Proč právě sem?
Odpověď je jednoduchá - v Manile, která je zajímavou směsí a prolínáním několika kultur, si přijde na své opravdu každý – ať již cestujete za památkami, kulturou, dobrým jídlem, společenským jídlem, architekturou či přírodou. Kromě toho jsou celé Filipíny, Manilu nevyjímaje, pro našince i poměrně cenově dostupnou záležitostí.
Navíc Manila, stejně jako celé Filipíny, leží v tropickém podnebí, což znamená, že svetr a bundu si díky příjemné průměrné roční teplotě 25 - 30 °C budete moct nechat doma, ať se pro návštěvu této metropole rozhodnete kdykoliv. Nutno však podotknout, že v období českých školních prázdnin se vyplatí s ohledem na období dešťů přibalit deštník či pláštěnku.
Co si nesmíte nechat ujít
Ať již navštívíte Manilu kdykoliv, v žádném případě by vaší pozornosti nemělo uniknout Intramuros, historické centrum a srdce Manily, vybudované Španěly v 16. století na počátku jejich koloniální nadvlády nad Filipínami. Intramuros (v překladu za zdmi) bývá též nazýváno Opevněným městem. Právě odsud totiž španělští kolonisté své zámořské teritorium spravovali.
Jakkoliv bylo Intramuros za druhé světové války při pokusu o jeho osvobození od japonské okupační armády těžce poškozeno, díky zdařilé rekonstrukci a restauraci se podařilo některé objekty zachránit a vy byste si by tak návštěvu pevnosti Fort Santiago s proslulou hlavní branou, barokním kostela svatého Augustina, zapsaného v seznamu světového dědictví UNESCO, nebo University svatého Tomáše, nejstarší asijské university, založené v roce 1611, rozhodně neměli nechat ujít.
Za kulturou a zábavou
Manila je proslulá svým bohatým kulturním životem. Záleží samozřejmě, v který měsíc byste se rozhodli filipínskou metropoli navštívit, nicméně ať již zavítáte do Manily kdykoliv, můžete si být jisti, že se zde bude právě slavit jeden z mnoha místních či národních svátků či zde bude probíhat jiná kulturní událost.
Pokud jde o letní události, pravděpodobně hlavní z nich je den Manily, ve kterém je každoročně od roku 1962 pod patronátem svatého Jana Křtitele oslavováno založení města 24. června 1571. Kromě hlavní městské slavnosti probíhají oslavy pořádané jednotlivými městskými čtvrti, vše samozřejmě pod dohledem místního svatého patrona.
Lákají-li vás spíše netradiční zážitky, co takhle se zajít podívat na zápasy MMA, které se mají letos po roce do Manily opět vrátit? Nebo se pobavit na Asia Pacific Poker Tour, jež bude v hlavním městě probíhat od 28. července do 8. srpna. Nebo by Vás lákaly spíše turnaje profesionálních hráčů počítačové střílečky Cross Fire v rámci Elite League Luzon Cupu, na kterém si to týmy rozdají o prize money v přepočtu přes čtvrt milionu korun? V Manile si zkrátka přijdete na své, ať vaše požadavky budou sebevýstřednější.
Chtěli-li byste si při návštěvě zajít na koncert vašeho hudebního interpreta, pak vězte, že letos do Manily zavítají například americká popová hvězda Selena Gomez, zpěvák Kenny Rogers či populární skupina One Republic. Pokud dáváte přednost spíše místní současné hudbě, co se v takovém případě na konci srpna vydat na Urban Jam, hip-hopový hudební festival?
Pokud byste se chtěli při návštěvě Manily trochu uvolnit a vyhodit si z kopýtka, neměly by vaší pozornosti uniknout kluby jako Revel, The Palace Pool Club nebo Valkyrie, kde budete moci během letních prázdnin narazit na světové DJ jako Sebastiana Ingrosso nebo Kristiana Nairna a užít si divoké zábavy až do rána nebo třeba i ještě déle.
Za jídlem
K cestování přirozeně patří i poznávání místních jídel. A filipínská kuchyně rozhodně má co nabídnout, neboť se jedná o kuchyň pestrou, poznamenanou vlivy malajské, indické, španělské, čínské a částečně též americké gastronomie. Filipínská kuchyně je explozí různých chuťových kombinací a díky své již zmiňované pestrosti je skutečným gastronomickým zážitkem. Z místních specialit byste tak měli rozhodně ochutnat například adobo (maso, mořské plody nebo zelenina naložené v omáčce z octa, sojové omáčky a česneku, osmažené na oleji), longganisu (klobásu z vepřového, kuřecího nebo hovězího masa nebo tuňáka, okořeněnou místními bylinkami) nebo sinigang (pikantní nakyslou polévku či ragú s tamarindem).
Láká-li Vás spíše street food, tj. rychlovky, které si budete moct dát prakticky kdykoliv a kdekoliv na ulici, s největší pravděpodobností narazíte na lumpiang (obdobu známého čínského jarního závitku), smažené koule (nejčastěji s rybím masem či olihní), taho (teplé pochoutky s měkkým tvarohem, karamelovým sirupem a tapiokou) nebo kwek-kwek, což jsou osmažená natvrdo uvařená křepelčí vajíčka v do oranžova zbarveném těstíčku. Lze podotknout, že snad jedinou nevýhodou uvedených dobrot je, že jakmile je jednou ochutnáte, už nikdy nebudete chtít jíst nic jiného.
Závěrem ještě několik tipů na pár vyhlášených místních restaurací, jejichž návštěva bude 100% gastronomickým požitkem – rozhodně si zajděte do Remedios bistra či do La Cocina de Tita Moning, kde si budete moci shora uvedené speciality v klidu a do sytosti vychutnat a završit tak cáš perfektní manilský zážitek.
Zobrazit místo Turistika na větší mapě