Nostalgicky lze vyjet na výlet do Dobříše či na tankový den do Lešan. Rodiče s dětmi zvolí spíše Cyklohráček mířící nejen tradičně na Slánsko, ale nově do Českého Šternberka či Mladé Boleslavi. Mimořádné možnosti nabídne železnice též cyklistům. I tak bude od nadcházejícího víkendu vypadat turistická sezona na železnici v metropoli a středních Čechách.
Milovníci putování parními vlaky stejně jako další fanoušci železniční dopravy se mohou od víkendu 23. a 24. března na tratích těšit na řadu novinek. "Po delší přestávce nabízíme jízdu nostalgického vlaku s názvem Párou na Dobříš. Další novinku představuje parní vlak z Příbrami do Rožmitálu pod Třemšínem," představil některé z plánovaných akcí Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu. Parními stroji se letos premiérově svezou fanoušci vojenské techniky.
"Na konci prázdnin vypravíme historický vlak s názvem Párou na Tankový den v Lešanech, který pojede z Vršovic přes Davli a Krhanice do Týnce nad Sázavou," zve Jakub Goliáš, ředitel Oblastního centra obchodu Střed ČD.
Turistická sezona s vlaky, autobusy i na kolech
23. a 24. března – na tratích v Praze a Středočeském kraji začíná letošní sezona turistických linek. 23. března v 8:54 z hlavního nádraží mj. vyjíždí vlak Český ráj ve směru Jičín. V 8:19 vyjede také spoj Cyklo Brdy.
20. dubna – v Benešově proběhne Regionální den PID.
1. června – ve Vršovicích je naplánován Pražský den železnice.
7. září – v Hostivici se uskuteční Regionální den PID.
Cyklohráček i Český ráj
Klasiku pro rodiče s dětmi na kolejích v hlavním městě a jeho okolí představuje i letos Cyklohráček, jenž vyjíždí už do 11. sezony směrem na Slaný. "Na cesty se vydá o sobotách, nedělích a státních svátcích od 23. března do 28. října. O prázdninách provoz Cyklohráčku rozšíříme o úterní a čtvrteční jízdy," uvedl Jakub Goliáš. Vložené prázdninové spoje organizátoři vypraví z hlavního města do dalších míst ve středních Čechách - například Českého Šternberka, Kácova, Lužné u Rakovníka, Mladé Boleslavi či Nelahozevsi.
"Ideální je také propojení vlaků a cyklistických anebo pěších výletů," sdělil ředitel ROPID Petr Tomčík. Od 23. března se pasažéři mohou těšit například na speciální linku Český ráj. Ta z hlavního nádraží vyjede do Jičína a dále do oblasti Prachovských skal a Hruboskalska.
V opačném směru, na jihozápad od metropole, mohou turisté v sezoně využít soupravy Cyklo Brdy a navazující spojení ve směru na Rožmitál pod Třemšínem. S nimi lze navštívit město s hornickou tradicí a Svatou Horou, Příbram, ale třeba též zámky v Březnici a Blatné.
Na tratě s nadcházejícím jarem vyjedou také rekreační vlaky společnosti KŽC. V hlavním městě nasadí mj. oblíbený Pražský motoráček. Motoráky KŽC oživí mochovskou lokálku, vyjedou také ve směru Krušných hor, Brd a dalších lokalit.
RegioPanter i Rybáky
Turistická sezona spjatá s hromadnou dopravou v nadcházejících týdnech přichází s řadou dalších zajímavostí, nejen na kolejích. "Zejména chci zmínit Regionální den PID v Benešově, který nabídne návštěvníkům jízdu historickými autobusy, zvláštními vlaky a bohatý doprovodný program. Bude zde mimo jiné možnost prohlédnout si novou třívozovou jednotku RegioPanter," představil možnosti Zdeněk Šponar, ředitel Integrované dopravy středočeského kraje (IDSK).
Se zmíněnými RegioPantery se od letošního roku postupně seznámí pasažéři, kteří do hlavního města dojíždějí od Kutné Hory, Kolína, Kralup a dalších míst. Na tyto páteřní linky nové soupravy nasazují ČD.
Výlety parními nostalgickými linkami náležejí nejen mezi Pražany v poslední době k mimořádně populárním zábavám. "Loni pod párou v Praze a středních Čechách jelo šest tisíc pasažérů. To je v rámci České republiky úctyhodné číslo," komentoval zájem Jiří Ješeta.
ČD pro letošek do obnovy svého vozového parku v rámci těchto vlaků investovaly miliony korun. Za ně prošly rekonstrukcí Rybáky, osobní vozy vyráběné od konce 30. let. "Novinkou je také parní lokomotiva z roku 1917, řečená Čtyřkolák," sdělil Jakub Goliáš.
INFO: přehled akcí a jízdních řádů sezonních a nostalgických linek lze najít na webech PID a ČD a KŽC