Historie golfových holí – od dřeva po grafit
Později v 17. století, byly do výroby golfových holí zavedeny kovy a úlomky kostí. První hole tohoto typu se objevily s olověnými hlavami. Byly však příliš těžké, a tak se začalo používat železo.
Kolem devatenáctého století byly dřevěné tyče s malými hlavami nahrazeny těmi většími (tzv. baffy a brassie), ve kterých byly bronzové vložky. Shafty z 19. století byly pořád ještě vyráběny ze dřeva ořechovce nebo bambusu.
Teprve ve 20. letech 20. století byly použity kovové tyče. Těšily se velké popularitě, protože byly levné a vhodné pro odpalování míčků, které se také objevovaly v novějších verzích. Ve 20. století byly také do oběhu zavedeny hole s ocelovým shaftem. Právě tehdy začala rozsáhlá výroba golfových holí s kovovými hlavami, u kterých se také používal hliník. V roce 1973 přišel na trh grafitový shaft, byla také zahájena výroba holí z grafitu a titanu.
Moderní golfové hole: ocel, grafit, titan
Dnes je golfový průmysl prosperujícím a výnosným obchodem. Základními materiály pro výrobu golfových holí jsou grafit a titan, stále se však objevují nové produkty. Mimo jiné se také objevily shafty vyrobené z moderních kompozitních materiálů. Takové golfové hole jsou ideální pro začátečníky, protože jejich výhodou je mnohem větší flexibilita, díky které absorbují část energie vracející se do hráče z chybných odpalů, čímž chrání před úrazy rukou. Kompozitní tyče jsou však poměrně drahé.
Golf je technická a obtížná disciplína, takže je velmi důležité vybrat tu správnou golfovou hůl. Závisí na ni pohodlí hry a přesnost úderů. V závislosti na typu hole se liší způsob její výroby. V současné době existuje pět základních typů golfových holí: dřeva, železa, hybridy, wedge a puttery. Hole typu wedge, hybrid, iron, fairway wood a putter jsou většinou odlévány z formy. Kdežto hole typu driver a hlavy holí se zase vyrábějí metodou kování. Golfový obchod Golfchampion nabízí všechny druhy golfových holí.
Woody neboli dřeva se používají k otevírání jamek a dlouhým odpalům z fairway'e. Dříve byly vyráběny ze dřeva, ale v dnešní době je obecně používán titan, díky čemuž mají hole masivnější hlavu a jsou delší. Woody se dělí na dva typy: drivery a fairway woody. Železa se používá ke hře na fairway'i. Stejně jako shaft, je i hlava takové hole vyrobena z kovu. Na druhou stranu hybridy byly vytvořeny z kombinace prvků charakteristických pro dřeva a železa. Kdežto hole typu wedge se používají na krátkou hru na ploše fairway'e a vyhýbání se překážkám a svou konstrukcí připomínají irony.
Rukojeť, tyč, patka a hlava
Každá golfová hůl se skládá ze čtyř částí: rukojeti (gripu), tyče (shaftu), patky (hosel) a hlavy hole (club head). Shafty jsou vyrobeny z různých materiálů – od oceli a grafitu po titan, mají různou tvrdost a tloušťku. Někdy jsou vyrobeny z kompozitu z pryskyřice a uhlíkových vláken. Golfové hole s grafitovými shafty jsou dražší než hole s ocelovými shafty, někdy je rozdíl dokonce 50 % ceny, takže je značný.
Většina driverů a woodů má grafitové shafty, protože se jedná o nejdelší hole v golfovém bagu, a v souvislosti s tím by 45palcové dřevo na ocelovém shaftu bylo pro mnoho hráčů příliš těžké.
Hodně však záleží na švihu – pokud má hráč pomalejší švih, stojí za to zvážit nákup holí s grafitovým shaftem, aby se prodloužila délka a tím snadněji dosahovalo vyšší trajektorie letu míčku. Při rychlém švihu nebo také rychlém tempu nápřahu se stojí za to zaměřit na hole s ocelovým shaftem. Odpaly pak budou opakovatelné a let míčku bude více kontrolovatelný.