Jak se připravit na nouzové volání

Jak se připravit na nouzové volání
SDÍLEJ:
Příští týden se chystám na dovolenou, máme pronajatou chatičku na Chrudimsku, uprostřed lesa, daleko od jakékoliv civilizace. Nedávno jsem si ale s hrůzou uvědomil, že taková samota má jednu velkou nevýhodu – pokud se něco stane, těžko se dovolám pomoci. Podle internetové mapy tam není moc signál na mobil a hlavně si nedokážu představit, jak rozrušený popisuji do telefonu, kde jsem a co se stalo. Existuje něco, co by mohlo v takovém případě pomoci?

Na poradnu pardubického občanského sdružení Rescueinfo se obrátil čtenář, který chce být zodpovědný ke svému zdraví a případně ulehčit práci lékažů či jiných záchranářů, kdyby je potřeboval.

Mnozí možná namítnou, že Česká republika je malá země a prakticky neexistuje místo, na které by se nedostala pomoc.

To je samozřejmě pravda, obzvlášť z pohledu cestovatelů do exotických zemí, jenže v případě ohrožení života jde často o minuty a každé zdržení může rozhodovat o životě i smrti.

Jistě není nutné připomínat, že v Česku existují čtyři linky, přes něž lze přivolat pomoc:

112 - Evropské tísňové volání

150 – Hasičský záchranný sbor

155 – Zdravotnická záchranná služba

158 – Policie ČR

Není účelem tohoto článku, vyvolávat flame war o to, jestli je lepší volat národní linku nebo 112, takže jen ve stručnosti:

V případě, kdy událost vyžaduje zásah pouze jedné složky Integrovaného záchranného systému, voláme raději její přímé tísňové číslo. Naopak linku 112 je výhodnější použít v okamžiku, kdy zásah bude vyžadovat součinnost více složek (např. dopravní nehoda, hledání ztracené osoby, vyproštění z nepřístupného místa).

VIDEO
Stáhněte ZÁCHRANA HOROLEZCE - TRENING (681 MB, AVI, 12:07 min)
Podívejte na YouTube:

Co udělat předem?

Staré vojenské přísloví tvrdí, že těžko na cvičišti a lehko na bojišti. Uvádíme proto základní úkony, které může předem udělat každý, kdo plánuje delší pobyt v přírodě.

Hodit se mohou nejen turistům a chalupářům, ale třeba také vedoucím dětských a mládežnických oddílů během táboření, nebo při zimním pobytu v lesní chatě. Kdo ze zkušených vedoucích nikdy nepotřeboval pro své svěřence pomoc lékaře, ať hodí kamenem...

Prakticky všechny vozy záchranné služby a dalších složek záchranného systému využívají satelitní navigaci. Jednou z prvních věcí, kterou bychom proto měli udělat, je zjištění přesné polohy místa, kde budeme trávit prázdniny, dovolenou nebo třeba jen víkend.

Pokud GPS navigaci nevlastníme, nemusíme zoufat. Na internetu je dostupných mnoho map, na nichž můžeme přesně určit souřadnice určitého místa. V případě, že cesta nevede až k chatě, je vhodné si zapsat také souřadnice místa, kam až lze zajet s vozidlem a tyto souřadnice pak nadiktovat během případného tísňového volání. V opačném případě se může stát, že navigace záchranářů vybere jiné místo, které je blíž, ale mezi ním a chatou či tábořištěm je rokle nebo jiná neprostupná překážka.

Od věci ani není porozhlédnout se po okolí a vytipovat místo, kde by případně mohl přistát vrtulník a opět si zapsat jeho souřadnice. Takovým místem může být prostor o rozměrech alespoň 20 x 20 metrů, kde v okolí nejsou žádné vysoké předměty. Pozor na elektrická vedení. Konečné místo přistání ale vždy určuje pilot.

Pomoci také mohou orientační body a stručný plánek, jak se pěšky dostat od konce cesty k místu pobytu. Vhodné jsou turistické značky, nezaměnitelná místa v krajině a podobně. Všechny výše uvedené věci je samozřejmé nezbytné mít uložené na jednom místě, o němž zároveň vědí i všichni ostatní na dovolené. Rozhodně není vhodné je ukládat pouze do mobilu formou poznámky.

Mobil je malým velkým pomocníkem

Alespoň přibližné určení polohy je možné přes telefonní linku 112 a někde také 155. Musíme si ale uvědomit, že takovéto určení polohy vychází z rozmístění základnových stanic mobilních operátorů a v přírodě není tak přesné jako ve městech.

Kde je hustá síť vysílačů, může operátor určit polohu volajícího na jednotlivé stovky metrů, ale třeba v Krkonoších už může být přesnost zcela nedostatečná, protože operátor zjistí, že se mobil nachází ve východních nebo západních Krkonoších. Přesnější být z technických důvodů nemůže.

Pokud už dojde k situaci, která vyžaduje přivolání pomoci telefonem, může nastat několik problémů:

Nouzový signál

V případě, kdy mobil na displeji zobrazuje hlýšku "Jen nouzové volání" nebo "SOS," znamená to, že sice nemá signál své vlastní sítě, ale je k dispozici signál konkurence. Jediné číslo, které je v tomto případě možné volat, je 112.

Žádný signál

Horší je situace, kdy mobil signalizuje, že nemá žádný signál. V takovém případě nezbývá, než se ho pokusit najít. Mnohdy stačí přejít o několik metrů vedle, případně na blízký kopec.

Slabý signál

Pokud náš mobilní telefon zachytil slabý signál, může se podařit sestavit hovor, ale ten bude nesrozumitelný. Možným řešením je využít SMS, které se spokojí i se slabším signálem. Bohužel je nelze odeslat přímo na tísňové linky, takže nezbývá, než se domluvit s někým, kdo mobil nikdy nevypíná a pomoc by mohl zprostředkovat. Problém se špatným signálem je možné vyřešit externí směrovou anténou, pokud mobilní telefon umožňuje její připojení.

Alternativní způsob komunikace

V současné době se objevil ještě jeden způsob, jak přivolat pomoc. Je jím satelitní komunikátor, který umožňuje textovou komunikaci. Jeho nevýhodou je ovšem vyšší cena a nutnost pravidelných poplatků. Pro osamělé osoby trávící často delší dobu mimo civilizaci ale může být vhodným řešením.

Autor vydává server Rady v nouzi.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: GPS a zachranka
Sestřičky neumí s GPS asi
  • Autor Pišišvor
  • Datum a čas 22.11.2011 12:50
Reaguj
GPS a zachranka
Nevim jake mate kdo zkusenosti, ale moje osobni je...ze i po zadani pozice jak na tisnovou linku zachr. sluzby i s posadkou sanitky.../hlavne v miste, kde chvili byl a nebyl signal/, takze jsem jim to posilal i SMSkou do sanitky, jsem se s nimi pak cca 20 minut nahanel po okoli, kde jsme si telefonovali a nemohli me v lese (kousek od turisticke cyklostezky) najit...tak jsem musel na kolo, do nejblizsi vesnice (asi 4km), tam jsme se potkali a po lesni ceste trada zpet na pomoc kolegovi.Tez jsem predpokladal, ze v dnesni dobe neni problem najit podle pozice, kde se clovek nachazi. Otazkou je, jestli to bylo lokalitou (okoli Hodonina), lidma ci to neni jeste tak uplne 100%.Moje volani bylo na 155 (Sanitka).
  • Autor Twada
  • Datum a čas 22.11.2011 12:48
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Bruslení v Praze 2024/2025

Bruslení v Praze 2024/2025

Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě.... celý článek

Hostivařská přehrada 2025

České hory AKTUÁLNĚ 2024/2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Prokopské údolí na kole nebo koloběžce

Prokopské údolí na kole nebo koloběžce

NOVÉ VIDEO Letos poprvé vyrazit na kolo nebo koloběžku! Využít slunného poledne, abychom se trochu svezli. Lidé z podhůří Krkonoš nebo Jeseníků si o příjemné vyjížďce zatím mohou nechat jen zdát, ale Pražané
Školské prázdniny 2024/2025 na Slovensku

Školské prázdniny 2024/2025 na Slovensku

Uveřejňujeme termíny, kdy se budou konat jarní prázdniny na Slovensku. Závisí na sídle školy. Ostatní prázdniny a dny pracovního klidu jsou jednotné pro všechny školy a žáky.
Trail park Svaté Pole

Trail park Svaté Pole

Malé ale milé ježdění na horských kolech poskytuje trail park u Svatopolského rybníka nedaleko Dobříše.
Kam v Praze a Brně na piknik?

Kam v Praze a Brně na piknik?

Piknik je skvělý způsob, jak strávit volný čas s rodinou nebo přáteli. Zážitek spojuje lidi s dobrým jídlem a pitím, v příprodě a při tom ve víru velkoměsta. Můžeme vyrazit v létě i v zimě, odpoledne i přes
Borová skála v Praze: příjemné lezení pro softmovery

Borová skála v Praze: příjemné lezení pro softmovery

CLIMBING GUIDE Lehké a bezpečné skalní lezení na vápencovém útesu v Praze poskytuje Borová skála. Svoji cestu si tu vybere softmover, začátečník, rekreační lezec, lezecká rodina, končící horolezec-důchodce i začínající lezec-mládežník.  

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 21.-23.2. Cestovní ruch 21.2.
Matějská pouť Praha, Holešovice 22.2.-13.4. 22.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 19.-23.2. 23.2.
Free - veletrh Německo, Mnichov 19.-23.2. 23.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 20.-23.2. Rybářství a myslivost 23.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 20.-23.2. Lov a rybářství 23.2.
Nautika - veletrh Chorvatsko, Záhřeb 19.-23.2. 23.2.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 20.-23.2. 23.2.
IWA - veletrh Německo, Norimberk 27.2.-2.3. Lovecké potřeby 27.2.
Elan Ski Test Říčky v Orlických horách 27.2.

Diskuse

Sací bagry Honza, 21.2.2025 8:54, 5 příspěvků
Sací bagry vodák Marek, 20.2.2025 22:36, 5 příspěvků
Inu Honza, 20.2.2025 16:03, 5 příspěvků
a zase leze ze skříně Lukas B., 20.2.2025 15:15, 1 příspěvek
Bruslení na soutoku Vltav... Horydoly, 19.2.2025 13:15, 2 příspěvky
Bruslení na soutoku Vltav... Josef Pavlík, 19.2.2025 12:41, 2 příspěvky
Zazemnění přehrad vodák Marek, 19.2.2025 10:52, 5 příspěvků
Bourání přehrad a splavů Tomáš, 18.2.2025 16:58, 5 příspěvků
Utopení v ledu brutusacek, 18.2.2025 16:23, 1 příspěvek
Láska k USA Honza, 18.2.2025 13:23, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Střední Čechy v březnu Horydoly , 23.2.2025 12:44
Cyklocestování Frýdek Místek Horydoly , 18.2.2025 14:43
Budějovicko láká na valen... Horydoly , 15.2.2025 2:38
Únor v Papilonii Liberec Horydoly , 14.2.2025 22:48
Užijte si valentýnskou ro... Horydoly , 14.2.2025 22:43
Praha a střední Čechy Horydoly , 14.2.2025 22:37
Dolní Morava Horydoly , 14.2.2025 22:33
Virtuální Valentýnský běh Horydoly , 14.2.2025 22:28