Především, jisté není na tomto světě nic a nikdo. Cestovní ruch utrpěl kvůli pandemii větší ztráty než kterýkoliv jiný obor, u nás stejně jako v zahraničí. Vlády dělají hodně pro to, aby pomohly škody napravit, ale není to zas až tak moc.
Zkrachovat může kdokoliv. Hotel, letecká společnost, cestovní kancelář. Jediné místo, kde máte dovolenou absolutně jistou, je vaše vlastní chata. Je ale rozdíl mezi jistotou dovolené a jistotou peněz, které jste na ni dopředu vynaložili. Pokud předem zaplatíte ubytovateli nebo letecké společnosti a oni zkrachují, svých peněz se můžete, ale zdaleka nemusíte domoci. Záleží na poměru zbylého majetku a dluhů, a ten bývá neutěšený. Přitom zárukou bezpečí není ani známá a dlouholetá značka. České aerolinie by mohly vyprávět. A zárukou není ani silná zahraniční společnost. I takové už padly, zatímco mnohá rodinná firmička s dobře postaveným podnikatelským záměrem snáze překonala všechny nástrahy osudu.
Pro klienty cestovních kanceláří je pro tyto případy k dispozici záchranné lano. Evropská unie přijala už dlouho před pandemií směrnici, která nařizuje ochránit ty, kdo si zakoupili zájezd, před následky případného krachu. Musí být zajištěno, aby se turisté dostali z ciziny domů a aby obdrželi náhradu za služby, které jim nebyly poskytnuty. I u nás na to máme zákon, a to důslednější než v některých jiných zemích.
Takže ta špatná zpráva zní: může být pravda, že některé cestovní kanceláře nepřežijí letošní rok a nesplní své závazky. A je naivní věřit, že je před tím imunní nějaká firma proto, že je velká, a to v Česku stejně jako v zahraničí.
Ta dobrá zpráva je, že kdo si koupil zájezd, tomu nezůstanou oči pro pláč, ale adekvátní úhrada z pojišťovny. Proto bývají zájezdy cestovních kanceláří dražší než partyzánské akce nejrůznějších spolků. V cenách zájezdů je totiž započtena právě tato jistota pro klienty. Myslím, že letos se to zvlášť počítá. A platí to i pro ty tolikrát skloňované či zpochybňované vouchery. Ty se do pojistky započítávají také. Ale pozor! Tato právní ochrana platí jen při koupi zájezdů. Hodně zjednodušeno, koupi dvou a více služeb na víc než 24 hodin, respektive s přenocováním. Když si někdo koupí jen letenku, nebo jen pobyt v apartmánu, tak je na tom stejně, jestli si ji koupil v cestovce nebo u poskytovatele služby.
V době koronavirové je nejvýš praktické zajistit si pro dovolenou v zahraničí kompletní služby včetně informačního servisu a zázemí delegáta raději, než řešit dovolenou na vlastní pěst. A jistota, že moje peníze neuvíznou někde v konkurzní podstatě, je bonus navíc. Jen si nezapomeňte prověřit, že cestovní kancelář má platné pojištění pro případ úpadku. A kontrolujte to i v té cestovní kanceláři, případně u příslušné pojišťovny. Ministerstvo pro místní rozvoj má na svých webech seznam cestovních kanceláří, kde jsou pojistky uvedeny, jenže u některých cestovek bohužel není doplněn aktuální údaj.