Fantom je alternativou k Ethereu a představuje blockchain první vrstvy, na kterém můžete vsadit Fantom (FTM) a vydělávat pasivní příjem z kryptoměn.
Fantom (FTM) je známý svou rychlostí a levným blockchainem vrstvy 1. Stejně jako jiné blockchainy (například Solana (SOL) a Avalanche (AVAX)), které škálují lépe než jejich protějšky, byl nazýván "zabijákem Etherea". Po získání 40 milionů dolarů ve fondech Fantom spustil svůj mainnet v prosinci 2019. Od té doby se stal jedním z nejoblíbenějších blockchainů a s 1,3 miliardy dolarů v TVL se nachází v první desítce blockchainů podle celkové uzamčené hodnoty (TVL).
Vysoce výkonný blockchain Fantom je open-source platforma pro chytré smlouvy. Je škálovatelný a kompatibilní s EVM, což znamená, že na Fantomu můžete nasadit a provozovat decentralizované aplikace Ethereum (DApps). Jeho struktura umožňuje podporu jeho decentralizovaných financí (DeFi), kromě správy digitálních aktiv a DApps.
Konsensuální mechanismus Fantomu je upravenou verzí proof-of-stake a nazývá se Lachesis. Byl navržen tak, aby poskytoval vysokorychlostní transakce, nízké poplatky a téměř okamžitou konečnost díky algoritmu aBFT. aBFT lze škálovat na mnoho uzlů po celém světě v prostředí bez povolení a s otevřeným zdrojovým kódem, což nabízí dobrou úroveň decentralizace.
Blokový řetězec Fantom je poháněn vlastním tokenem FTM, a pokud projektu věříte a chcete svůj stack FTM rozšířit, můžete zvážit sázku Fantom a získat tak pasivní příjem.
Co je Fantom staking?
Staking je zvýšení bezpečnosti blockchainu uzamčením digitálních aktiv investora na určitou dobu. Toto zabezpečení zajišťují validátoři, kteří ověřují transakce svými stakovanými tokeny, což se pro ně stává ekonomickou pobídkou, aby se chovali podle pravidel protokolu.
Sázkou na FTM se investoři aktivně podílejí na zabezpečení jeho sítě a zároveň získávají pasivní příjem, tj. odměny FTM. Staking znamená, že tokeny budou muset být po určitou dobu uzamčeny; budou však stále ležet v peněženkách majitelů, pouze oni mohou kdykoli přistupovat ke svým prostředkům a odemykat je.
Jak vsadit FTM
Minimální výše sázky pro spuštění validátoru je 500 000 FTM, aby se zabránilo sybilským útokům na jeho konsensuální mechanismus. Sybil útoky jsou záškodnické útoky, které spočívají ve falšování více identit za účelem získání neoprávněné výhody v rámci sítě. Protože požadovaná částka validátoru je relativně vysoká, je snazší delegovat FTM na validátor.
Lze použít několik strategií sázení Fantom:
Fluidní sázení: Investoři si mohou svůj token FTM zablokovat na dva týdny až 365 dní, aby dosáhli lepších výnosů. Odměna se liší podle délky období stakingu; čím déle jsou FTM stakovány, tím vyšší je míra odměny.
Likvidní sázení: Při likvidním stakingu mohou investoři mincovat sFTM pro lepší návratnost investice. Mohou také sázet farmářské tokeny, podílet se na těžbě likvidity, farmářské odměny LP a další.
Custodial staking: Investoři si mohou vzít FTM na centralizované burze (CEX), jako je Binance nebo Coinbase. Odměna za staking činí 1 %.
FTM a většina kryptografických tokenů klesla během medvědího trhu v roce 2022 o více než 90 % (na platformě pro obchodování na burze); staking proto zvýší počet vašich tokenů, ale ne nutně celkovou hodnotu. Stojí také za zvážení, že staking a uzamčení tokenů může způsobit, že vaše prostředky budou nelikvidní a výstup z pozice bude obtížný.