Cestovatelům do této asijské země se může hodit především praktický indonésko-český slovník a základní konverzace. Všichni ostatní jistě ocení komentované odkazy na důležité internetové stránky představující Indonésii.
8. dubna 2004
Zájem o jihovýchodní Asii
Vzniká volné Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí Jihovýchodní Asie. Najdete ho na stejnojmenných internetových stránkách Tenggara.net.
ROZHOVOR s Martinem Točíkem
Zakládající členové cestovatel Martin Točík a překladatel z indonéštiny Tomáš Petrů sami o sobě prohlašují: "Tenggara znamená indonésky a malajsky jihovýchod. V našem případě se jedná o volné sdružení orientalistů a cestovatelů, kteří se na svých výpravách zaměřili na jihovýchodní Asii a především Indonésii, která se některým pošetilcům stala celoživotní vášní."
Co připravuje Tenggara na internetu?
Jsme si vědomi toho, že v České republice neexistuje ucelený internetový projekt, který by zastřešoval potřeby a aktivity lidí, kteří zde žijí a z jihovýchodní Asie pocházejí, kteří Indonésii či okolní země jednou či opakovaně navštívili nebo tam dokonce studovali a chtějí podělit o svoje zkušenosti, nebo kteří o návštěvě z osobních či pracovních důvodů teprve uvažují.
Myslíme si, že je na čase spojit síly a prvotní amatérské dílko pozvednout na úroveň sofistikovaného centra cestovních informací i hlubších komentářů pro jeden z nejzajímavějších koutů naší Země.
Proč to děláte? Neexistuje dost cestovatelských stránek?
Smyslem stránek je osvěta v pozitivním slova smyslu. Přesto, že jihovýchodní Asie patří k etnicky i přírodně nejpestřejším oblastem na Zemi a ohromná téměř čtvrtmiliardová Indonésie je její velmocí, ví se o těchto koutech poměrně málo. Je tomu tak i přesto, že politické turbulence v oblasti přivedou několikrát do roka některou z těchto zemí dokonce i na obrazovky a titulní stránky jinak velmi omezených českých médií. V jiných případech nám v časopise nebo knihou samozvaní hardcore cestovatelé “fundovaně referují” o senzačně objevených či naopak zapomenutých přírodních národech na Nové Guineji. Následkem toho vzniká u české veřejnosti dost podivný a pokřivený obraz Indonésie, případně Malajsie a celé oblasti jakožto posledního ráje na zemi, kde na vás vedle přírodních katastrof čekají fanatičtí islamisté, a kousek za jejich humny ještě přežívá několik stovek lidojedů, jejichž jediným oděvem je dýňové pouzdro na přirození.
A není tomu tak?
Tento stereotyp je samozřejmě zcela nepravdivý, pokřivený a Tenggara ho chce alespoň částečně vykořenit. Neznamená to však ani opěvování krásných přírodních zákoutí či možností bezstarostného cestování. Indonésie totiž prochází velmi významným a citlivým obdobím přechodu od autokratického režimu k určité formě demokracie, což s sebou nese bezpočet úskalí, problémů a ze středoevropského pohledu i vyloženě negativních jevů. Proto se osvíceným kritikám či komentářům k poměrům v Indonésii i dalších zemích jihovýchodní Asie rozhodně nebudeme bránit.
Jak jste k projektu dospěli?
Hlavním faktorem byla touha autorů podělit o své znalosti a přímé zkušenosti nabyté během mnoha dlouhodobých pobytů, s těmi, kdo cestu do jihovýchodní Asie zvažují anebo se prostě o tento fascinující kout světa jakýmkoli způsobem zajímají. Nechceme samozřejmě zastupovat či kopírovat věhlasná světová nakladatelství cestovní literatury.
Rádi bychom srozumitelnou formou nabídli přehled podstatných praktických informací, které mohou návštěvu Indonésie a okolních států podstatně zpříjemnit, ale i rozsáhlejší úvahy o indonéské (malajské, filipínské...) společnosti, které rozhodně nebudou patrné návštěvníkům balijského letoviska, ale které pomohou čtenáři pochopit mnohé souvislosti a snad i probudit ten zvláštní pocit, kteří někteří z nás cítí a který by se dal nazvat jako “Go Southeast !”
Berete spolupracovníky?
Příspěvky ostatních kolegů (indonesistů i ostatních) jsou nejen očekávány, ale také velmi vítány. Stránky jsou připravovány v češtině, předpokládá se doplnění informacemi v angličtině a kratšími články v indonéštině.