Bukit Lawang se nachází (či nacházel) osmdesát kilometrů na severozápad od největšího sumaterského města Medan a tedy dva tisíce kilometrů severozápadně od Jakarty.
Kromě městečka Bohorok bylo podle těchto zpráv silně poškozena i vesnice Bukit Lawang, která byla častým cílem indonéských i zahraničních turistů.
Brána do národního parku
Bukit Lawang leží na východním okraji druhého největšího národního parku Indonésie Gunung Leuser. Tento park se rozkládá na osmi tisících kilometrů čtverečních a chrání rozmanitý pralesní ekosystém zahrnující rozsáhlé oblasti od přímořského pralesa po hory dosahující 3400 m n.n. V tomto parku se nachází jedno z posledních útočišť sumatránského tygra, nosorožce, slona, orangutanů, gibbonů a dalších zvířat dříve hojných na celé Sumatře. Nyní je však národní park ohrožen nekontrolovatelnou ilegální těžbou dřeva, která podle některých zpráv postihla až čtvrtinu území parku. Erozní činnost, způsobená ekologickou destrukcí, má zřejmě souvislost i se současnou katastrofou.
Rehabilitace pro orangutany
Bukit Lawang býval známý svým rehabilitačním centrem pro orangutany, kde se dobrovolníci starali o handicapované jedince či mláďata nalezené v pralese, většinou poté, co matka byla chycena či zabita pytláky. Díky snadnému přístupu se z vesnice stalo navštěvované turistické centrum, kde skupiny turistů v jakési pralesní ZOO pozorovaly krmení polodivokých opičáků pracovníky národního parku. Pro dobrodružnější povahy byl připraven rafting na bystré řece Bohorok či trekking národním parkem.
Neuvěřitelně levné ubytování
Všichni turisté a cestovatelé se na sklonku dne scházeli v neuvěřitelně levných ubytovnách, kde místní omladina vyhrávala písně Gipsy Kings či Boba Marleyho a kde bylo možné sehnat slušné jídlo za několik málo desetikorun a skromné ubytování doslova za několik korun. Například v roce 1999 sehnal autor článku v tamním hotýlku Bukit Lawang Indah nocleh pro čtyři osoby za 1,50 dolaru. Hotel Bukit Lawang Indah však již velmi pravděpodobně není. Nacházel se totiž pár kroků od řeky a jeho bambusové stěny dokázaly vzduté desetimetrové hladině vzdorovat asi tak jako domy v Troubkách či v Metlách při nedávných povodních na Moravě a v Čechách.
Politici: zastavme ničení pralesa
Poslední zprávy hovoří o 89 mrtvých (z toho 5 turistů) a 100 pohřešovaných. Vláda povolala armádu a nasadila těžkou techniku. V Jakartě i v Medanu se mezitím místní politici předhánějí v prohlášeních o nutnosti boje proti ilegální destrukci pralesa. Není ovšem jasné, zda jim tato prohlášení vydrží alespoň o trochu déle, než budou odklizeny poslední trosky a mrtvá těla. Ti, kteří situaci v Indonési alespoň trochu znají, o tom již teď pochybují.
Další zprávy a komentáře o ochraně životního prostředí v Indonésii připravujeme.