Nejnebezpečnější místa světa: Velká výzva, nebo šílenství?
Grand Canyon, vyhlídková plošina.
Ergo
SDÍLEJ:
Dobrodruhové, nebo hazardéři, kteří si neváží zdraví a zbytečně riskují? Záleží na úhlu pohledu. Někteří lidé se v cestování do nebezpečných míst přímo vyžívají. Otázkou je, zda jsou vysoké hory, sopky, kaňony a další přírodní útvary rizikovější než například pro někoho naprosto rutinní jízda na motorce.
V každém případě jde o fascinaci. Chcete-li zažít jedinečnou atmosféru, vydejte se do některé z následujících lokalit. O adrenalin nebudete mít nouzi.
Zaseknutý kámen v Norsku
O nádherných věcech se říká, že jsou zároveň nebezpečné. O turistickém magnetu v Norsku to určitě platí. Přestože zdejší drsné podnebí neláká tolik cestovatelů jako jiné oblasti, některé přírodní útvary přeci jen poutají značnou pozornost. Třeba Kjeragbolten – poměrně malý (nemá ani dva metry) balvan. Co je na něm tak zvláštního? Umístění. Je zaseknutý mezi dvěma vrcholy hory Kjerag. Pokud se na něj odvážíte stoupnout, získáte jedinečnou fotku, kterou jen tak někdo nemá. A můžete si z něj i skočit. Netřeba však připomínat, že cestovní pojištění base jumping nezahrnuje. Několik lidí už na touhu po extrémním prožitku zaplatilo životem.
Smrtonosný Velký kaňon
Ve skutečnosti prý není tak děsivý jako na fotografiích, ale povídejte to příbuzným lidí, kteří spadli přes jeho okraj. Grand Canyon má na kontě přes sedm set osob. Statistika zahrnuje také úmrtí turistů zabloudivších v indiánských rezervacích Hualapej a Navajo. A právě kmen Hualapejů vybudoval jednu z nejoblíbenějších atrakcí – skleněný chodník. Odvážíte-li se na něj vkročit, odmění vás pohledem na osm set metrů vzdálené dno Velkého kaňonu.
Zájezdy do Velkého kaňonu jsou velmi oblíbené a pořádají je i české cestovní kanceláře. Rozhodnete-li se za objevováním krás nejznámějšího amerického národního parku vyrazit, nezapomeňte se pojistit. Hodit by se vám mohlo také připojištění odpovědnosti – to pro případ, že byste svou vinou způsobili škodu třetí osobě. Výhodné podmínky nabízí například pojišťovna ERGO.
Bouřící africké vodopády
Afrika je místem, které zavání exotikou a v mnoha lidech zároveň evokuje pocit neustálého nebezpečí. Při výletu k Viktoriiným vodopádům vás ale neohrozí divoká zvířata, jako spíše vlastní neopatrnost. Poměrně nebezpečným místem je okraj skal, kde je energický vodopád doslova na dosah ruky. Pár lidí již na tento nápad doplatilo. Pod vodopádem skončil i jeden z průvodců, když se snažil padajícímu turistovi pomoct.
Přesto je výšlap k Viktoriiným vodopádům unikátní zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Známé Niagarské vodopády jsou oproti nim úsměvné. Průtok vody je tak velký, že by za jedinou sekundu napustil padesátimetrový bazén.
Jedovaté plyny z bahenních kráterů
Bublání není zvuk, kterého byste se měli obávat. Nicméně při návštěvě bahenních sopek vás upozorňujeme na to, že se ze zemského nitra dostávají napovrch i jedovaté plyny – například metan. Chcete-li si udělat výlet na největší bahenní sopku světa, vydejte se do Pákistánu. Měří kolem 700 metrů a v jejím ústí byste se neměli zdržovat příliš dlouho. Známé bahenní sopky najdete také v okolí kalifornského solného jezera Salton Sea a v Yosemitském národním parku.
Mrtvolami posetá cesta k vrcholu
Závěr patří nejvyššímu bodu světa. Legendami opředený Mount Everest se sice v dnešní době jeví jako provařená turistická atrakce, ale nenechte se mýlit. Výstup na 8848 metrů vysokou horu není jednoduchá záležitost. Na touhu po překonání sebe sama doplatilo kolem dvou set lidí, většinou velmi zkušených horolezců. Smutným faktem je, že spousta z nich zemřít nemusela, kdyby je ostatní horolezci záměrně neignorovali.
A jak vztah k nebezpečí máte vy? Vyhledáváte ho, nebo preferujete bezpečnější místa?
ROZHOVOR David Otava a Vladimír Bedřich jsou dva nadšenci, kteří již několik let sdílejí lásku k cestování a motocyklům. Společně s dalšími kamarády podnikají nezapomenutelné cesty po celém světě. Jejich poslední výprava vedla do... celý článek
Spirit Airlines, sedmá největší letecká společnst v USA, míří ke krachu. Soud jí zatím ochránil před bankrotem, ale hodnota akcií klesla během tohoto roku o 94 % a firmu převzali věřitelé.
ROZHOVOR David Otava a Vladimír Bedřich jsou dva nadšenci, kteří již několik let sdílejí lásku k cestování a motocyklům. Společně s dalšími kamarády podnikají nezapomenutelné cesty po celém světě. Jejich poslední výprava vedla do