Hrůzostrašné zprávy se valí na létající cestující! Na nic raději nesahejte, raději si nikam nesedejte a o nic se neopírejte.
Na záchodě nesedejte
Toalety nikoli překvapivě patří mezi rizikové zóny na palubě letadla. Dle měření provedených americkým úřadem CDC (Center for Disease Control and Prevention) byly toalety klasifikovány jako místa se zvýšeným výskytem virů způsobujících jak ptačí chřipku, tak epidemii SARS (samozřejmě v době, kdy tyto epidemie byly aktuální).
Pro snížení rizika nákazy jak těmito, tak i některou běžnější nemocí, je dobré mít s sebou balení papírových kapesníků a s nimi otřít prkénko a pak stisknout splachovadlo. Někdy se také doporučuje použít vlastní dezinfekci, je ale otázka, jak tuto dezinfekci na palubu letadla přes bezpečností kontrolu dostat.
Představa, že především při krátkých letech je lepší nutkání vydržet a na toaletu si zajít na letišti, je dosti iluzorní. Stačí se trochu hlouběji zamyslet nad otázkou, kdo toalety na letištích využívá. Nejsou to náhodou titíž lidé, kteří pak letí letadlem?
V sedadle se neopírejte
Ale ani přímo na svém sedadle si nemůžete být jisti. Dlouhý monotónní let svádí k tomu, opřít se hlavou o sedadlo, zavřít oči a možná i usnout. Pro větší pohodlí jsou sedadla obvykle vybavena různými polštářky a dečkami pod hlavu.
Položili jste si někdy otázku, jak často se tyto textilie perou? Tuto otázku si položili v roce 2007 novináři z Wall Street Journal a výsledky, k nimž ve svém průzkumu dospěli, nejsou nijak potěšitelné. Pokud se na látce nevyskytly skvrny, které by mohly vzbudit pozornost cestujících, praly se textilie běžně jen v pěti- či vícedenních intervalech, v extrémním případě dokonce jen jednou za třicet dní.
Pokud vám tedy v příručním zavazadle zbývá trochu místa, vezměte si s sebou raději polštářek či dečku vlastní a po cestě je raději ihned vyperte.
Zavazadla nikam neodkládejte
Přihrádka na drobné předměty, zabudovaná do sedadla spolucestujícího před vámi, vybízí k uložení vašich věcí. Při bližším pohledu tam ale často můžete odhalit ostříhané či okousané nehty, drobky z různých tyčinek a jiných produktů nabízených na palubě letadla k občerstvení a další chuťovky.
Neuškodí tedy vzít s sebou igelitku navíc a například kabelku do ní vložit před tím, než přihrádku využijeme. Pro přistání se pak igelitky co nejrychleji zbavit.
U stolku nejezte
Podobně i výklopný stoleček u vaší sedačky by měl sloužit především jako prostor, na které si položíte jídlo, ale často jej někteří cestující používají i k jiným účelům. Podle svědectví letušek není výjimkou, že si na něj někdo odloží použitou žvýkačku, nebo jej dokonce použije k přebalení dítěte.
Výzkum provedený u tří velkých leteckých společností v roce 2007 skupinou vědců z University of Arizona prokázal, že na 60 % stolků se vyskytovala vůči řadě antibiotik rezistentní bakterie MRSA, methicilin-rezistentní zlatý stafylokok. Opět tedy neuškodí vzít si s sebou igelitku či nějaký nepoužívaný kus látky a tu si přes stolek rozprostřít, než se dáte do jídla. Případně můžete použít i výše zmíněnou dezinfekci, pokud se vám ji už podařilo pronést na palubu.
Přehnané obavy nebo opatrná prevence?
Pro uklidnění na závěr je však třeba připomenout, že většina výše uvedených průzkumů byla prováděna na letadlech sloužících v transkontinentální přepravě. Pokud tedy létáte jen v rámci Evropy, samozřejmě není příliš pravděpodobné, že se po jedné návštěvě toalety nakazíte virem SARS.
A už vůbec si nedělejte iluze o tom, že autobusy a vlaky z hlediska hygieny letadla nějak převyšují. Nepodceňovat riziko se však vždy může jen vyplatit.