daních: 0,5 miliardy Kč (tj. 24 % z tržeb)
Roční obrat z lůžek v oficiálních hotelech: 8 miliard Kč
Sdílená ekonomika totiž není tak snadno kontrolovatelná, jako klasický obchod, výroba či prodej.
Daně platí, kdo inkasuje tržby
Princip v ubytovacích službách typu Airbnb tkví v tom, že platforma ubytování zprostředkuje, poskytuje reklamu, veškerý finanční background, řeší reklamace, odděluje nespolehlivé ubytovatele i zákazníky a poskytuje všemožnou podporu ubytovatelům i hostům. Za to si automaticky bere provizi.
Vydělané peníze posílá ubytovatelům a nestará se, zda oni zaplatí daně či jiné poplatky. Ubytovatel, neboli majitel bytu či zprostředkovatel, by měl mít živnostenské oprávnění, být registrovaný na finančním úřadě i na obecním úřadě. Podle toho by měl platit daně (obvykle daň z příjmu), poplatky za pobyt (obvykle je stanoví obec na jednoho člověka za noc), zdravotní a sociální pojištění (jako kdokoliv ekonomicky činný), zřejmě také pojištění za způsobené škody a možná i další platby.
Zatímco aspoň část těchto peněz dokáže stát a obec z hotelového byznysu vydobýt, od jednotlivců to tak lehké není. Zvláště když na zprostředkovací platformy sídlící nejčastěji v USA nemá žádné páky, a české ubytovatele není schopen ani zjistit, natož pak je zkasírovat.
Byznys za dvě miliardy korun
Studie, kterou příští týden bude projednávat vláda pod vedením Bohuslava Sobotky (ČSSD), odhaduje, že tržby jen v Praze a jen Airbnb činí 2 000 000 000 Kč (dvě miliardy korun). To je pro vládu silné lákadlo, i když vůbec neví, kolik peněz z toho je zdaněno a kolik je reinvestováno do bytového fondu a souvisejících služeb.
Vládou objednaná studie se zaměřuje na sdílenou ekonomiku jako celek, ale operuje v podstatě jen ubytovací platformou Airbnb a taxislužbou Uber. Pomíjí, že během tohoto roku šlápla do sdíleného ubytovacího byznysu například silná platforma Booking.com, která se dosud zaměřovala pouze na hotely a penziony. Další konkurenci tvoří Couchsurfing a Stay4free speciálně cílící na levné a jednoduché ubytování na krátkou dobu, nebo třeba Wwoof poskytující ubytování za práci. Jak tohle hodlá socialistická vláda (ČSSD + ANO + KDU) zdanit, to ví jen Bůh...
Airbnb uvádí, že průměrný hostitel v Praze byt pronajímá 42 dní v roce a inkasuje 40 000 Kč. Odhad autorů studie z Vysoké školy podnikání a práva zní, že 52 % nemovitostí v Praze pronajímá 15 % pronajímatelů. Navrhují, že by Airbnb a Uber státu povinně hlásily tržby svých uživatelů a finanční správy by podle toho určovala, zda se jedná o nezdaněný přivýdělek nebo zdanitelné podnikání. Jak by k tomu chtěli svobodné americké společnosti přinutit, to je také ve hvězdách...
JAK TO ZAČALO: Jak zhoršit podmínky pro cestovní ruch? ANO a ČSSD chtějí zavést novou daň