Blíží se první máj - lásky čas. Tradiční polibek pod rozkvetlou třešní bude mít kouzlo například v některém z mnoha středočeských parků. V květnu se také pořádají májové slavnosti. Ještě před příchodem května je ovšem podle tradice potřeba očistit se od všeho zlého a pálit čarodějnice. Ve středních Čechách se letos budou pálit například v areálu Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna anebo v Zooparku Zelčín. V Nižboru lze prožít keltský svátek Beltain, ze kterého tradice pálení čarodějnic vychází.
Keltský Beltain v Nižboru
Ohně na přelomu dubna a května zapalovali už staří Keltové, protože věřili v nadpřirozené účinky plamenů. Beltain jako dávný keltský svátek návštěvníci mohou prožít 30. dubna na nádvoří zámku Nižbor, kde se zároveň opět otevírá stálá expozice o Keltech. Veselí bude provázenou hudbou a dobovými tanci. Vše přímo naproti proslulému keltskému oppidu Stradonice.
Tradice pálení čarodějnic je v mnoha obcích stále živá. Na tradiční pálení čarodějnic s doprovodným programem je možné vyrazit také do Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna, kde tamější Čarodějnice na Mayrovce 30. dubna začínají od 16 hodin.
V Zooparku Zelčín poblíž Mělníka je tradiční pálení čarodějnic spojeno se zábavným programem pro celou rodinu. Návštěvníky pobaví skupiny historického šermu, živá i reprodukovaná hudba, soutěže pro děti i samotné zapálení hranice a opékání buřtů.
Prvního května by podle tradice každá žena měla být políbena pod rozkvetlou třešní, aby měla zaučenou krásu a plodnost. Může se tak stát i v některém ze středočeských krásných parků. "Je těžké jmenovat jen několik našich krásných parků, každý tu má své kouzlo. Návštěvníky velmi lákají rozkvetlý Průhonický park i park v Lánech anebo zámecké parky ve Veltrusech, ve Vlašimi, na Kačině či Konopišti, ve Žlebech anebo třeba ve Zruči nad Sázavou. Krásné jsou i zahrady a parky ve městech. V zahradě u kutnohorského GASKu se návštěvníci zároveň díky vystaveným dílům ocitnou v jakési galerii pod širým nebem. Nikdy se neokouká ani poděbradský lázeňský park," jmenuje Jakub Kulhánek, vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu.
Folklorní festival Staročeské máje
Nejen první máj oslavuje jaro a lásku. Ve středních Čechách se i následně v květnu pořádají májové slavnosti, a to například v Dobříši anebo v zámeckém parku ve Vlašimi. Letos hned v devíti obcích na Berounsku a Podbrdsku proběhne Poberounský folklórní festival Staročeské máje.
Z polského Brzegu přijede soubor Lesne Echo, na který se mohou těšit diváci v Berouně. Do Mokropes z Klatov dorazí další z festivalových nováčků, soubor Šumavánek. Po několika letech se na poberounský festival vrátí temperamentní slovenští Šarvanci, užije si jich publikum v Hlásné Třebani. Hned dvakrát se představí populární Rosénka prezentující folklor moravského Slovácka, stejně jako skvělá cimbálová muzika Michala Horsáka. Přijedou Hanáci, Mateník, Modřenec, Kamýček, Makovičky, Praštěnka, Vonička, TS Bety.
Domácí barvy budou hájit Notičky, Klíček, Pramínek, Proměny, Třebasbor, Třehusk, soubory ZUŠ Beroun i ZUŠ Řevnice. Pravověrné dechovkáře určitě potěší Strašická pohodovka, Skalanka ze Švihova či berounská Oddechovka.
Vystoupí dětí z mateřských i základních škol, na programu jsou průvody krojovaných účastníků, pobožnosti, jarmarky, ceremoniály žádání o právo, česká i moravská beseda, kácení májek, posezení s muzikou.
Program poberounského festivalu
7. května – Beroun, náměstí J. Barranda 14. května – Hlásná Třebaň, náves 15. května – Černošice-Mokropsy, Masopustní náměstí 21. května – Zadní Třebaň, náves 21. května – Všeradice, prostranství před hospodou 21. května – Vižina, sportovní areál 28. května – Mořinka, náves
Finálová účast týmů ze šesti zemí a triumfy osmi různých klubů, taková je bilancešestého zimního ročníku Prague Volleyball Games. Jeden z největších turnajů mládeže volejbalové Evropy přivítal rekordní počet 149 družstev.
Popelka - český pohádkový velkofilm uctívají kromě českého a slovenského publika také Němci a Norové. Neobejdou se bez ní žádné Vánoce a teď už i Velikonoce. Nová digitální verze ukázala detaily, které se zdály na
První vánoční betlém postavil 1223 František z Assisi v italské Umbrii. Později založil františkánský řád a stal se svatým. Do Česka se dostal první betlém v roce 1560, kdy byl vystaven v kostele svatého Klimenta