Chcete vidět Himálaj? Neplaťte za strach!

Chcete vidět Himálaj? Neplaťte za strach!
SDÍLEJ:
Tisíce lidí mají společný sen: alespoň jednou v životě vidět nejvyšší horstvo světa Himálaj. Jenomže už zběžné pohledy do katalogů cestovek nabízejících výlety k Everestu, kolem Annapuren nebo dokonce výstupy na trekové šestitisícovky vrací hodně lidem jejich úmysl zpátky do říše snů.
Jak na to

Přitom ale nejde o nic víc, než že agentury drží ceny vysoko jen díky podvědomému strachu lidí z velkých hor.

Vidět Mount Everest nebo obejít hradbu Annapuren či si vylézt na některou z přístupných pěti- nebo dokonce šestitisícovek je stejně dobře možné i za méně, než polovinu peněz, které žádají cestovní kanceláře. Jak na to?

Agenturní praxe

Nejvýnosnějším hříchem všech cestovních agentur je nenápadně přiživovat strach potenciálního klienta z neznáma. Zní to až komicky, ale velká většina lidí, kteří o Nepálu zatím jen slyšeli, si podvědomě myslí, že v Káthmandů rovnou z letadla nastoupí do stěny osmitisícovky a pravděpodobně ve stejné chvíli bez agentury také zahynou.

Jenomže dnešní Nepál je i přes všechny politické kotrmelce civilizovaná země s vynikající turistickou infrastrukturou a každá cestovní kancelář prodávající zájezd sem neudělá pro organizaci výletu vůbec nic navíc, než že prostě koupí turistický program od místní nepálské cestovky, přirazí k tomu svůj tučný zisk, postraší klienta diapozitivy a drsným vyprávěním svých průvodců a prodá zájezd klidně za trojnásobek běžných nákladů na trek.

Průvodce je také turista

Takže jak se k Mount Everestu dostat bezpečně, nezahynout a přitom za to nezaplatit tolik? Buď se tam vypravit na vlastní pěst, což lidem s menší zkušeností s cestováním po Asii a především lidem bez zkušenosti z větších nadmořských výšek nelze doporučit, nebo zkusit najít nekomerčního průvodce.

Takoví lidi jsou sice zřídka, ale přece jen k doptání kolem horolezeckých nebo turistických oddílů. Takový průvodce má prostě hory rád a po důkladné domluvě s vámi pojede třeba jen za to, že se mu v partičce pěti šesti lidí složíte na letenku.

Naopak hodně cestovních kanceláří poskytujících zájezdy do Himálaje disponuje průvodci, kteří spočítají účastníky na letišti, v Káthmándů najmou taxíky a odvezou klienty do hotelu, varují před zeleninou ve slupce a během treku vždycky ráno řeknou: Večer se sejdeme tam a tam. To je trochu drahý parťák.

Napálená cena. A k tomu... A k tomu...

Běžný trekař potřebuje v Nepálu někoho se zkušeností nejen místopisnou, ale zároveň někoho, kdo poradí, jak se nenechat oškubat od místních lidí, nebo kolik ve skutečnosti bude stát nosič a zda je vůbec potřeba.

A to už se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – porovnání skutečných výdajů. Běžně za trek k Mount Everestu zaplatíte v cestovní agentuře kolem pětadvaceti tisíc korun a k tomu letenku do Nepálu, tedy dalších čtyřiadvacet tisíc. Takže jsme na padesáti tisících korun.

Jenomže potom musí účastník zájezdu platit kompletní stravování, vízum a různé poplatky. A najednou jsme nejméně o dva tři tisíce korun výše. A pak teprve přichází do kalkulace kapesné, dárky a další drobnosti.

Celková suma za pohled na Mount Everest nebo Annapurnu vyjde v péči cestovní kanceláře bez problému na šedesát tisíc korun.

Tentýž výlet za polovic...

Proč platit tolik, když například autobus, který vás přiblíží třeba k Annapurnám vyjde třeba jen na 6 dolarů, denní ubytování v lodži na nějakých 40 korun a najíte se za dalších padesát? Platit v Káthmándů za hotel více než osm dolarů je zbytečný luxus a poplatek za vstup do národních parků také není otázkou desetitisíců korun.

Z vlastní zkušenosti vím, že za 150 až 200 dolarů bez velkého omezování obejdete ve dvou týdnech celé Annapurny, nebo to dotáhnete přes Namche Bazar až do základního tábora pod nejvyšším vrcholem světa!

Jsou rizika...

Jsou ovšem cestou nebezpečí, která by nezkušení trekaři bez průvodce pokoušet neměli. (Byť znají Alpy a chodili i v Rumunsku.) Vedle pohybu v nadmořských výškách nad čtyři tisíce metrů s rizikem horské nemoci a vůbec specificky horských zdravotních komplikací je to třeba i zvláštní vysokohorská hygiena, nebo chování v případě kontaktu s maoistickými povstalci.

I tak ale platí: Toužíte vidět Himálaj? Je blíž, než jste si až dosud mysleli!

Autor je novinář, cestovatel, potápěč a nekomerční průvodce.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

průvodce nutný

Zdravím, v Kamobodzi jsem byli taky, a nezlobte se na me....je to jen vase neschopnost vyjednavat o cene...to same Vietnam nebo Sri Lanka atd...je to jen o tom byt tvrdy ve smlouvani a nechce OK koupim to tam vedle ve stanku za 80% nizsi cenu...a najednou OK OK tady mate....pruvodce na Vas stejne vydelal a nakupoval tam kde ma domluvene provize atd takze Vas stejne natahli. Hezky den.

  • Autor Igor
  • Datum a čas 14.2.2019 14:42
Reaguj
průvodce nutný

Tak bez průvodce by tam šel buď bezohledný, nebo někdo s velmi ocelovýma koulema. Plus navíc průvodce dovede vysmlouvat i ceny - to se mi třeba osvědčilo hlavně na kambodžských trzích, protože díky mnou neovládanémui jazyku ceny jsou 100x vyšší..

  • Autor Martin
  • Datum a čas 16.12.2016 12:16
Reaguj
Sedim v Katmandu v kafecku
a hledam jestli mame s markou zaplatit kazdej 650 USD (13500 Kc) za 14 dni pod Everestem (s pruvodcem a s letem do Lukli a zpatky) mistni cestovce. Tento clanek vypada nadejne, ale chybi mi tu detailnejsi vypis cen....
  • Autor Dylinka
  • Datum a čas 14.5.2007 14:16
Reaguj
opravdu dost zavadejici
clanek je opravdu dost demagogicky a reklamou na sveho autora, bohuzel. a take psany z pohledu cestovatele, ktery setri kazdy dolara nelibi se mu slovo zisk/vydelek :-)Pokud clovek chce do Nepalu a v podobnem kraji nebyl, je lepsi si vzit CK. Pokud mate zkusenosti, tak kupte pruvodce Lonely Planet a studujte (i to je zajimava cast cestovani). Pred odjezdem zjistete aktualni info o politicke situaci (ted trochu nestabilni).My jsme byli v Nepalu a stalo nas to skoro stejne jako s CK, ale meli jsme delsi program, vice jidla a mohli jednoduse zmenit plan.
  • Autor Honza
  • Datum a čas 25.4.2005 12:06
Reaguj
Re: Chcete vidět Himálaj? Neplaťte za strach!
To je trochu demagogie. Buď jedu s cestovkou, nebo sám. Sólo trek kolem Annapúrny mě vyjde na cca 35000 Kč, s cestovkou do 50000 Kč. Ovšem jede-li s 5-ti člennou skupinou průvodce, je logické, že ho musí těch pět lidí zaplatit + nějaký přiměřený zisk. Samozřejmě "nekomerční průvodce" - nadšenec může jet s partou kámošů třeba za letenku, nebo úplně na své náklady. Takto jsem tam už vzal pár kamarádů taky. Ale určitě nebudu dohromady čistou komerci a nekomerci dohromady. Já sám nikoho nestraším, naopak. Protože nejsem cestovka, ale knihkupec poradím podrobně a "nezištně" komukoliv. Prodám mu potom mapu a průvodce ;-). Od cestovky těžko můžeš chtít, že Ti zadarmo věnuje svoje know how. Podle mých zkušeností většina lidí, kteří navštíví Nepál, je jím tak nadšená, že tam jede za čas znova. Většina lidí tam poprvé jede s cestovkou, nebo s kámoši a pokud trošku mluví anglicky stanou se z nich "experti" a potenciální "průvodci". Uvědom si ale, že před první cestou musíš načerpat spoustu informací a určitá obava je přirozená. Spousta lidí na to prostě nemá čas a chuť a tak si zaplatí tuto službu u cestovky. Jinak by cestovky vůbec nevznikly. Já teď jedu lyžovat do Chamonix a kupodivu s cestovkou. Netušíš proč asi ???
Reaguj
Nekomercni pruvodce?
Ac se s clankem z vetsi casti ztotoznuji, jelikoz stejne veci mi vrtaji take hlavou (zejmena byznys s etnoturistikou a tzv. prirodnimi narody), nesedi mi pojem "nekomercni pruvodce". Znamena to milovnik oblasti, ktery se vzda marze?
Nemyslim si, ze by nejaka decentni marze bylo neco nemoralniho, preci jen do toho (v idealnim pripade) vklada pruvodce sve zkusenosti, ktere by neziskal, pokud by sam do poznani dane oblasti leta neinvestoval svuj cas a penize. Samozrejme, dobry pruvodce se pozna tak, ze nezneuziva nevedomosti klientu a pokud svuj primereny zisk vykompenzuje solidnim (informacnim a pruvodcovskym) servisem pro klienty.
Ovsem nemuzu si pomoc, clanek na me pusobil jako skryta reklama na Vas jako pruvodce ("obsluha vlidna, ceny mirne"), ac to vyplyva jen mezi radky.
Rekl bych, ze jsou pouze 3 kategorie pruvodcu: nezistny pruvodce, ktery by se pridal pouze ze zajmu ci nadseni, a pak dobry a spatny pruvodce. Rozdil mezi nimi uz popisuje Vas clanek.
  • Autor Tok
  • Datum a čas 7.3.2005 16:05
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Platební karty využívají čeští turisté i na nejdrobnější výdaje

Platební karty využívají čeští turisté i na nejdrobnější výdaje

Čeští cestovatelé stále častěji využívají v zahraničí platební karty. Oblíbili si je natolik, že s nimi hradí i velmi nízké částky. Karty pro ně představují bezpečnější a pohodlnější způsob placení než samotnou hotovostí. V období... celý článek

Ultimate Guide to Trekking the Annapurna Circuit

Ježkovy voči: domácí výroba autostanu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem: jak se dostat dále s méně penězi

Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem: jak se dostat dále s méně penězi

Objevte tipy na cestování s nízkým rozpočtem! Naučte se, jak ušetřit peníze a přitom si užít skvělou dovolenou. Nezmeškejte naše rady.
Platební karty využívají čeští turisté i na nejdrobnější výdaje

Platební karty využívají čeští turisté i na nejdrobnější výdaje

Čeští cestovatelé stále častěji využívají v zahraničí platební karty. Oblíbili si je natolik, že s nimi hradí i velmi nízké částky. Karty pro ně představují bezpečnější a pohodlnější způsob placení než samotnou hotovostí. V období

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Designblok Praha 2.-6.10. 2.10.
Tour Salon - veletrh Polsko, Poznaň 4.-6.10. Cestování 4.10.
Citrusy - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 27.9.-6.10. 6.10.
Nautic en Seine - veletrh Francie, Hauts-de-Seine 15.-20.10. Lodě 15.10.
COTTM - veletrh Čína, Peking 16.-18.10. Cestovní ruch 16.10.
Mušu Kiš - diashow
Praha, Rock Point Havlíčkova Přednáší Zdeněk Háček Hák 16.10. 18:30
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frýdlant nad Ostravicí, kulturní centrum 22.-24.10. 22.10.
ITB Asia - veletrh Singapur 23.-25.10. 23.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Opava, Mír 23.-24.10. 23.10.
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 24.10.-3.11. 24.10.

Diskuse

Bunkr nikdy nebyl chatou ... Michael Beranek, 1.10.2024 19:01, 2 příspěvky
INU Honza, 1.10.2024 12:18, 2 příspěvky
Refuge de Gouter - Chalet... Honza, 1.10.2024 12:13, 4 příspěvky
Chyba v textu - pardon Michael Beranek, 1.10.2024 3:42, 4 příspěvky
Refuge de Gouter - Chalet... Michael Beranek, 30.9.2024 22:08, 4 příspěvky
Onemocnění kloubů Miřo, 30.9.2024 14:55, 11 příspěvků
INU Honza, 30.9.2024 8:46, 4 příspěvky
Saský burčák Kuba Turek, 27.9.2024 21:38, 3 příspěvky
Podivna fotografie Michael Beranek, 27.9.2024 20:21, 3 příspěvky
??? Honza, 27.9.2024 17:53, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Nemoci Horydoly , 18.9.2024 11:40
RunTour Brno byl přeložen... Horydoly , 14.9.2024 14:54
NIGHT RUN PRAHA PŘESUNUT Horydoly , 13.9.2024 22:47
Zásadní odhalení skrytého... milan šupa, 5.9.2024 19:25
ultimátní běžecký závod Horydoly , 2.9.2024 17:55
Bike Valachy Bílá láká na... Horydoly , 2.9.2024 10:41
Pálavské vinobraní Horydoly , 30.8.2024 14:40
Země V4 spustily společno... Horydoly Open, 30.8.2024 14:24