Přístí rok 15. dubna to bude přesně sto let od jedné z nejznámějších námořních katastrof v dějinách. Luxusní parník Titanic se na své první cestě mezi Evropou a Amerikou srazil s kusem ledovce a během několika desítek minut se potopil. U příležitosti stého výročí katastrofy se chystá speciální plavba lodí a ponorkou ke slavnému vraku.
Vrak Titaniku byl přesně lokalizován až v roce 1985. Řada podnikavců se poté pokusila vydělat na prodeji artefaktů vyzvednutých z jeho paluby, v řadě zemí ale jejich jednání narazilo na odpor širší veřejnosti a dotyční si vysloužili označení "vykradači hrobů" a podobně.
Titanic na vlastní oči
Příští rok se však v souvislosti s 100. výročím katastrofy naskytne i někomu jinému než profesionálním potápěčům možnost spatřit vrak na vlastní oči. Pro obzvláště majetné zájemce připravila americká společnost s ruskou technikou Horizon možnost sestoupit ve speciálně připravené ponorce do hloubky 3750 metrů pod hladinu moře a spatřit legendární vrak na vlastní oči.
Nejedná se ovšem o nijak lidovu zábavu – cena za účast začíná na částce hodně přes 12 000 dolarů a podle toho, co všechno si klient zaplatí, může vyšplhat až na více než 66 000 dolarů za osobu. Cena zahrnuje ubytování na lodi po dobu 15 dní (tolik zabere cesta z východního pobřeží na místo katastrofy a zpět, plus několikadenní pobyt přímo na místě katastrofy), vybrané lahůdky z lodní kuchyně a také sestup pod hladinu ve speciální ponorce pro dva cestující a jednoho člena posádky.
Počet účastníků akce je navíc limitován počtem 20 osob na jednu cestu. Celkem se budou konat tři plavby, případní zájemci tedy nesmí dlouho váhat.
Některé filmy se povedly, jiné jsou škvár
Potopení Titaniku se dočkalo nesčetných filmových zpracování. Prvního již v roce katastrofy, zatím posledního v roce 1997, ověnčeného jedenácti Oscary.
Jedno ze starších zpracování tohoto námětu, film Night to Remember (česky ho najdete nejspíš pod nepříliš nápaditým jménem Zkáza Titaniku, doslova Noc hodná zapamatování) lze v pohodlí domova shlédnout na serveru YouTube:
Katastrofa se stala i inspirací pro další literární a filmová díla; z nejnovějších prací lze zmínit například román českého spisovatele Jana Váchala Titanic 2022, paralelně popisující příběh odehrávající se na Titanicu původním a na jeho kopii, která se vydává na cestu k 110. výročí katastrofy v roce 2022.
Kromě toho jsme měli v nedávné době možnost i v České republice zhlédnout výstavu, věnovanou potopení Titaniku.
Tři bratři: Titanic, Olympic a Gigantic
Podívejte se na Belfastské doky, kde se parník Titanic a jeho dva bratři Olympic a Gigantic stavěly. Obě zbylé lodě sloužily, jak bylo plánováno v případě války, na válečných mořích 1. světové války v britských barvách.
Olympic složil jako dopravní loď pro vojáky pod přezdívkou Old Reliable (starý spolehlivý) a po válce se vrátil k přepravě osob přes Atlantik. Byl sešrotován roku 1937.
Gigantic byl přejmenován na Britannic a přestavěn na válečnou nemocnici. U řeckého pobřeží najel na minu a byl potopen.
Jeden člen posádky Violet Jessop, přežil potopení Titanicu, potopení Britannicu a také nejvážnější havárii Olympicu s válečnou lodí Hawke.
ROZHOVOR David Otava a Vladimír Bedřich jsou dva nadšenci, kteří již několik let sdílejí lásku k cestování a motocyklům. Společně s dalšími kamarády podnikají nezapomenutelné cesty po celém světě. Jejich poslední výprava vedla do... celý článek
Spirit Airlines, sedmá největší letecká společnst v USA, míří ke krachu. Soud jí zatím ochránil před bankrotem, ale hodnota akcií klesla během tohoto roku o 94 % a firmu převzali věřitelé.
ROZHOVOR David Otava a Vladimír Bedřich jsou dva nadšenci, kteří již několik let sdílejí lásku k cestování a motocyklům. Společně s dalšími kamarády podnikají nezapomenutelné cesty po celém světě. Jejich poslední výprava vedla do