Pro oblast, kde každý desátý člověk pracuje v turismu, je to důležité i kvůli rozprostření návštěvníků, tedy s ohledem na udržitelnost.
Příští týden, tedy od 24. července do 13. srpna, jsou podle analýzy DataRhymes z Bookingu hromadná ubytovací zařízení v Českém Švýcarsku celkem obsazena od 66 % do 62 %. Od druhé poloviny srpna rezervací ubytování ubývá, poslední týden letních prázdnin je v tuto chvíli obsazenost 38 %.
4 nejdůležitější turistické atrakce
I přes omezení, která si loňský požár vyžádal, mělo České Švýcarsko v TOP 10 nejnavštěvovanějších přírodních turistických cílů Česka roku 2022 čtyři lokality.
Edmundova soutěska s téměř 140 tisíci hosty dosáhla v žebříčku, který sestavuje CzechTourism ve spolupráci s kraji, 4. místa.
8. příčku obsadila Mezná, kterou si prohlédlo 90 tisíc lidí.
Více než 81 tisíc cestovatelů prošlo Gabrielinou stezkou.
Na Jetřichovické vyhlídky zavítalo přes 78 tisíc hostů.
Aktuálně jsou dva z uvedených cílů pro veřejnost stále uzavřeny, což má mimo jiné vliv na rezervace ubytování.
Bez slev to nešlo
"Čísla týkající se Českého Švýcarska ukazují, že se stát, samospráva, podnikatelé i akademici včetně odborníků na cestovní ruch dokázali semknout a s požárem operativně vypořádat. Vzájemně si pomohli a krizovou událost uchopili také jako příležitost," říká ředitel CzechTourism Jan Herget a dodává: "Aktivně se na tom podílel i CzechTourism. Kromě workshopu s podnikateli, kteří se do pomoci zapojili, či reportáží o přístupných místech, jsme dávali vědět, že se zavedly vouchery na ubytování, MHD zdarma, spustila se kampaň kombinující ilustrace a fotografie, vystavovaly se a dražily snímky dané oblasti aj. Nyní je třeba zapracovat na rozprostření cestovního ruchu, tedy udržitelnosti, s čímž může podle místních významně pomoct otevření Edmundovy soutěsky, Gabrieliny stezky a obnovení přeshraničních cest."
"Z našeho šetření je zřejmé, že 91 % respondentů by po požáru pobyt nerealizovalo bez slevy ve formě voucheru. Akce, do které se zapojilo 135 registrovaných ubytovacích zařízení, přilákala 7942 hostů z Česka, následovalo 351 Němců a 155 Poláků. Většina těchto návštěvníků, konkrétně 96 %, se chystá České Švýcarsko navštívit znovu. A celkový ekonomický přínos pro region, počítáme-li kromě ubytování také útraty turistů v místě? Víc než 85 milionů korun," uvádí ředitel destinační agentury České Švýcarsko Jan Šmíd a dodává: "Kampaň “Chybí nám tu lidi” zaujala i odborníky z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Udělili jí Velkou cenu cestovního ruchu."
Čtěte články o regionu ČESKO-SASKÉ ŠVÝCARSKO
"Edmundova soutěska dlouhodobě patřila mezi nejnavštěvovanější přírodní turistické cíle Česka. Loni ji na vlastní oči zhlédlo 138 900 lidí, po požáru se však musela uzavřít. Rok před tím do přírodního unikátu zavítalo 191 900 turistů, v roce 2021 celkem 254 500 a v předpandemickém roce 2019 dokonce 298 800 cestovatelů," říká vedoucí oddělení Institutu turismu CzechTourism Petr Janeček a dodává: "Na otevření cílů se pracuje a je dobře, že mnohé klenoty Českého Švýcarska lze zhlédnout už teď. Třeba proslulou Pravčickou bránu nebo Divokou soutěsku. Nejen pro Ústecký kraj je cestovní ruch významným zdrojem příjmů a hybatelem ekonomiky. Na poplatcích za ubytování v okrese Děčín, pod který spadá České Švýcarsko, se loni vybralo cca 4,8 milionů Kč."
"Do Českého Švýcarska loni přijelo celkem 169 763 turistů, před pandemií koronaviru v roce 2019 jich bylo 176 966. Co se týče přenocování, loňská čísla byla dokonce vyšší než v roce 2019 – 423 818 versus 412 431. Zásadní roli zde sehrála výše uvedená podpora. Poté, co třeba vouchery na ubytování skončily, je třeba zapracovat na tom, aby se do oblasti, kde podle tamní destinační agentury v půlce letošní hlavní sezóny ubývají zejména turisté z Česka, hosté vrátili a zůstali delší dobu,“ uzavírá ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.
V Národním parku České Švýcarsko začalo hořet loni v noci na 24. července. Nejrozsáhlejší požár v historii České republiky zasáhl víc než tisíc hektarů a 20 dní ho hasilo celkem 6 000 hasičů. Škody, které způsobil, v součtu přesáhly miliardu korun.