Edinburgh je tajemné město dýchající násilnickou historií, válkami, tvrdou prací námořníků, úpěnlivým křesťanstvím i pohanskými mýty. Hlavní skotské město je výspa pohodlné Evropy vystrčená do drsného Atlantiku.
O Edinburghu se poprvé zmiňují římské vojenské listiny. Římané tady založili opevněný tábor.
Válečnický středověk
Dnešní název města Edinburgh (anglicky), starý Dunedin (keltsky) i historická Edinbrra (skotsky) pocházejí pocházejí od jakéhosi Edwina.
Je to zdejší běžné jméno. Prvního konkrétního Edwina znají dějiny až z raného středověku. Král z Northumberlandu postavil postavil na prostředním ze tří pahorků hrad. Ten později umožnil anglosaskému králi Alfrédu Velikému porazit u Edinburghu roku 878 dánské vojsko.
Do skotských rukou padl Edinburgh na přelomu 10. a 11. století. O půl století později z něho udělal pevnost král Malcolm III. (1057 - 1093). Zakladatel skotského královského rodu z hradu udělal sídlo své dynastie.
Parlament se ustavil a po půl století sám zrušil
Další důležité datum pro město je rok 1215, kdy zde poprvé zasedal skotský parlament. Roku 1286 vymřel skotský královský rod. Podle dědičného práva padl Edinburgh s okolními državami do anglických rukou, ale co se ve středověku nevyřešilo mečem, to neplatilo. Angličané dobyli Edinburgh až za dvanáct let po smrti posledního skotského krále.
Obnovu skotské nezávislosti uskutečnil také mečem už v roce 1313 Robert Bruce, který dobyl Edinburgh a nechal se korunovat na dalšího skotského krále. Toto právo odvozoval od své příslušnoti k vedlejší větvi rodu skotské královské dynastie.
Teprve roku 1437 se Edinburgh stal úředně hlavním městem Skotska.
Komplikované vztahy mezi Angličany a Skoty dokládá rok 1603, kdy se skotský král Jakub I. stal také anglickým králem.
Za anglické republiky roku 1650 dobyl Edinburgh Oliver Cromwell. Poslední zasedání skotského parlamentu 1707 schválilo sloučení Skotska s Anglií. Když byl rozpuštěn skotský parlament, poklesl Edinburgh opět na úroveň kupeckého města. Na jednu stranu tím ztratil důležitost pro dějiny, ale na druhou stranu mu to umožnilo bouřlivý rozvoj, který trvá dodnes.
O mnoho století později popsal město Edinburgh Karel Čapek: "Je pěkné, kamenně šedé a divné; tam, kde jinde teče řeka, běží železnice, na jedné straně je staré město, na druhé nové, třídy široké jako nikde, v každém průhledu socha nebo kostel; a ve starém městě hrozně vysoké domy... a divné uličky... tady ty staré domy mají komíny v průčelí... A město leží na kopcích; běžíš někam, a najednou máš pod nohama hlubokou, zelenou propast s pěknou řekou dole, přejdeš, a z ničeho nic běží ti nad hlavou jiná ulice po mostě..."
ROZHOVOR David Otava a Vladimír Bedřich jsou dva nadšenci, kteří již několik let sdílejí lásku k cestování a motocyklům. Společně s dalšími kamarády podnikají nezapomenutelné cesty po celém světě. Jejich poslední výprava vedla do... celý článek
Spirit Airlines, sedmá největší letecká společnst v USA, míří ke krachu. Soud jí zatím ochránil před bankrotem, ale hodnota akcií klesla během tohoto roku o 94 % a firmu převzali věřitelé.
ROZHOVOR David Otava a Vladimír Bedřich jsou dva nadšenci, kteří již několik let sdílejí lásku k cestování a motocyklům. Společně s dalšími kamarády podnikají nezapomenutelné cesty po celém světě. Jejich poslední výprava vedla do