Skotská whisky
Ve Skotsku existují dva typy whisky – sladová (ze sladového ječmene) a obilná např. z kukuřice či pšenice. Za opravdu pravou whisky se však považuje pouze whisky sladová.
Prochází několika stádii výroby. Zaprvé je to sladování, kdy je ječmen namočen do vody a nechá se naklíčit. Při tom se ječmenný škrob přeměňuje na cukr. Poté je třeba slad usušit a následně umlít. Připravuje se tzv. zápara, a to tak, že se zrno zalije horkou vodou a nechá se vylouhovat.
Vzniká tekutina s vysokým obsahem cukru. Do ní se přidají kvasinky, které všechny složky přemění na alkohol. Tomuto procesu kvašení se říká fermentace. Následuje nejdůležitější krok, a to vlastní destilace.
Alkoholizovanou směsí se naplní měděný kotel a te se zahřívá. Jelikož je bod varu alkoholu nižší než vody, alkohol se postupně ze směsi vypařuje do kondenzátoru, kde zpátky zkapalní a stéká do sběrné nádoby.
Z první destilace vzniká alkohol o síle 20 – 25 %, tzv. low wines. Tekutina podstupuje druhou destilaci, která ji zbaví nežádoucích příchutí a zvýší podíl alkoholu. Výsledkem druhé destilace je 70% whisky. V sudech musí zůstat whisky nejméně tři roky, než se dostane ke spotřebiteli. Jinak to není pravá skotská whisky.
Sladové whisky zvané single malt jsou nejlepší, přesto se ve světě více prodávají blended (míchané) whisky. Ty se vyrábějí mícháním sladové whisky s méně ušlechtilou obilnou whisky.
Osada Dalwhinnie leží osmdesát kilometrů jižně od Inverness, hlavního města Vysočiny, těsně pod jejími nejvyššími vrcholky. Z Edinburghu nebo Glasgow se sem autem dostanete zhruba za dvě hodiny.
Palírna a pár domů okolo
V samém srdci skotských Highlands tvoří tuto enklávu palírna tradiční skotské whisky a pár domů roztroušených okolo ní. Láhve s lahodným mokem se stejnojmenným názvem najdete v restauracích a barech po celém Skotsku. I v zahraničí tu a tam najdete single malt Dalwhinnie mezi lahvemi s nejlepším pitím.
Co dává Dalwhinnie punc nejlepšího alkoholu? "Naším největším zájmem při výrobě a zrání whisky je zachování typického charakteru," zdůrazňuje průvodce po palírně David Stirling. "Při výrobě používáme výhradně vodu z horského jezera v nedotčené přírodě, vše se dělá podle staré receptury."
Do sklepa se nesmí
Whisky leží v sudech ve sklepě, kam má přístup jen několik pracovníků palírny a kam je návštěvám, které si jinak mohou prohlédnout a doslova osahat celý výrobní proces, vstup přísně zakázán.
Zlatavý koncentrát o síle 63 % zde zůstává vždy nejméně patnáct let, a pak teprve se míchá s vodou na výsledných 43 % a plní do lahví.
Whisky nebo whiskey?
Přestože se od pradávna vedou spory o tom, kdo vynalezl whisky/whiskey, zda Irové či Skoti, nejvíce historických informací nalezneme o whisky skotské. První písemná zmínka o výrobě skotské whisky se nalézá v královských pokladních svitcích, tzv. Exchequer Rolls z roku 1494.
Název whisky pochází z gaelského překladu vody života uisge beatha. Z původního názvu zůstalo pouze uisge, postupně přeměněno na usky a odtud už byl jen malý krůček k dnešní whisky.