Příjemnou atmosféru Vánoc a Nového roku je možné užít v podzemí Betlémské kaple v Praze. Koná se tu tradiční a největší výstava vánočních předmětů, betlémů, mikulášských postaviček a vůbec všeho, co s tradičními svátky souvisí.
Letošní výstava ukazuje prastaré kořeny vánočních svátků, které sahají až k oslavám zimního slunovratu. Ty byly pro staré Slovany i Kelty velice významným obdobím.
VIDEO Vánoční výstava 2016 Betlémská kaple
České Vánoce mají v kontextu evropských a světových oslav narození Ježíše Krista své neopakovatelné a výjimečné místo. Jsou křesťanské, ale mají zároveň nesmírný půvab lidové bezprostřednosti, humoru i pověrečných magií a věšteb, které si lidé po staletí předávali od dob pohanských až do současnosti.
Vánoce slovanské, keltské i římské
Slunce v tento den přestalo konečně zkracovat svou pouť po obloze a denní doba se začala opět prodlužovat. V některých tradicích bývá tento čas oslavován také jako začátek nového roku. Římané oslavovali boha Saturna a tento svátek nazývali Saturnálie. Staří Slované měli pro totéž období výraz Božice. Uctívali při něm Svagora, boha nebeského světla, jeho syna Dažboga neboli Božice, boha slunce, který se každého 25. prosince znovu rodí se svítáním, a Svarožice, boha ohně. Keltové pro tuto přelomovou dobu používali výraz Yule. Uctívali boha Dagda a bohyni Brigid.
Se zimním slunovratem se pojily zvyky:
* Zapalování velkých ohňů pro ochranu, kolem kterých lidé seděli celou noc. Dnes zapalujeme adventní a vánoční svíčky.
* Donášení zelených ratolestí jako symbolu rodícího se života. Dodnes přinášíme domů jmelí, cesmínu a jehličnaté stromky. Necháváme vykvést barborky z ovocných stromů či zlatého deště.
* Pořádání hostin pro vyjádření hojnosti. Jídlem a pitím slavíme i dnes.
* Pálení vonných bylin či kadidel kvůli omezení bakterií a hmyzu v domácnosti. Dnes se pálí purpura či františek doma a kadidlo v kostele.
* Věštění zčásti žertovné a zčásti vážné nám zůstalo z minulosti.Rozkrojíme jablko (jádřinec je křížek nebo hvězdička?), lejeme olovo do vody (co vidíme?), hážeme pantoflí (půjde děvče z domu?), louskáme ořechy (jsou jádra zdravá?)...
* Pečení rituálního pečiva. Dnes je to nejčastěji vánočka a různé druhy cukroví.
* Maskované průvody udílející pochvalu či důtku, jak se doma hospodaří a žije. V dnešní době stále udělují odměny a tresty Mikuláš, Ambrož, Lucie, perchty a později masopustní postavy.
Prolínáním pohanských zvyků a křesťanských představ i liturgií vznikl zajímavý fenomén současné podoby slavení Vánocích. O tom vypovídá letoční Vánoční výstava v Betlémské kapli.
Otevřeno je denně do 3. ledna od 9 do 18 hodin. Pouze na Silvestra 31. prosince se zavírá už ve 14 hodin a na Nový rok 1. ledna se otevírá až ve 13 hodin.
KRKONOŠE Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.... celý článek
První vánoční betlém postavil 1223 František z Assisi v italské Umbrii. Později založil františkánský řád a stal se svatým. Do Česka se dostal první betlém v roce 1560, kdy byl vystaven v kostele svatého Klimenta
Cestování s batoletem může být nezapomenutelným dobrodružstvím. I když to na první pohled vypadá odvážně, můžete společně vyrazit i do zasněžených hor. Klíčem k úspěchu je pečlivá příprava, správné vybavení a znalost potřeb dítěte.
Vánoce na Mariánském s dobročinným přesahem před budovou Nové radnice v Praze se konají každý den do 6. ledna. Neziskové organizace a chráněné dílny nabízejí v deseti stáncích pestrý vánoční sortiment, jako věnce, květiny,